Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 26.01.2020

Program Maluch+ w praktyce. 200 tysięcy nowych żłobków do końca roku

Dzięki programowi Maluch+ w Polsce powstaje coraz więcej miejsc opieki dla dzieci do lat trzech - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wyjaśniała, na koniec ubiegłego roku było ich blisko 177 tysięcy a w tym roku będzie ich 200 tysięcy.
Posłuchaj
  • Marlena Maląg: zależy nam, by dać rodzicom wybór co do opieki nad dzieckiem (IAR)
  • Dyrektor węgrowskiej placówki Elwira Rutkowska: cieszymy się, że możemy służyć rodzicom pomocą (IAR)
  • Opiekunki w węgrowskim żłobku o warunkach swojej pracy (IAR)
Czytaj także

Minister Marlena Maląg odwiedziła w tym tygodniu Miejski Żłobek w Węgrowie, który powstał dzięki dofinansowaniu z programu Maluch+. Żłobek zapewnia opiekę dla 36 dzieci i jest pierwszą tego typu placówką w mieście.

maląg 1200 pap.jpg
Rządowe wsparcie rodziców. M. Maląg: chcemy, by płacili za żłobki jak najmniej

- Zależy nam tym, by dać rodzicom możliwość wyboru: czy po urlopie wychowawczym mama pozostaje w domu, czy czy ma możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem do lat trzech - wskazała Marlena Maląg.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister rodziny: musimy spojrzeć szerzej na dzietność w Polsce

Dodała, że współczynnik "użłobkowienia" w gminach wzrośnie w roku 2020 do prawie 27 procent, w porównaniu z 13 procentami w 2015 roku.

"Ogromne zainteresowanie" rodziców

- Zainteresowanie rodziców umieszczaniem w nim swoich pociech jest ogromne - podkreśla dyrektor placówki Elwira Rutkowska. Dodaje, że już są zapisy na przyszły rok i jest lista oczekujących. - My opiekujemy się dziećmi, rodzice mogą wrócić do pracy i to jest wspaniałe - mówi dyrektor Rutkowska. Dodaje, że dzieci traktują to miejsce jak drugi dom, nie płaczą, chętnie tu przychodzą.

W żłobku jest kuchnia i przyrządzane są zdrowe posiłki.

W ocenie dyrektor placówki, zadowolone są nie tylko dzieci, ale też zatrudnione w żłobku osoby, zarówno młodsze jak i w wieku 50 plus. Jak mówi pani Dorota Rychlik, która jest opiekunką, warunki do pracy są komfortowe. - Jest dużo przestrzeni, żłobek jest podzielony na dwie grupy. Każda z nich ma dwie sale do dyspozycji. Jest sala do spania i sala do zabawy. Grupy liczą po 16 dzieci, którymi opiekują się 3 osoby - wylicza.

Łączenie życia zawodowego z prywatnym

Program Maluch+ umożliwia łączenie życia zawodowego z rodzinnym i pozwala na zwiększenie zatrudnienia, zwłaszcza kobiet.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rada Rodziny powołana. Premier: chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet

W tym roku na program przeznaczono 400 milionów złotych. Dofinansowywane są działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.


mbl