Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 07.05.2020

"Zagrożenie epidemiczne mniejsze niż w sklepie". Szef MEN o maturach

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie" - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie" - napisał szef MEN na Twitterze.

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Szkoła ławki 1200.jpg
Powrót uczniów do szkół. Szef MEN powiedział, kiedy zapadnie decyzja

Termin dodatkowy

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.
Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.

Wytyczne dla dyrektorów

- Wkrótce będą przygotowane szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów, m.in. rekomendacje dot. odległości między uczniami i dezynfekcji - poinformowała w czwartek rzecznik MEN Anna Ostrowska.

Matura online 1200 PAP.jpg
Zdalne nauczanie. TVP przedstawiło nową ofertę skierowaną do maturzystów

- W tej chwili arkusze do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego zostały wydrukowane, popakowane w pakiety oraz zapakowane w paczki zgodnie z zamówieniem, które Centralna Komisja Egzaminacyjna otrzymała ze szkół. Pakiety czekają w bezpiecznym miejscu na wysyłkę, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem - poinformowała w czwartek rzecznik resortu edukacji.

Podała, że CKE wraz z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi pracują nad zasadami oceniania rozwiązań zadań, zmianami w harmonogramie spotkań poegzaminacyjnych i zmianami w harmonogramie sprawdzania oraz oceniania prac.

Jednocześnie - jak zaznaczyła Ostrowska - cały czas trwają prace nad przygotowaniem arkuszy na terminy dodatkowe egzaminów oraz prace nad informatorami o egzaminie ósmoklasisty z przedmiotów dodatkowych od 2021 r. i egzaminu maturalnego od 2023 r., które zostaną ogłoszone we wrześniu tego roku.

PAP PAP

pg/pkur