Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Karol Kozłowicz 31.03.2020

Sejm uchwalił "tarczę antykryzysową". Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu

Sejm uchwalił zmiany w prawie stanowiącym pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. 

Sejm nie zgodził się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Posłowie z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.

Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Premier: chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, podjęliśmy decyzje dotyczące następnych regulacji

Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60 roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. 

Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian - w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.

Większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych odrzucona

Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem.

Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Sposób prowadzenia obrad

Opozycja krytykowała sposób prowadzenia obrad. Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej, zgłosił "wniosek formalny o zmianę sposobu prowadzenia obrad". Przekonywał, że "to, co się dzieje w tej chwili w Wysokiej Izbie to jest rzecz niedopuszczalna".

- Senat postanowił załatać dziurawą, rządową tarczę (antykryzysową), wprowadzając rzeczywistą tamę, która ma przeciwdziałać temu kryzysowi. Niestety dzisiaj chowają się za tabletami, większość rządząca nie chce rozmawiać o zdrowiu i życiu Polaków. Nie chce, by Polacy dowiedzieli się, że zaraz odrzucicie w jednym głosowaniu 20 miliardów złotych na służbę zdrowia, na testy, na środki ochrony osobistej - oświadczył Budka.

CZYTAJ RÓWNIEŹ >>> 32. ofiara koronawirusa. 83 nowe przypadki zakażeń, łącznie 2215

"Nie możemy się zgodzić na taki sposób prowadzenia obrad"

Marszałek Sejmu oceniła, że już w poniedziałek podczas Konwentu Seniorów informowała o braku możliwości zadawania pytań. - W związku z tym, tego wniosku nie poddam pod głosowanie - oświadczyła Witek.

Kosiniak-Kamysz mówił natomiast: "W imieniu Koalicji Polskiej nie możemy się zgodzić na taki sposób prowadzenia obrad - bez pytań, bez dyskusji, bez możliwości przedstawienia jedynej szansy, żeby ta ustawa antykryzysowa zadziałała, żeby pomogła pracownikom, pracodawcom, rolnikom, przedsiębiorcom, wszystkim, którzy czekają na decyzję tej Izby. Ale czekają na mądrą decyzję".

policja na ulicach pap 1200.jpg
Wojsko zwiększa zaangażowanie w walkę z koronawirusem. Będą wspólne patrole z policją

Pakiet ustaw czeka na decyzję prezydenta - Andrzej Duda może je podpisać, zawetować lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego.

Ciąg dalszy rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00.

koz/kad