Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sabina Treffler 24.03.2020

Zmiany w regulaminie Sejmu. Posiedzenie ws. "tarczy antykryzysowej" częściowo zdalne

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby na czas epidemii. - Na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu. Pozostali będą mogli brać udział w posiedzeniu zdalnie - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Witek przekazała, że zmiana regulaminu dotyczy tylko: stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego, a także trzech stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji: stanu wyjątkowego, stanu wojennego oraz stanu klęski żywiołowej.

PAP Wojciech Andrusiewicz 1200.jpg
Rzecznik resortu zdrowia: musimy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów zakażeń

- Nasza zmiana regulaminu idzie w tym kierunku, żeby już w piątek móc obradować według nowego regulaminu, który obowiązywał z dniem przyjęcia - chcemy go przyjąć właśnie na piątkowym posiedzeniu - ale z mocą obowiązującą od dnia dzisiejszego, czyli od dnia, w którym Prezydium Sejmu ten projekt uchwały przyjęło - mówiła marszałek Sejmu.

Brak sprzeciwu wśród członków Prezydium Sejmu

Jak przekazała Witek, za przyjęciem uchwały zagłosowało pięciu członków Prezydium Izby, jedna osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny.

- My, jako parlamentarzyści czujemy na sobie wielką odpowiedzialność za prawo, które stanowimy, a wszyscy wiemy, w jakiej potrzebie są dzisiaj są pracodawcy, pracownicy, polskie rodziny - mówiła marszałek Sejmu, wskazując na konieczność uchwalenia tzw. tarczy antykryzysowej.

Lider PO Borys Budka powiedział we wtorek w Radiowej Trójce, że nie widzi możliwości, aby Sejm uchwalił pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i pracowników w sposób zdalny. W jego ocenie jest to niemożliwe ze względów prawnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Borys Budka: nie możemy dzielić polskich przedsiębiorców i pracodawców

"Tarcza antykryzysowa"

gągul 1200.jpg
Prezes BGK: "tarcza antykryzysowa" obejmie niemal wszystkie sektory gospodarki

Projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

Prezydent Andrzej Duda informował, że w projekcie mają znaleźć się jednak rozwiązania, zgodnie z którymi zwolnieni z płacenia przez 3 miesiące składek na ZUS będą samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Składek tych nie będzie trzeba zwrócić w przyszłości. Ponadto w pakiecie ma znaleźć się gwarancja, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy.

Na Prezydium Sejmu w ubiegły piątek zebrano opinie dotyczące posiedzenia Izby i środków profilaktycznych oraz bezpieczeństwa, jakie mogą zostać zastosowane.

st/db