Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 22.03.2020

Dodatkowe posiedzenie Sejmu. Gowin: badanie posłów nie wydaje się konieczne

Dodatkowe posiedzenie Sejmu musi się odbyć w tym tygodniu, bo trzeba ratować polską gospodarkę i ułatwić pracę polskim lekarzom. Badanie przed nim wszystkich posłów na obecność koronawirusa nie wydaje mi się konieczne – powiedział w niedzielę wicepremier Jarosław Gowin.

Ministra nauki pytano w Polsat News, czy obrady Sejmu, które mają odbyć się w tym tygodniu i których głównym punktem ma być pakiet pomocowy dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa, zostaną przesunięte oraz czy posłowie zostaną przed tym posiedzeniem przebadani. Przypomniano, że np. w niedzielę okazało się, że pochodzący z Podsarnia na Orawie poseł PiS Edward Siarka został zakażony koronawirusem.

szefernaker pap_20200228_0PT 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Wiceszef MSWiA: zawieszenie biegu terminów administracyjnych

- My posłowie, póki jesteśmy zdrowi, musimy pracować, to posiedzenie Sejmu musi się odbyć w tym tygodniu, bo trzeba ratować polską gospodarkę, trzeba ułatwić pracę polskim lekarzom – odpowiedział Gowin.

Pomiar temperatury

Gowina dopytywano, czy w takim razie wszystkich posłów należałoby przebadać na obecność koronawirusa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister zdrowia: decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce - trudna, ale ratująca życie

- Nie wydaje mi się to konieczne, na pewno każda osoba wchodząca do budynku Sejmu będzie miała mierzoną temperaturę. Natomiast my niezależnie od tego, jak to będzie zorganizowane – czy będziemy głosować w jednej sali, czy będziemy rozłożeni pomiędzy salę posiedzenia, galerie na górze, między różne sale, te ustawy, a właściwie tę jedną specustawę, która niesie bardzo wiele rozwiązań, trzeba przegłosować jak najszybciej, tu nie ma chwili na zwłokę – powiedział szef MNiSW.

morawiecki szumowski east news 1200.jpg
"Staramy się na bieżąco reagować na sytuację". Szef KPRM po spotkaniu nt. koronawirusa

Pakiet pomocowy 

Chodzi o tzw. tarczę antykryzysową, która ma opierać się, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, na pięciu filarach. Są to: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych.

W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

Termin wyborów

błażej_spychalski1200.jpg
Błażej Spychalski: zrobimy wszystko, by wybory prezydenckie odbyły się 10 maja

Dopytywany o to, czy widzi możliwość zorganizowania w obecnych warunkach wyborów prezydenckich 10 maja, Gowin powiedział, że pytanie o wybory jest przedwczesne, bo obecnie jest czas na to, by zająć się stanem zdrowia Polaków i stanem polskiej gospodarki.

Pytany, jaki jest punkt krytyczny, kiedy podejmuje się taką decyzję, Gowin powiedział: "My ministrowie w ogóle nie zastanawiamy się nad terminem wyborów. Mamy pilne codzienne obowiązki". Dodał, że obecnie liczy się to, by zahamować wzrost zachorowań Polaków na koronawirusa.



Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

fc