Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Bitner 27.04.2020

Skuteczna szczepionka na koronawirusa. Hiszpański dziennik wskazuje możliwy termin

- Najwcześniej na wiosnę 2021 r. należy spodziewać się pojawienia na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi - twierdzi hiszpański dziennik "El Mundo".

Wydawana w Madrycie gazeta zauważa, że nad szczepionką przeciwko infekcji SARS-CoV-2 pracuje obecnie na całym świecie ponad 70 zespołów naukowych.

wirus 1200 pap.jpg
Miliony bezrobotnych w Hiszpanii, rekord zgonów w Szwecji. Koronawirus na świecie

"El Mundo" odnotowuje, że potrzeba pokonania pandemii wyzwoliła niespotykane dotychczas w historii działania i tempo pracy nad opracowaniem szczepionki. Zaznacza, że jeśli w ciągu najbliższego roku powstanie tego typu preparat, będzie to rekord czasu prac nad opracowaniem szczepionki. Przypomina, że średnio działania naukowców nad tego typu preparatami prowadzone są przez 10 lat.

Pięć zespołów naukowych

Dziennik podkreśla, że dotychczas tylko pięciu zespołom naukowym udało się rozpocząć badania z udziałem ludzi nad szczepionką przeciwko zakażeniu koronawirusem. Przypomina, że w ostatnim tygodniu zielone światło na badania kliniczne dostała wspólna ekipa naukowa niemieckiej firmy BioNTech i amerykańskiego koncernu Pfizer.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Hiszpania rozpoczyna znoszenie ograniczeń w poruszaniu się

Wśród czterech pozostałych zespołów pracujących nad szczepionką jest - jak wylicza gazeta - chińska spółka CanSino Biologics, która współpracuje z medyczną akademią wojskową armii Chińskiej Republiki Ludowej, a także Instytut Jennera na angielskim Uniwersytecie Oksfordzkim i dwie grupy naukowe z USA. Pierwsza bazuje na współpracy firmy Moderna Therapeutics z Krajowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), a druga opiera się na kooperacji spółki Inovio Pharmaceuticals oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Chińczycy najbliżej

"El Mundo" odnotowuje, że dotychczas najbardziej zaawansowana w pracach nad szczepionką przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 jest ekipa z Chin. Zespół ten, jako jedyny, pozytywnie przeszedł już pierwszą fazę testów klinicznych.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk/PAP) Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk/PAP)

bb