Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 04.04.2020

Szef MON: ponad 8 tysięcy żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem

W sobotę w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych prawie 8,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego. 1640 żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy, a 3043 - pomagać policji - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Posłuchaj
  • Podpułkownik Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej: "odporna wiosna" to pierwsza operacja WOT prowadzona na tak szeroką skalę (IAR)
  • Podpułkownik Marek Pietrzak z dowództwa WOT: jednym z głównych obszarów operacji jest wsparcie stacji krwiodawstwa (IAR)
Czytaj także

"Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8488 żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego. 1640 żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy, a 3043 pomagać Policji" - napisał na Twitterze minister obrony.

kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
"Samoocena stanu zdrowia". Resort cyfryzacji rozszerzy funkcje aplikacji do kwarantanny

437 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek łącznie o 437 nowych zakażeniach koronawirusem i o 14 zgonach. Bilans zakażeń wzrósł w sumie do 3 tys. 383 osób, z których 71 zmarło.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zakupy w dobie koronawirusa. Sprawdź, czy w niedzielę sklepy będą czynne

Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt wojskowy. Żołnierze wspierają też służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 1 kwietnia także żołnierze Żandarmerii Wojskowej wspólnie z policją patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery. 

Akcja WOT "odporna wiosna"

3931 żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej i podchorążych akademii wojskowych bierze udział w operacji "Odporna wiosna". Od 18 marca WOT prowadzi ogólnopolską operację kryzysową, której celem jest wsparcie lokalnych społeczności w walce z epidemią koronawirusa.

Podpułkownik Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej mówił na antenie Polskiego Radia 24, że to pierwsza operacja WOT prowadzona na tak szeroką skalę. Jednym z głównych obszarów operacji jest wsparcie stacji krwiodawstwa, które odnotowały znaczny spadek dotacji w trakcie epidemii. W ramach operacji żołnierze wspierają również około tysiąca osób starszych, którym dostarczają żywność i leki.

mbl