Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 15.04.2020

Sejm zajmie się rządowym projektem o e-doręczeniach. Minister zapowiada duże oszczędności

Sejm zajmie się dziś między innymi rządowym projektem ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z jego założeniami obywatele i firmy w komunikacji z urzędami będą mogli odbierać, a także przesyłać korespondencję domyślnie drogą elektroniczną.

Według harmonogramu zamieszczonego na stronie Sejmu, o godzinie 11.00 rozpocznie się I czytanie projektu, który uzasadni minister cyfryzacji Marek Zagórski.

komputer dziecko ojciec1200.jpg
Tarcza antykryzysowa rozszerzona o udogodnienia cyfrowe. Sprawdź jakie

Znaczne oszczędności państwa

We wrześniu ubiegłego roku szef resortu wskazywał, że rozwiązanie ułatwi kontakt z administracją publiczną, a także będzie tańsze dla państwa niż tradycyjna wymiana listów. - Z punktu widzenia obywatela nie będzie tutaj żadnego kosztu, z punktu widzenia urzędów będzie taniej - mówił minister cyfryzacji. - Zakładamy, że przesyłki elektroniczne będą w stosunku do tych tradycyjnych tańsze o jakieś 40 procent - szacował wówczas Marek Zagórski.

Na potrzeby realizacji usługi powstanie nowy rejestr publiczny - baza adresów elektronicznych, z której będą korzystać urzędy, aby skontaktować się z obywatelami. Z kolei doręczaniem elektronicznej korespondencji zajmie się wyznaczony operator.

Proces przejścia na e-doręczenia

dziewczyna komputery 1200x660.jpg
Polska Cyfrowa sfinansuje gminom komputery do zdalnej nauki w szkołach

Tradycyjna forma wymiany korespondencji z urzędami nadal będzie dostępna dzięki tak zwanej usłudze hybrydowej świadczonej przez operatora wyznaczonego. Osoby przyzwyczajone do zwykłych listów nie będą musiały z nich rezygnować.

Projekt przewiduje, że ustawa miałaby wejść w życie 1 października tego roku, z wyjątkiem kilku artykułów. Sam proces przejścia całej administracji publicznej na e-doręczenia ma potrwać kilka lat. Jako pierwsze z rozwiązania zaczną korzystać organy administracji rządowej od 2021 roku, a ostatnie sądy, trybunały i prokuratura - od 1 października 2029 roku.

jmo