Irena Szewińska doceniona przez prestiżowy magazyn. Polka lekkoatletką wszech czasów

Prestiżowy amerykański magazyn "Track&Field" uznał Irenę Szewińską za najlepszą lekkoatletkę wszech czasów. Anita Włodarczyk została natomiast najlepszą młociarką w historii.
  • Szewińska wyprzedziła Marlene Ottey i Heike Drechsler
  • Legendarna polska lekkoatletka punkty do zestawienia zdobyła w aż sześciu konkurencjach

Statystycy amerykańskiego pisma co roku klasyfikują najlepszych lekkoatletów w poszczególnych konkurencjach. Prowadzą także klasyfikację wszech czasów, do której zawodnicy zbierają punkty na podstawie startów w każdej uprawianej przez siebie konkurencji.

Zmarła w czerwcu 2019 roku Irena Szewińska zdobyła wiele medali w rywalizacji na 100 m, 200 m, 400 m oraz skoku w dal. Z powodzeniem startowała też na 400 m przez płotki oraz próbowała sił w wieloboju. Ta niespotykana dzisiaj różnorodność została doceniona przez "Track&Field". Polka zgromadziła 342 punkty w zestawieniu.

Drugie miejsce zajęła legendarna sprinterka Marlene Ottey, która reprezentowała Jamajkę i Słowenię - 287 pkt, a skład podium zamknęła Niemka Heike Drechsler, która specjalizowała się w biegach krótkich i skoku w dal - 237. Inna Niemka, wielka rywalka Szewińskiej - Marita Koch musiała się zadowolić czwartym miejscem z dorobkiem 210 punktów.

Polki wyróżnione

W zestawieniu znalazła się też Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata w rzucie młotem zgromadziła 106 punktów - najwięcej spośród zawodniczek uprawiających tę dyscyplinę, jednak taką samą liczbę zapisała na swoim koncie jej dawna rywalka Niemka Betty Heidler. Wśród młociarek uhonorowano też Kamilę Skolimowską, która uplasowała się na szóstej pozycji.

W rankingu wszech czasów znalazły się też Monika Pyrek i Anna Rogowska, zajmując, odpowiednio, piąte i dziesiąte miejsce wśród tyczkarek. Z kolei na dystansie 100 m przez płotki na piątej pozycji została sklasyfikowana Grażyna Rabsztyn.