Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 11.05.2020

"To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

21 grudnia 2018 r. wszedł w życie nowy system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Ustawa, podpisana przez prezydenta 10 listopada 2018 r. była kolejnym etapem procesu modernizacji, rozwoju i naprawy polskiej armii. - Dzięki reformie Szef Sztabu Generalnego WP stał się pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda podczas podpisywania ustawy.
Duda Błaszczak 1200.jpg
Przepisy zmieniające system kierowania i dowodzenia armią. W Warszawie odbył się uroczysty apel

Celem ustawy była zmiana struktury dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, która jasno określiłaby role poszczególnych poziomów i szczebli dowodzenia, umożliwiając sprawne i skuteczne współdziałanie z dowództwem Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz jego armiami, zarówno podczas zagranicznych operacji reagowania kryzysowego, jak i prowadzenia obrony kolektywnej.

"To wstęp do nowego systemu kierowania i dowodzenia polskimi Siłami Zbrojnymi"

- Jesteśmy na początku procesu modernizacji, rozwoju i naprawy polskich Sił Zbrojnych - mówił prezydent po podpisaniu ustawy. - To wstęp do nowego systemu kierowania i dowodzenia polskimi Siłami Zbrojnymi. Systemu, który wymagał pilnej naprawy. I cieszę się, że ta naprawa została rozpoczęta od rzeczy, którą osobiście uważałem za najważniejszą - od uporządkowania kwestii dowodzenia poprzez szczegółowe wskazanie, w jaki sposób rozłożona jest odpowiedzialność za dowodzenie - mówił Andrzej Duda. 

armia_1200.jpg
Projekt ustawy reformujący system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi

- W całym tym wielkim dziele obrony Rzeczypospolitej żołnierz i jego życie są niezwykle cenne. Żołnierza nie zastąpi żadna maszyna. Człowiek, jego serce, jego patriotyzm, jego oddanie dla ojczyzny, dla rodaków, dla bliźnich jest czymś najcenniejszym - podkreślał Andrzej Duda.

Najważniejsze zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

  • Nowelizacja wzmocniła kompetencje strategiczne Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
  • W czasie pokoju szef MON kieruje działalnością rodzajów Sił Zbrojnych przy pomocy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej do czasu osiągnięcia przez WOT pełnej zdolności do działania
  • Oznacza to, że szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego będzie dowodził całymi Siłami Zbrojnymi, z wyjątkiem Wojsk Obrony Terytorialnej, które będą podlegały bezpośrednio ministrowi obrony narodowej
  • Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego powierzono m.in. zadania planowania strategicznego użycia Sił Zbrojnych, planowania organizacji i funkcjonowania wojennego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi
  • Do zakresu jego działania należeć będzie także przygotowanie i wyszkolenie Sił Zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w działaniach poza jego granicami

"To na Szefie Sztabu Generalnego spoczywa odpowiedzialność za dowodzenie Siłami Zbrojnymi"

21 grudnia 2018 roku odbyły się uroczystości przyjęcia w podporządkowanie szefa SGWP, dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W uroczystościach wzięli udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz prezydent Andrzej Duda.

PAP Andrzej Duda Defender Europe 1200.jpg
Manewry wojskowe w Polsce z udziałem żołnierzy USA. Prezydent: wasza obecność to dobry znak

Objęcie dowodzenia tymi dowództwami oznaczało faktyczną realizację pierwszego etapu reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

pap_prezydent1200.jpg
"Dzięki takim ćwiczeniom Polska jest bezpieczna". Prezydent i szef MON o Defender-Europe 2020

- Od 23 grudnia 2018 roku Szef Sztabu Generalnego staje się pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej w pełnym tego słowa znaczeniu i głównodowodzącym. To na Szefie Sztabu Generalnego spoczywa teraz odpowiedzialność za dowodzenie polskimi Siłami Zbrojnymi - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Nie jest dobrą i nie jest bezpieczną sytuacja, w której odpowiedzialność jest rozproszona i może prowadzić zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych sporów kompetencyjnych - argumentował.

Idea systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP
   w czasie wojny (źródło: bbn.gov.pl) Idea systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP w czasie wojny (źródło: bbn.gov.pl)

Jedna z pierwszych zapowiedzi kierownictwa MON

Zmiana systemu kierowania i dowodzenia obowiązującego od 2014 r. była jedną z pierwszych zapowiedzi kierownictwa MON. Ustawę sankcjonująca reformę, której projekt przygotowały MON i BBN, Sejm RP uchwalił w październiku 2018 r.

duda wojsko 1200.jpg
Awanse generalskie w polskim wojsku. Prezydent mianował ośmiu generałów

Prezydent zapowiadał zmiany już w czerwcu 2018 r. Mówił o tym podczas wizyty w Bazie Wojskowej Ādaži na Łotwie.