Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.01.2020

KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, w tym swego wiceprzewodniczącego Dariusza Drajewicza oraz członka Rady Rafała Puchalskiego. Nominacji sędziów dokonuje prezydent, któremu będą przedstawione wybrane kandydatury.

Spośród 31 zgłoszeń w konkursie na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej SN w głosowaniu Rady wyłoniono sześciu kandydatów - oprócz Drajewicza i Puchalskiego także: prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia, sędziego sądu rejonowego Andrzeja Skowrona, radcę prawnego Jarosława Sobutkę oraz sędziego sądu apelacyjnego Mariusza Łodko.

Czytaj więcej
sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
"Akt schizmy prawnej". Zaradkiewicz o uchwale Sądu Najwyższego

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

KRS zajmowała się wyłonieniem kandydatur na sześć stanowisk sędziowskich w Izbie Dyscyplinarnej SN na bieżącym posiedzeniu trwającym w tym tygodniu od wtorku do piątku. Konkurs na te stanowiska sędziowskie został zainicjowany przez obwieszczenie prezydenta w Monitorze Polskim z lipca 2019 r.

Spór kompetencyjny

W wyroku z grudnia ubiegłego roku Izba Pracy SN, powołując się na orzeczenie TSUE, uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego. Przewodniczący KRS Leszek Mazur zapowiedział wtedy, że Rada nie przestanie nominować sędziów.

Z kolei z zeszłotygodniowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego wynika, że nienależyta obsada SN, sądów powszechnych i wojskowych jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez obecne KRS. W sądzie powszechnym lub wojskowym - według uchwały - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

"Rekomendujemy głowie państwa kandydatury"

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN - uchwała ma zastosowanie do jej orzeczeń bez względu na datę ich wydania.

- To jest konkurs, osoby zgłosiły się, my rekomendujemy głowie państwa kandydatury i uważamy, że w żaden sposób ta uchwała SN nie powoduje, że nie możemy tego konkursu prowadzić - mówił we wtorek rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera, pytany o wybór nowych sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN.

Czytaj więcej
sąd najwyższy 1200 f.jpg
"Wybiórcze traktowanie konstytucji". Jakub Maciejewski o uchwale trzech izb SN

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Realne rozwiązania nie zostaną wypracowane". Müller o "okrągłym stole" ws. sądownictwa

Ostatnio Trybunał Konstytucyjny do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego między Sejmem, prezydentem, a SN wstrzymał stosowanie uchwały trzech izb SN.

jp