Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 08.03.2020

Premier: służby udaremniły przemyt rekordowej ilości narkotyków

-  Polskie służby udaremniły przemyt heroiny wartej ponad 60 mln zł - poinformował premier. Mateusz Morawiecki podziękował funkcjonariuszom CBŚP, Straży Granicznej oraz KAS, którzy brali udział w tej akcji.
Posłuchaj
  • Premier: heroina to nie tylko wartość, to także zło (IAR)
Czytaj także

O zabezpieczeniu "rekordowej ilość narkotyków" premier poinformował na niedzielnej konferencji prasowej. Premier przypomniał, że ok. dwa miesiące temu udaremniono największą w historii III RP próbę przemytu kokainy do Polski.

- Dzisiaj możemy przedstawić kolejny wielki sukces - poinformował. Jak wskazał, chodzi o udaremnienie przemytu heroiny, której wartość przekracza 60 mln zł.

"Bronicie Polaków przed złem"

Premier dziękował wszystkim funkcjonariuszom CBŚP, Straży Granicznej oraz KAS, którzy brali udział w tej akcji.

- Ludzie, którzy dokonują tego typu udaremnień, pracują często wiele miesięcy, pracują w cieniu, pracują niewidoczni - dodał. - Bronicie Polaków przed złem, bo heroina to zło - powiedział premier.

Heroina - jeden z najbardziej uzależniających narkotyków

- Wiemy świetnie, że heroina to jeden z tych narkotyków, który uzależnia najszybciej. Specjaliści mówią, że czasami już po pierwszej dawce. Nie można się z tego wyzwolić do końca krótkiego już później życia - mówił szef rządu.

Podkreślił też, że obecnie grupy przestępcze to wieloszczeblowe struktury, które wykorzystują najnowsze środki komunikacyjne. - Tym większe słowa uznania dla funkcjonariuszy, którzy zapobiegli przemytowi heroiny do Polski - powiedział.

Szef MSWiA: wśród zatrzymanych przemytników jeden Polak

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że heroina z Bliskiego Wschodu miała trafić przez Polskę do Europy Zachodniej. Polskie służby przechwyciły ponad ćwierć tony czystej heroiny oraz zatrzymały przestępców zaangażowanych w przemyt.

- Był wśród nich jeden obywatel Polski – powiedział Kamiński. Dodał, że mężczyzna został już aresztowany. Szef MSWiA wyraził uznanie za przeprowadzenie tej akcji funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Komendant CBŚP: zatrzymano 13 członków grupy przestępczej przemycającej do Europy narkotyki

Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Paweł Półtorzycki poinformował, że po udaremnieniu w Polsce przemytu 275 kg heroiny, policjanci z Polski, Holandii, Belgii i Turcji wraz z funkcjonariuszami Europolu podjęli decyzję o skoordynowanych zatrzymaniach członków grupy przestępczej przemycającej narkotyki.

- W zeszłym tygodniu zatrzymano 13 członków grupy przestępczej, której działalność szacujemy na tę chwilę na wprowadzenie do obrotu ponad dwóch ton heroiny i ponad jednej tony kokainy. Te osoby były zatrzymane jednocześnie. Wspólna koordynacja doprowadziła do tego, że udało nam się zlikwidować i unicestwić całą działalność tej grupy, natomiast nadal gromadzimy materiał dowodowy i próbujemy do końca rozpoznać to, co członkowie tej grupy na terenie Europy zrobili - zaznaczył funkcjonariusz CBŚP.

- Dzięki temu, że wiedzieliśmy, że do Polski płyną cztery kontenery (...), dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową udało nam się je dokładnie sprawdzić. W tych kontenerach było ukryte 275 kg heroiny, która już po pierwszej dawce potrafi uzależnić i bardzo szybko niszczy ludzkie zdrowie i pozbawia życia obywateli w całej Europie - ocenił.

Dwa lata pracy

Komendant poinformował, że praca policjantów nad rozpracowaniem przestępców przemycających narkotyki trwała prawie dwa lata. - Dwa lata temu służby bułgarskie zabezpieczyły na swoim terenie transport 700 kg heroiny, która miała trafić na teren całej Europy. Wtedy, dzięki współpracy z Europolem, z policją z Holandii i policją z Niemiec zaczęliśmy rozpoznawać modus operandi grupy - powiedział.

Ocenił, że dzięki temu udało się ustalić, że jednym z organizatorów bardzo dużych przemytów heroiny i kokainy jest Polak, który prowadził na pozór legalną działalność gospodarczą. - Nigdy nie był karany, a jednak działał w strukturach najbardziej zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całej Europy, wprowadzając tony narkotyków na rynek europejski - dodał Półtorzycki.

- Nie obyłoby się bez doskonałej współpracy i nadzorowania naszych czynności procesowych przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku - tam też zgromadzony materiał dowodowy był poddawany analizie - dzięki temu udało nam się m. in. rozpoznać i ustalić kolejną datę przemytu narkotyków do Polski - mówił szef CBŚP.

msze