Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 11.02.2020

Ekstraklasa: problem Cracovii. Piłkarz "Pasów" skazany za ustawianie meczów

Piłkarz Cracovii David Jablonsky został prawomocnie skazany w Czechach za ustawianie meczów w 2012 roku, kiedy był zawodnikiem FK Teplice. Zawodnika może czekać wysoka kara za ten proceder.
  • David Jablonsky trafił do Cracovii latem ubiegłego roku po tym, jak wygasł jego kontrakt z Levskim Sofia
  • Stoper był zamieszany w największą w historii Czech aferę korupcyjną 

28-letni stoper zanotował udaną rundę w barwach nowego zespołu, rozegrał dotychczas 19 spotkań, strzelił w nich 3 bramki. Okazuje się jednak, że za zawodnikiem ciągną się dawne grzechy.

Największa afera w historii

Jablonsky był wśród zawodników i działaczy, którzy brali udział w aferze korupcyjnej w Czechach, największej w historii tamtejszego futbolu. W 2013 roku ruszyło śledztwo, w wyniku którego zatrzymano 12 osób, kolejnych 20 zostało poproszonych o złożenie wyjaśnień. Wśród oskarżonych było także 7 Słowaków, a na celowniku prokuratury znalazły się czeskie kluby FK Teplice i FK Jablonec oraz słowackie Spartak Trnava i DAC Dunajska Streda.

Wszyscy zatrzymani mieli uczestniczyć w próbach ustawiania wyników meczów i ustawiania ich przebiegów, usiłowali też nakłaniać do tego innych graczy. Według doniesień czeskich mediów, za procederem miały stać azjatyckie grupy przestępcze, które zarabiały na obstawianiu meczów w zakładach bukmacherskich.

>>>Ekstraklasa: "#BonjourGregoire" - środowisko piłkarskie walczy o wizerunek polskiej piłki

Cała akcja była przygotowywana przez wiele miesięcy, które poświęcono na gromadzenie dowodów. Unikano jednak podawania zbyt wielu szczegółów, stąd też początkowo nie wiadomo było, o piłkarzy z jakich klas rozgrywkowych chodzi i jak duża była skala zjawiska.

Śledczy dotarli do nagrań rozmów telefonicznych oraz do wiadomości, które podejrzani wymieniali między sobą m.in. za pomocą komunikatorów internetowych, jednak cała sprawa ciągnęła się latami, a oskarżeni o proceder utrudniali postępowanie. 

Ostatecznie w 2016 roku sprawa trafiła do sądu. Od momentu, w którym ruszyła, Jablonsky miał dwa razy nie stawić się w sądzie (raz tłumaczył się tym, że nie wiedział o wezwaniu, drugi raz przeszkodą miała być choroba jego obrońcy), za trzecim razem odmówił składania wyjaśnień - informował czeski portal "seznamzpravy.cz". W 2018 roku zapadł wyrok.

Jablonsky, który przez cały ten czas grał profesjonalnie w piłkę, został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 20 tysięcy koron czeskich grzywny. Zarzuty dotyczyły wpływania na wynik zespołu do lat 21. Zawodnik odwołał się od wyroku, nie przerywając kariery. Grał w Rosji w barwach Toma Tomsk oraz we wspomnianym wyżej Levskim Sofia, skąd trafił do Cracovii.

Będzie dyskwalifikacja?

"Seznamzpravy.cz" napisał, że w listopadzie ubiegłego roku wyrok dla obrońcy Cracovii się uprawomocnił. 

Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej nie mógł podjąć działań w sprawie Jablonsky'ego do momentu, w którym sąd nie wyda ostatecznego wyroku. Przypadek piłkarza "Pasów" był też specyficzny z racji tego, że jako jeden z niewielu oskarżonych wciąż był on czynnym piłkarzem, który miał przed sobą całą karierę - w momencie wybuchu afery korupcyjnej zawodnik miał niecałe 22 lata.

Krajowy związek piłkarski naszych sąsiadów zajmie się sprawą i można spodziewać się, że wyrok nie będzie łagodny. Sprawą może zająć się też Komisja Dyscyplinarna FIFA, która ma moc nałożenia dyskwalifikacji obowiązującej w krajach członkowskich.

Obecnie stoper pauzuje za czerwoną kartkę do 15 lutego. FIFA pokazywała już, że traktuje sprawy ustawiania meczów poważnie, a zawodnicy, którym udowodniono winę, nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, jednak zdarzało się, że nałożone były kary dożywotniego zakazu gry w piłkę nożną.  

Na początku lutego wiele mówiło się o tym, że najbliższy czas będzie trudny dla Cracovii - Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski zwrócił się do Sądu Rejonowego dla Krakowa–Krowodrzy o nadesłanie wyroków wobec osób skazanych nieprawomocnie za ustawianie meczów Cracovii w sezonie 2003/04. Klubowi może grozić kara odjęcia punktów i finansowa.

>>>Ekstraklasa: poważne kłopoty Cracovii. PZPN wszczął postępowanie

Jak dodano, powyższy wyrok karny dotyczący ustawiania meczów klubu piłkarskiego Cracovia w sezonie 2003/04 ma stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec klubu Cracovia za przewinienia korupcji w sporcie sprzed ponad 15 lat.

ps, seznamzpravy.cz