PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 07.03.2020

PKO Ekstraklasa: fatalna passa Cracovii trwa. Twierdza w Zabrzu trzyma się dobrze

Cracovia przegrała swój czwarty mecz z rzędu. "Pasy" w pierwszym spotkaniu 26. kolejki Ekstraklasy nie dały rady Górnikowi Zabrze, który po emocjonującym starciu zwyciężył 3:2.
  • Szkoleniowiec Górnika Marcin Brosz był zadowolony z postawy swoich zawodników (IAR)
  • Trener Cracovii Michał Probierz narzekał na zbyt dużą ilość niewykorzystanych sytuacji (IAR)

Cracovia bardzo szybko zdołała wyjść na prowadzenie. W 5. minucie dobrą akcją po prawej stronie boiska popisał się Mateusz Wdowiak i dobrał piłkę w pole karne, a tam pierwszy do futbolówki dopadł Lopes. Portugalczyk nie mógł się pomylić w tej sytuacji i zdobył pierwszego gola w tym meczu.

Kibice Górnika nie musieli długo czekać na wyrównanie. W 26. minucie Jimenez sprytnie przepuścił piłkę w polu karnym, ta trafiła do Janzy, który zdecydował się na uderzenie. Niezbyt udany strzał nie znalazł drogi do siatki, ale trafił do pozostającego w polu karnym Hiszpana, który intuicyjnie skierował piłkę do bramki.

W pierwszej połowie oglądaliśmy wyrównane spotkanie, w którym jednak nie było zbyt wielu podbramkowych sytuacji.

Druga część gry rozpoczęła się od mocnego uderzenia Górnika. Po rzucie rożnym przed polem karnym z woleja potężnie przymierzył Jirka i dał gospodarzom prowadzenie.

Piłkarze Michała Probierza musieli pokazać charakter. Wyrównującą bramkę zdobył Michał Helik, który precyzyjnym uderzeniem głową wykorzystał dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego. Radość Cracovii nie trwała jednak długo.

Górnik wyprowadził kolejny cios - do ofensywnej akcji podłączył się sprowadzony zimą Stavros Vasilantonopoulos. Prawy obrońca najpierw dobrze przyjął w polu karnym, a potem strzelił w długi róg bramki Peskovicia. Było 3:2 dla gospodarzy, a do końca gry pozostało jeszcze dwadzieścia minut, co zwiastowało duże emocje.

Tych nie zabrakło, a "Pasy" walczyły do końca. Nie zdołały jednak odwrócić losów tego spotkania i przegrały czwarty kolejny mecz, prawdopodobnie żegnając się z marzeniami o tym, że zdołają rzucić wyzwanie Legii Warszawa i bić się o tytuł mistrza Polski. Górnik zaś cały czas walczy o czołową ósemkę.

Górnik Zabrze - Cracovia 3:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Rafael Lopes (5), 1:1 Jesus Jimenez (26), 2:1 Erik Jirka (56), 2:2 Michał Helik (68-głową), 3:2 Stavros Vasilantonopoulos (71).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Przemysław Wiśniewski, Roman Prochazka, Alasana Manneh, Georgios Giakoumakis, Michał Koj. Cracovia Kraków: Thiago, Milan Dimun, Kamil Pestka.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 8 974.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Stavros Vasilantonopoulos, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza (56. Georgios Giakoumakis) - Erik Jirka, Roman Prochazka, Alasana Manneh (79. Szymon Matuszek), Jesus Jimenez - Łukasz Wolsztyński (33. Michał Koj), Igor Angulo.

Cracovia: Filip Majchrowicz - Diego Ferraresso, Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Kamil Pestka - Sergiu Hanca, Thiago (78. Pelle van Amersfoort), Ivan Fiolic (21. Michał Rakoczy, 77. Sebastian Strózik), Milan Dimun, Mateusz Wdowiak - Rafael Lopes.