Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 09.04.2020

"Kto spożywa ten Chleb, ma życie wieczne". Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający Triduum Paschalne, które poprzedza święta Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzi się wówczas wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii.
Posłuchaj
  • Bp Wiesław Szlachetka o Eucharystii (IAR)
  • O. Krzysztof Wons: kontemplujmy Jezusa (IAR)
Czytaj także

Przed południem w katedrach odprawiana jest msza krzyżma z poświęceniem olejów. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

To dzień, w którym w Kościele obchodzone jest wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii - podkreśla biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Wiesław Szlachetka.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Zawierzmy siebie Chrystusowi". Odezwa papieża Franciszka do Polaków

- Opieramy się na tym, co sam Jezus powiedział o Eucharystii, że to jest Jego Ciało i Jego Krew, którą przyjmujemy i karmimy się pod postacią znaku chleba i znaku wina. Zapewnia nas Jezus, kiedy mówi: kto spożywa ten Chleb, ma życie wieczne, Chlebem, który Ja dam, jest Moje Ciało wydane za życie świata - mówi biskup.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_radio-1200.jpg
"Zostań w domu". Wielki Czwartek w Polskim Radiu

"Zapytajmy siebie, czy jesteśmy w stanie zmienić nasze relacje"

Ojciec Krzysztof Wons z krakowskiego Centrum Formacji Duchowej zachęca do przeczytania Ewangelii z opisem Ostatniej Wieczerzy, symbolicznym gestem umycia nóg apostołom przez Jezusa. Do wydarzenia odnosi się 13. rozdział Ewangelii św. Jana. - Kontemplujmy Jezusa, który umywa nam nogi, potem popatrzmy na siebie i zapytajmy siebie, czy jesteśmy w stanie ten nasz dom, naszą wspólnotę, zamienić w wieczernik miłości, czy choć trochę jesteśmy w stanie zmienić nasze relacje, nasze więzi - mówił kapłan.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa w uroczystościach liturgicznych można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i transmisji internetowych.

msze