Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Robert Bartosewicz 22.01.2020

Prezydent: Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się powoływaniem sędziów

- Jeżeli wniosek dotyczący sporu kompetencyjnego zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do Sądu Najwyższego, to uważam, że SN powinien wstrzymać procedowanie - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda o Sądzie Najwyższym (IAR)
Czytaj także
  • W środę marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między prezydentem i SN oraz między Sejmem i SN
  • W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego mają zająć się pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez nową KRS 
  • Według Andrzeja Dudy, jeśli wniosek dotyczący sporu kompetencyjnego zostanie przez TK przekazany SN, powinien on wstrzymać procedowanie w tej sprawie

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien zajmować się kwestią powoływania sędziów.

Na czwartek Sąd Najwyższy zaplanował posiedzenie, na którym trzy Izby Sądu Najwyższego: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają rozpatrzeć pytania prawne, dotyczące sędziów powołanych przez nową KRS.

elżbieta witek pap 1200.jpg
Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

W środę Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE ]: Nowela PiS ws. sądów. Komisja sejmowa negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu

Andrzej Duda podkreślał podczas briefingu prasowego w Davos, że w jego opinii, jeśli wniosek zostanie przez Trybunał Konstytucyjny przekazany Sądowi Najwyższemu, powinien on wstrzymać procedowanie w tej sprawie.

- Natomiast generalnie powiem tak, w moim przekonaniu Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien się tą sprawą zajmować (statusem sędziów - red.), dlatego że były już wielokrotnie orzeczenia, zarówno Trybunału Konstytucyjnego jak i chociażby Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w jednoznaczny sposób oceniały, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydencką, a wiec aktem prezydenckim wyłącznie. I w związku z tym nie podlega żadnej kontroli - oświadczył prezydent.

"Wtedy w pełni tego słowa znaczeniu jest sędzią"

Jak podkreślił, "prezydent podejmuje w tym przedmiocie decyzję, czy danego kandydata na urząd sędziowski powoła i jeżeli tak, to ten kandydat otrzymuje nominację sędziowską od prezydenta, składa przed prezydentem odpowiednie ślubowanie i wtedy jest w pełni tego słowa znaczeniu sędzią".

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w obecnym składzie. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, "pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN". Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia o godz. 10.

bartos