Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 27.01.2020

Premier w Berlinie. Pamięć o Auschwitz i rozmowy z Merkel

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozpoczyna dwudniową wizytę w Berlinie, gdzie m.in. wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel weźmie udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wizyta polskiego szefa rządu rozpocznie się w Miejscu Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee o 16:30.
Posłuchaj
  • Michał Dworczyk: premier będzie w Berlinie na zaproszenie A. Merkel (IAR)
Czytaj także

Szef KPRM Michał Dworczyk na antenie Programu 3 Polskiego Radia przypomniał, że w grudniu kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła obóz wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. - Dzisiaj i jutro będą niejako uczestniczyć w obchodach, ale w Niemczech, zgodnie z agendą zaproponowaną przez panią kanclerz - powiedział Michał Dworczyk.

Angela-Merkel-pap-1200.jpg
"Ryzykowna wizyta". Angela Merkel po raz pierwszy w Auschwitz

Po wizycie w Wannsee premier odwiedzi Instytut Pileckiego w Berlinie. O godzinie 19 premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel wezmą udział w koncercie, zorganizowanym w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Koncert odbędzie się w Staatsoper przy Unter den Linden w Berlinie.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Mec. Hambura: Niemcy traktują Polaków inaczej niż ofiary Holokaustu

Podczas koncertu zostanie wykonany utwór "Ocalały z Warszawy" Arnolda Schoenberga i Trzecia Symfonia "Eroica" Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę poprowadzi Daniel Barenboim. Polski premier i niemiecka kanclerz mają przed koncertem wygłosić krótkie przemówienia.

Barbara Gautier 1200.jpg
Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

28 stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel na roboczym śniadaniu.

- Tematami spotkania będą bieżące wyzwania polityki europejskiej - przyszłość Unii, a także polityka klimatyczna i nowy budżet UE – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. - Ponadto poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, w tym aktualne problemy i postulaty środowisk polonijnych w Niemczech - dodał rzecznik rządu.

fc