Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Bitner 22.01.2020

"Posiedzenie izb odbędzie się". Rzecznik Sądu Najwyższego o decyzji prezes TK

- Posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego odbędzie się w czwartek - powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN. Jak mówiła, decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm. Wniosek ma związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie.

elżbieta witek pap 1200.jpg
Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

"Tu żadnego sporu nie ma"

Prezes TK Julia Przyłębska oświadczyła, że do TK wpłynął wniosek marszałek Sejmu. Zaznaczyła, że zgodnie z ustawą wszczęcie postępowania przed TK powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny. W tym stanie rzeczy postępowanie przed SN z wniosku I prezesa SN rozpoznawanego przez trzy Izby SN "ulega zawieszeniu" - wskazała Julia Przyłębska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

- Jutro jest posiedzenie, będziemy się nad tym zastanawiać - powiedział rzecznik SN Michał Laskowski, pytany o oświadczenie prezes TK. Jak dodał, jest jednym z członków składu orzekającego, w związku z czym nie chce udzielić szerszej odpowiedzi.

Michał Laskowski podkreślił przy tym, że "prawo musi być oparte na pewnych faktach i te fakty muszą pasować do przepisów". - Nie wiem, kto i z kim miałby tu być w sporze. To jest fikcja, tu żadnego sporu nie ma, bo SN rozstrzyga rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i ewentualnie sądów powszechnych i nie wchodzi w żadną inną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem - powiedział.

Sprawa Mariusza Kamińskiego

W tym kontekście przypomniał sprawę obecnego szefa MSWiA, b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, w której - jak mówił - został złożony identyczny wniosek. Chodziło wówczas o spór kompetencyjny między prezydentem a SN. W czerwcu 2017 r. ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył w TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego dotyczącego charakteru opisanej w konstytucji kompetencji prezydenta do stosowania prawa łaski oraz tego, czy Sąd Najwyższy może dokonywać jej wiążącej interpretacji.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Tomasz Rzymkowski: Polacy domagają się zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Jak dodał, w związku z tym w sierpniu 2017 r. SN zawiesił postępowanie kasacyjne dotyczące m.in. Mariusza Kamińskiego. Latem 2018 r. SN nie uwzględnił wniosku o odwieszenie sprawy - powtórzył, że postępowanie kasacyjne będzie nadal zawieszone do czasu rozstrzygnięcia przez TK sporu kompetencyjnego skierowanego do TK przez Kuchcińskiego. - Zawieszenie trwać miało do czasu rozstrzygnięcia sporu. Postanowienie to spotkało się z krytyką osób, które podnosiły, że argument o zaistnieniu sporu kompetencyjnego jest fikcyjny i ma służyć wyłącznie zablokowaniu rozpoznania kasacji w sprawie - dodał Michał Laskowski.

prokuratura-1200.jpg
Publicysta: opozycja i sędziowie mogą doprowadzić do paraliżu państwa

- Od sierpnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny nie zajął się sprawą rzekomego sporu kompetencyjnego. Sąd Najwyższy dwukrotnie, w dniach 26 marca 2019 r. i 16 stycznia 2020 r. zwracał się do Trybunału o udzielenie informacji, czy sprawa została rozpoznana albo czy został wyznaczony termin jej rozpoznania. Z odpowiedzi wynika, że brak jest decyzji w tej sprawie - zaznaczył rzecznik SN.

"Stosowanie norm prawnych musi być oparte na realnych podstawach"

Zdaniem Michała Laskowskiego "warto przypomnieć sobie te wydarzenia przed oceną zasadności działań podejmowanych w przeddzień posiedzenia trzech Izb SN". - Warto uświadomić sobie także, że stosowanie różnych norm prawnych oparte być musi na realnych podstawach, które przynajmniej w istotnym stopniu są uprawdopodobnione - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Izba Dyscyplinarna SN zwróciła się do TK ws. wstrzymania posiedzenia trzech izb SN

Planowane posiedzenie trzech Izb SN zainicjowane zostało pytaniem prawnym przedstawionym przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf w zeszłym tygodniu. Pytanie prawne zadane trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy dotyczy udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i uprawnienia takich osób do orzekania.

Początek posiedzenia - w którym ma wziąć udział kilkudziesięciu sędziów SN - zaplanowano w największej z sal SN na godz. 10.

bb