Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 29.04.2020

Muzea, galerie sztuki i księgarnie "wracają do życia". Sprawdź, na jakich zasadach

Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury.
Mateusz-Morawiecki-pap-1200.jpg
Premier: po majówce otwieramy hotele i galerie handlowe

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

W związku z planowanym ponownym otwarciem resort kultury w zeszłym tygodniu (22.04) opublikował wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa.

Zgodnie z rekomendacjami muzea i galerie sztuki powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu, oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

kultura_online1200.jpg
80 mln zł wsparcia. Rząd zwiększa budżet programu "Kultura w sieci"

Parki i ogrody przy muzeach

W pierwszym okresie udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów online. Resort przypomina też, że od 20 kwietnia dostępne z powrotem dla publiczności są parki i ogrody przy muzeach i galeriach sztuki.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa. BN rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Sugeruje też umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek.

Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.

gliński_1200.jpg
"653 mln na remonty i konserwacje zabytków". MKiDN o inwestycjach w latach 2016-2020

Wytyczne dla księgarń

Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów. Oznacza to, że do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m kw. mogą wejść jednocześnie 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, a do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 m kw. powierzchni.

W punkcie kontaktu użytkownika z księgarzem rekomendowane są podobne zasady jak w przypadku bibliotek - ustawienia przesłony ochronnej oraz używania maseczek i rękawiczek ochronnych.

Działalność w nowym reżimie sanitarnym mogą wznowić również archiwa. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaleca, aby działalność związana z popularyzacją zasobów archiwalnych odbywała się głównie z wykorzystaniem przestrzeni internetowej i aby zachęcać użytkowników do korzystania z dostępnych zasobów online. Ta forma korzystania z materiałów archiwalnych powinna być utrzymana jako dominująca do czasu pełnego otwarcia czytelni w archiwach.

EN_las1200.jpg
Cztery etapy znoszenia ograniczeń. Przedstawiamy szczegółową listę zmian

Rekomendacje dla archiwów

NDAP zaleca również, by przy stopniowym, uwzględniającym możliwości lokalowe archiwum, otwieraniu czytelni, ograniczyć liczbę użytkowników przy zachowaniu między nimi bezpiecznej odległości oraz wprowadzić system rezerwacji godzin odwiedzin i limitów czasowych tak, by unikać kumulacji użytkowników w jednym czasie. Rekomendacje dla archiwów zostaną udostępnione na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Ministerstwo Kultury przypomina, że nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.

Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach. Resort wspólnie z Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego i Instytutem Muzyki i Tańca powołał roboczy zespół do spraw wypracowania wytycznych dla teatrów, oper, baletów, filharmonii i innych instytucji prowadzących działalność artystyczną. Efekty pracy zespołu zostaną zaprezentowane do połowy maja.

pb