Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kurek 29.04.2020

"10 maja to termin bezpieczny i możliwy do zrealizowania". Rzecznik rządu o wyborach

Rzecznik rządu Piotr Müller wyraził w środę przekonanie, że termin wyborów 10 maja jest możliwy do zrealizowania i że w Sejmie będzie odpowiednia większość do tego, by odrzucić ewentualną uchwałę Senatu dot. ustawy o wyborach korespondencyjnych.

mueller piotr Piotr Müller 1200 free.jpg
"Warunek dalszego znoszenia restrykcji". Rzecznik rządu o liczbie zachorowań na COVID-19

We wtorek trzy senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej zajęły się ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Wysłuchały opinii ekspertów i przedstawicieli różnych instytucji, m.in. Państwowej Komisji Wyborczej. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ocenił, że na podstawie tej ustawy 10 maja nie uda się przeprowadzić wyborów. Komisje mają zająć stanowisko 4 maja.

Rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia do kwestii wyborów, wyraził przekonanie, że odbędą się one - jak planowano - 10 maja. Jego zdaniem możliwe będzie ponadto odrzucenie w Sejmie ewentualnej uchwały Senatu dotyczącej ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Kalendarz wyborczy (PAP) Kalendarz wyborczy (PAP)

Rozmowy z koalicjantem

- Przekonujemy naszych partnerów ze Zjednoczonej Prawicy, że to jest termin przede wszystkim bezpieczny i możliwy do zrealizowania, nieróżniący się właściwie od terminu sierpniowego pod kątem bezpieczeństwa, bo przecież nie wiemy jaka sytuacja będzie w sierpniu, a wybory trzeba przeprowadzić. Trzeba doprowadzić do tego, aby sytuacja polityczna w Polsce również była stabilna, bo wtedy możliwe jest podejmowanie ważnych decyzji, chociażby w walce z kryzysem gospodarczym - powiedział rzecznik rządu.

Müller został także zapytany o propozycję lidera Porozumienia Jarosława Gowina utworzenia w rządzie pełnomocnika rządu ds. walki z koronawirusem w randze wicepremiera. - Nie ma w tej chwili takich planów. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego spotyka się praktycznie codziennie pod przewodnictwem pana premiera. Mamy teraz taki czas, w którym najważniejsze decyzje w państwie muszą być zawsze konsultowane właściwie z całym zapleczem rządowym i od tego jest pan premier, aby koordynować tego typu działania. Nie ma w tej chwili ważniejszej sprawy w Polsce niż kwestie związane z epidemią i walką z kryzysem gospodarczym - zaznaczył polityk.

premier free mateusz morawiecki twitter kprm 123 663.jpg
Drugi etap znoszenia ograniczeń. Dziś premier przekaże szczegóły

Nie chciał jednocześnie komentować doniesień, jakoby do rządu miał wejść stronnik Gowina, poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz. - Nie komentuję tego typu spraw. Żadnych wniosków w zakresie zmian w rządzie w tej chwili nie ma, w związku z tym trudno mi się do tego odnosić - stwierdził Müller.

"Bezpieczny obywatel" 

Jarosław Gowin przedstawił we wtorek strategię "Bezpieczny obywatel" oraz tzw. plan Sośnierza odmrażania polskiej gospodarki. Wśród propozycji strategii "Bezpieczny obywatel" znalazło się np. produkowanie testów, zwiększenie liczby punktów diagnostycznych, stworzenie mapy nabytej odporności, pozyskanie szczepionki na COVID-19 i przygotowanie się do jej produkcji, stworzenie systemu szybkich powszechnych szczepień.

Lider Porozumienia poinformował, że zarówno "plan Sośnierza", jak i strategia "Bezpieczny obywatel" znalazły się wśród tematów poniedziałkowych rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.


pkur