Paweł Majewski 13.03.2020

Biathlon: Monika Hojnisz-Staręga znowu w czołówce. Wiemy, kiedy zakończy się sezon Pucharu Świata

Niemka Denise Herrmann wygrała bieg sprinterski na 7,5 km podczas biathlonowego Pucharu Świata w fińskim Kontiolahti. Szóste miejsce zajęła bezbłędna na strzelnicy Monika Hojnisz-Staręga, dla której byłe to piąte z rzędu pucharowe zawody ukończone w najlepszej dziesiątce. Decyzją Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) sobotni bieg pościgowy zakończy rywalizację w tym sezonie.
  • Hojnisz-Staręga była bezbłędna na strzelnicy. (IAR)
  • Jednak do zwyciężczyni, która miała jedno pudło, Polka straciła 47,3 sekund. (IAR)

Herrmann, która w przeszłości startowała w biegach narciarskich, raz jeszcze przekonała o swojej szybkości na trasie. Miała jeden niecelny strzał i uzyskała 20,1 s przewagi nad drugą w piątek rodaczką Franziską Preuss, która na strzelnicy miała taki sam wynik. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Tiril Eckhoff, która straciła do zwyciężczyni nieco ponad pół minuty, ale musiała pokonać dwie karne rundy.

Hojnisz-Staręga strzelała bezbłędnie. Od Herrmann była jednak wolniejsza o 47,3 s. Wyniki będą uwzględnione w sobotnim biegu na dochodzenie na 10 km. Kinga Zbylut zajęła 29. miejsce (1.39,3 straty), a Kamila Żuk była 70. i w sobotę nie pobiegnie.

W sobotę koniec

Będą to ostatnie zawody PŚ w tym sezonie  - zdecydowała Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) po spotkaniu z trenerami. Na niedzielę zaplanowane były jeszcze sztafeta mieszana oraz supermikst. Decyzja władz dyscypliny ma związek z pandemią koronawirusa. Z tego samego powodu zawody w Finlandii odbywają się bez kibiców. Nie odbędzie się też ostatnia runda PŚ, którą planowano na 20-22 marca w Oslo-Holmenkollen.

Po czwartkowych i piątkowych zawodach, na które nie wpuszczono publiczności, Austriacy poinformowali, że z powodu pandemii koronawirusa przerywają starty w Finlandii i wracają do domu.

Wierer wciąż przed Eckhoff

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała broniąca trofeum Włoszka Dorothea Wierer, która w piątek zajęła 19. miejsce i straciła pozycję liderki sprintu.