Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 22.01.2020

Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Dodała, że krok ten jest związany z zaplanowanym na jutro posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. 
Posłuchaj
  • Elżbieta Witek: Sąd Najwyższy urasta do rangi gremium, decydującego o tym, czy Sejm może przyjmować ustawy i czy prezydent może powoływać sędziów (IAR)
Czytaj także
  • Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego w sprawie sądownictwa
  • Zdaniem marszałek Sejmu TK powinien rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament
  • Powinien także ocenić, czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją
  • - W tej chwili Sąd Najwyższy urasta do rangi nadzwyczajnego gremium, które decyduje o tym, czy Sejm może przyjmować ustawy, czy prezydent może powoływać sędziów. Jedyną instytucją, która może to określić, jest właśnie Trybunał Konstytucyjny - dodała Elżbieta Witek
  • W piątek Sąd Najwyższy w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ma rozstrzygnąć zagadnienie dotyczące sędziów powołanych przez nową KRS
prokuratura-1200.jpg
Publicysta: opozycja i sędziowie mogą doprowadzić do paraliżu państwa

- Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta, dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Rzymkowski: Polacy domagają się zmiany w wymiarze sprawiedliwości

- W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem (trzech izb - przyp. red. ) Sądu Najwyższego i z tym co planuje pani prezes Małgorzata Gersdorf, w poczuciu odpowiedzialności za losy państwa i za prawo, jakie stanowimy w Sejmie, podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje pana prezydenta, dlatego, że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a ustawy przyjmuje Sejm - poinformowała marszałek Sejmu na konferencji prasowej.

"Podważenie prawa" przez Małgorzatę Gersdorf

- Natomiast to, co planuje zrobić w czwartek pani I prezes SN jest podważeniem naszego prawa, wyłącznego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym także podważenia kompetencji pana prezydenta do powoływania sędziów - poinformowała podczas konferencji prasowej Elżbieta Witek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

W ocenie marszałek Sejmu, spór o organizację pracy sądów jest "bardzo poważny". - W tej chwili Sąd Najwyższy urasta do rangi nadzwyczajnego gremium, które decyduje o tym, czy Sejm może przyjmować ustawy, czy prezydent może powoływać sędziów. Jedyną instytucją, która może to określić, jest Trybunał Konstytucyjny - mówiła Elżbieta Witek. 

Jak mówiła, wniosek jest skierowany "w poczuciu odpowiedzialności za państwo". - To nie jest fanaberia, to nie jest "widzimisię", to jest sprawa bardzo poważna i uznałam, że mam jako marszałek obowiązek zapytać TK, jak to w końcu jest, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów, tak jak to mówi TK, czy też nie - mówiła Witek. - Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podejmie się sprawy rozstrzygnięcia kompetencji między Sejmem a SN, to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie trzech izb SN i wydanie decyzji - dodała.

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Prof. Gontarski: wniosek marszałek Sejmu ratuje przed chaosem polskie sądy

Oświadczenie prezes trybunału

Jak wynika z oświadczenia biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego, prezes Julia Przyłębska wyda dzisiaj oświadczenie w tej sprawie. 

"W dniu dzisiejszym wpłynął do TK wniosek Marszałka Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych: Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem RP a Sądem Najwyższym. Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym. Prezes TK Julia Przyłębska wyda w dniu dzisiejszym oświadczenie w tej sprawie" - poinformowało biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Komentarz Dnia": sędzia Paweł Juszczyszyn, sądownictwo, Holokaust

W czwartek Sąd Najwyższy w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ma rozstrzygnąć zagadnienie prawne dotyczące sędziów powołanych przez nową KRS - czy w postępowaniu karnym są oni uprawieni do orzekania oraz czy udział w składzie sądu sędziego powołanego przez nową Radę jest zgodny z przepisami prawa.


mbl