Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.04.2020

"Musimy się zebrać razem". Wlk. Brytania zorganizuje szczyt dot. szczepionki na COVID-19

Wielka Brytania będzie 4 czerwca gospodarzem wirtualnego międzynarodowego szczytu, poświęconego przyspieszeniu badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi - zapowiedział w piątek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

"Choroby nie mają granic, więc musimy zebrać się razem, aby upewnić się, że GAVI jest w pełni finansowane, a jego ekspertyzy znajdują się w centrum wysiłków, mających na celu zapewnienie szerokiego dostępu do każdej szczepionki na COVID-19" - napisał na Twitterze Dominic Raab, który obecnie zastępuje przechodzącego rekonwalescencję po zakażeniu koronawirusem premiera Borisa Johnsona.

"Szczyt jest ważnym punktem dla zapewnienia wsparcia dla pięcioletniej strategii GAVI, która do 2025 roku uodporni 300 mln dzieci i uratuje życie do 8 mln osób, a także dla istotnych działań GAVI na rzecz wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej na całym świecie i pomocy w zwalczaniu koronawirusa w niektórych najbiedniejszych krajach świata. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się przyszłych fal infekcji na całym świecie, w tym także w Wielkiej Brytanii" - napisano w komunikacie brytyjskiego rządu.

Potężne instytucje zrzeszone w jednej organizacji

GAVI, the Vaccine Alliance to partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz zwiększenia dostępu do szczepień w ubogich krajach. Zrzesza rządy państw rozwijających się i krajów-darczyńców, Światową Organizację Zdrowia, UNICEF, Bank Światowy, producentów szczepionek, agencje badawcze i technologiczne, organizacje działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz innych prywatnych darczyńców.

Czytaj więcej
IMG_20200424_143512 (2).jpg
"Epidemia nie zna granic". Polska pomoc ze środkami do walki z COVID-19 trafiła na Białoruś

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szczepionka na koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia: testy na ludziach w tym tygodniu

W czwartek na Uniwersytecie w Oxfordzie rozpoczęły się pierwsze w Europie testy na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi. Podobne prowadzone są także w USA i w Chinach.

jp