Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Michalak 21.04.2020

Spór kompetencyjny między SN a prezydentem i Sejmem. Znamy orzeczenie TK

Sąd Najwyższy nie może dokonywać prawotwórczej interpretacji przepisów prowadzącej do zmiany stanu normatywnego a powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją prezydenta, nad którą Sąd Najwyższy nie może sprawować nadzoru. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem.

W zakresie rozstrzygnięcia sporu między Sądem Najwyższym a Sejmem Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do dokonywania prawotwórczej interpretacji przepisów prawa prowadzącej do zmiany stanu normatywnego w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości dokonywanej w drodze uchwały".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego

kaleta EN_01413094_0026 1200.jpg
"Wyrok porządkujący spór". Sebastian Kaleta o orzeczeniu TK ws. uchwały trzech Izb SN

Dokonywanie zmiany prawa należy do wyłącznej kompetencji ustawodawcy.

W zakresie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta RP, którą wykonuje na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa osobiście, definitywnie bez udziału i ingerencji Sądu Najwyższego".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "To sukces państwa prawa". Wiceminister sprawiedliwości o decyzji TK ws. uchwały trzech izb SN

Konstytucja nie przewiduje dla Sądu Najwyższego kompetencji do sprawowania nadzoru nad wykonywaniem przez Prezydenta RP tej kompetencji oraz "dokonywania wiążącej wykładni przepisów prowadzącej do określenia warunków skuteczności wykonywania przez prezydenta tej kompetencji".

Trybunał zajmował się tą sprawą na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wyrok zapadł na trzeciej rozprawie, poprzednie były 3 i 12 marca.

paw/