Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Sabina Treffler 20.01.2020

Nie tylko polityka i wielki biznes. Zobacz forum w Davos "od kuchni"

Drogie członkostwo, cztery dni spotkań w elitarnym gronie oraz dyskusje i debaty w szwajcarskim kurorcie. Sprawdzamy jak wygląda 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos od kuchni. Co widzą media, a do czego nie mają dostępu? Jakie atrakcje i polskie akcenty czekają na uczestników jubileuszowej konferencji?
  • W 50. forum w Davos weźmie udział 2821 oficjalnych gości ze 117 krajów świata
  • Andrzej Duda będzie gościł kluczowych rozmówców w Domu Polskim, specjalnym pawilonie zorganizowanym po raz drugi przez spółki PZU i Pekao
  • Osią tematyczną czterech dni spotkań i debat będą zmiany klimatyczne
  • W związku z hasłem konferencji, w menu znajdą się dania z lokalnych wyrobów, a forumowicze stąpać będą po ekodywanach

Od 21 do 24 stycznia rusza coroczna konferencja Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Tegoroczna edycja będzie 50 spotkaniem w szwajcarskim kurorcie, a jej hasłem przewodnim jest: "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata".

Styczniowe spotkanie nie jest jedynym organizowanym przez WEF. W ciągu roku odbywają się też pomniejsze debaty na poziomie regionalnym i konferencje tematyczne, którym towarzyszą sporządzane przez fundację raporty.

Davos_1_miniatura (1).jpg
PZU i Pekao SA zapraszają do Domu Polskiego podczas forum w Davos

Wysokie koszty uczestnictwa dla przedstawicieli korporacji

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyć będzie 2821 oficjalnych gości ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Głównymi uczestnikami są prezesi korporacji, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz intelektualiści, nobliści i dziennikarze.

Jedynymi płacącymi za uczestnictwo w corocznym spotkaniu są przedstawiciele korporacji. Członkostwo w WEF kosztuje ich w przybliżeniu ok. 250 tys. zł.
Samo wejście na obrady to koszt 100 tys. zł.

Koszty rosną, gdy doliczymy koszty podróży i noclegów, które dochodzą do astronomicznych, nawet jak na szwajcarski kurort i sięgają równowartości 50 tys. zł za dwuosobowy apartament na całe cztery dni forum.

Czołowe twarze polityki i świata biznesu 

Jak wylicza agencja Bloomberga, w tym roku w Davos pojawi się aż 119 miliarderów. Wśród nich amerykańscy inwestorzy Ray Dalio i Steve Schwarzman, prezes JP Morgana Jamie Dimon, założyciel chińskiego Huawei Ren Zhengfei czy rosyjscy oligarchowie Oleg Deripaska i Viktor Vekselberg" - czytamy.

Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol. Klaus Schwab poinformował o udziale Grety Thunberg.

Na liście gości wydarzenia są także m.in. wicepremier Chin Han Zheng, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Włoch Giuseppe Conte, premier Hiszpanii Pedro Sanchez czy minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin. W wydarzeniu wezmą też udział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg czy szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

W Davos można spotkać prezydenta USA (jako pierwszy gościł Bill Clinton), byłego prezesa Microsoft Billa Gatesa, który przyjeżdża na spotkanie regularnie od 1996 r., jak również wiele innych osobistości, które swoją obecnością nadają rangę i wyznaczają kierunek najważniejszym światowym dyskusjom i trendom.

Duda Davos shutt-1200.jpg
Prezydent leci do Davos. Ekspert: potrzeba gospodarki opartej na wiedzy

Polski akcent na forum w Davos

Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Davos będzie obecny także premier Mateusz Morawiecki, który na Światowe Forum Ekonomiczne przyleci bezpośrednio po wizycie w Japonii.

W tym roku po raz drugi zostanie otwarty Dom Polski organizowany przez PZU i Pekao.

W Polish House prezydent Andrzej Duda będzie przyjmował rozmówców ze świata biznesu i polityki, a także przedstawicieli ważnych instytucji międzynarodowych, m.in. szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalinę Georgiewą, szefa EBOR Sumę Chakrabartiego oraz przedstawicieli kilku dużych firm globalnych, z którymi będzie rozmawiał na temat inwestycji w Polsce.

Polish House ma stanowić przede wszystkim miejsce promocji gospodarki Polski oraz regionu Trójmorza oraz być przestrzenią do prezentacji przedsiębiorczości i innowacyjności polskich firm. Dzięki licznym debatom, konferencjom i spotkaniom globalni decydenci będą mieli wyjątkową okazję na kompleksowe zapoznanie się z możliwościami drzemiącymi w firmach z Polski i regionu.

Toalety "neutralne płciowo" i skarpetki premiera Kanady

Pomimo, że wielu dziennikarzy akredytowanych przez WEF uczestniczy w większości formalnych planowanych paneli i wydarzeniach, są oni wykluczani z wielu nieformalnych warsztatów przeznaczonych dla przedsiębiorstw specjalizujących się w jednej dziedzinie oraz ze spotkań pomiędzy liderami korporacji, liderami politycznymi i liderami międzynarodowych instytucji finansowych.

Ponieważ spotkania nieformalne odbywają się bez dostępu mediów, dociekliwi dziennikarze wyszukują wiele drobnych akcentów i symboli.

Jednym z nich jest okazanie szerokiej tolerancji organizatorów, która została okazana m.in. poprzez oznakowanie toalet.

Oznaczenie toalet na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w 2020 roku/ fot.:PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE Oznaczenie toalet na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w 2020 roku/ fot.:PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE

Inną atrakcją, na którą mogą co roku liczyć fotoreporterzy są także oryginalne skarpetki premiera Kanady Justina Trudeau.

Skarpetki w kaczuszki premiera Kanady Justina Trudeau podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2019 roku Skarpetki w kaczuszki premiera Kanady Justina Trudeau podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2019 roku

Ekomenu i dywany do recyklingu

Organizatorzy zapowiedzieli już, że tegoroczne spotkanie będzie "neutralne środowiskowo". Z racji tego, że tematem przewodnim ma być walka o klimat i środowisko elektryczność ma pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a podawane dania będą przygotowane z lokalnie wytworzonej żywności, a głównym składnikiem ma być białko pochodzącego ze źródeł innych niż mięso.

Modzelewski 1200.jpg
Davos 2020. Witold Modzelewski: wielka polityka to największy biznes

Mimo, że goście jak zwykle przylecą do górzystej Szwajcarii setkami państwowych i prywatnych odrzutowców, a do kurortu przewiozą ich limuzyny, to dywany, po którym będą stąpać będą ekologiczne i po spotkaniu zostaną poddane recyklingowi.

Coś dla fanów zimowego szaleństwa

Davos słynie w Szwajcarii jako ośrodek leczenia płuc, ale także jako region narciarski. W samym miasteczku i jego najbliższych okolicach znajdują się liczne ośrodki zjazdowe z dobrze przygotowanymi trasami.

Fani białego szaleństwa mogą skorzystać z szerokiej oferty śnieżnego puchu - Szwajcarzy oferują zarówno wyratrakowane trasy, jak i naturalne szlaki.

Nie wiadomo jeszcze, kto skorzysta z zimowych atrakcji na miejscu.

Sabina Treffler/PAP