Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 13.03.2020

Sądy przesuwają terminy rozpraw. "Obawiamy się o bezpieczeństwo ludzi"

Sądy przesuwają terminy rozpraw w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. W ten sposób stosują się do zaleceń wydanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Resort zarekomendował ograniczenie wokandy do spraw najbardziej pilnych. 

Informację o tym, że wszystkie sądy zastosowały się do wydanej procedury bezpieczeństwa poinformowała portal PolskieRadio24.pl Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości. Borowska wyjaśnia, że zalecenia dotyczą odwoływania rozpraw, które "nie są konieczne".

- Jeśli chodzi o odwoływanie rozpraw, to przede wszystkim chodzi o te planowe, zwykłe rozprawy, które nie dotyczą bezpieczeństwa i zdrowia ludzi - mówi rzecznik prasowa ministerstwa sprawiedliwości. - Będą odbywały się w dalszym ciągu, na przykład sprawy opiekuńcze, rodzinne - chodzi o dobro dzieci - sprawy dotyczące zdrowia psychicznego, znowu chodzi o bezpieczeństwo, a także sprawy dotyczące tymczasowego aresztowania - dodaje Borowska. 

Zalecenia dotyczą rozpraw zaplanowanych od dziś do końca marca. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do wszystkich sądów powszechnych w Polsce o zamieszczenie informacji o kategoriach pilnych spraw na ich stronie internetowej. Resort nie obawia się, że sytuacja ta doprowadzi do paraliżu w polskim sądownictwie.

PAP koronawirus laboratorium 3 1200.jpg
Potwierdzono 3 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych wzrosła do 61

- Obawiamy się nie tyle o paraliż, dlatego, że te terminy są odwoływane i myślę, że sędziowie bardzo dobrze to zaplanowali. Natomiast obawiamy się w tej chwili o bezpieczeństwo ludzi - wyjaśnia rzecznik. Borowska przypomina, że w kwarantannie 38 pracowników Sądu w Janowie Lubelskim. Dodaje, że również w innych miejscowościach są sędziowie, którzy po powrocie z zagranicy poddali się kwarantannie i wykonują telepracę. 

Jednocześnie resort rekomenduje sądom, placówkom penitencjarnym i prokuraturom stosowanie procedury profilaktyki, w tym m.in. wzmożonej higieny czy ograniczenia kontaktów z osobami, które wracają z zagranicy z rejonów zagrożeń. 

MF, PolskieRadio24.pl