Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 12.05.2020

Problem z dostawą leków w Europie, Rosja odrzuca zarzuty o manipulację. Koronawirus na świecie

Unijni ministrowie zdrowia zgodzili się we wtorek, że muszą współpracować, by zapewnić dostęp do leków i bezpieczeństwo dostaw. Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa zaprzeczyła, by Rosja zaniżała liczbę ofiar koronawirusa. Codziennie obserwujemy rozwój pandemii na świecie.
Posłuchaj
  • USA: z powodu pandemii życie mogło stracić więcej nowojorczyków, niż podają statystyki. Relacja Agaty Król (IAR)
  • 287 tys. ofiar koronawirusa na całym świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Belgia: rozpoczęli prace detektywi epidemiczni. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Od 31 grudnia 2019 roku do 10 maja 2020 roku zarejestrowano na świecie ponad 4,2 mln potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2, w tym przeszło 287 tys. zgonów. Stany Zjednoczone są największym ogniskiem pandemii.

Tak relacjonowaliśmy sytuację związaną z COVID-19 na świecie:

22:01

Ukraińscy twórcy kultury zorganizowali we wtorek wieczorem akcję "Stop kwarantannie w kulturze", mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy przedstawicieli tego sektora podczas pandemii i zaapelowanie do rządu o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży rozrywkowej i artystycznej.

22:00

Minister zdrowia Argentyny Fernan Quiros oświadczył we wtorek, że przewiduje szczyt epidemii koronwirusa w kraju za trzy do czterech tygodni. Również rządy niektórych innych krajów Ameryki Południowej prognozują, iż w czerwcu koronawirus zaatakuje z nową siłą.

Oczekuje się, że w czerwcu wirus uaktywni się wskutek większego zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w miastach. Dlatego rządy postanowiły wykorzystać najbliższe tygodnie do chwilowego poluzowania ograniczeń związanych z COVID-19, zwłaszcza tych dotyczących gospodarki.

21:33

Z powodu epidemii koronawirusa i wywołanego nim kryzysu gospodarczego norweski rząd zamierza wyjąć z Państwowego Funduszu Emerytalnego 420 miliardy koron (40 mld dolarów). Tak zwany Fundusz Naftowy to największy państwowy fundusz świata. Jego wartość wynosi 1 bilion 100 miliardów dolarów.Norweskie ministerstwo finansów przedstawiło projekt nowelizacji budżetu na ten rok.

Środki mają trafić do przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy. W związku ze społeczną kwarantanną ocenia się, że bezrobocie w tym roku wzrośnie do 5,9 procent - poziomu najwyższego od 75 lat. Wzrost gospodarczy będzie z kolei niższy o 4 procenty od tego spodziewanego na początku roku.

21:22

Wznowienie zajęć w szkołach w Anglii od 1 czerwca, jak planuje w optymistycznym scenariuszu brytyjski rząd, jest nierealne - uważają dyrektorzy szkół i nauczyciele, odpowiadając na wytyczne, jak zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

Brytyjski rząd opublikował we wtorek zalecenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w szkołach. Zgodnie z nimi, klasy powinny liczyć maksymalnie 15 uczniów, ławki - rozstawione tak daleko od siebie, jak się da, a w miarę możliwości zajęcia powinny być prowadzone na zewnątrz.

20:54

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował we wtorek o 14 kolejnych zachorowaniach dzieci na wieloukładowy zespół zapalny, związany z COVID-19. W mieście odnotowano już łącznie 52 takie potwierdzone przypadki.

20:53

Parlament Bułgarii uchwalił we wtorek nowelizację ustawodawstwa, która będzie obowiązywać po zakończeniu się w środę stanu nadzwyczajnego. Najważniejsza zmiana to upoważnienie rządu do ogłaszania stanu epidemii w kraju lub regionie na wniosek ministra zdrowia.

20:10

Epidemia koronawirusa uwypukliła i pogorszyła już wcześniej występujący problem dotyczący dostaw ważnych lekarstw w Europie. Unijni ministrowie zdrowia zgodzili się we wtorek, że muszą współpracować, by zapewnić dostęp do medykamentów.

- Pandemia koronawirusa pokazała nam bardziej niż kiedykolwiek, że musimy opracować nową strategię farmaceutyczną UE, aby zapewnić przystępność cenową, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw. Musimy mieć możliwości produkcji leków w UE i zapewniać obywatelom i szpitalom dostęp do podstawowych leków przez cały czas - podkreśliła unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

20:10

348 osób zmarło na COVID-19 w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. W sumie z powodu koronawirusa zmarło 26991 osób, a Francja stała się czwartym krajem pod względem liczby ofiar.

20:09

Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa zaprzeczyła we wtorek ocenom dziennika "Financial Times", którego zdaniem zgonów z powodu COVID-19 w Rosji może być o 70 proc. więcej niż wykazują statystyki. Rosja nie manipulowała danymi o epidemii - zapewniła wicepremier.

- Dane, które przytaczałam wczoraj na spotkaniu z prezydentem (Władimirem Putinem)o tym, że śmiertelność w Rosji jest 7,6 raza niższa niż ogółem na świecie, takie właśnie są. Nigdy nie manipulowaliśmy oficjalnymi statystykami - powiedziała Golikowa na briefingu dla prasy.

19:26

Kanadyjski rząd wypłaci 7 mln emerytów dodatkowe świadczenie, od 300 do 500 dolarów kanadyjskich (900-1500 zł) - poinformował we wtorek premier Justin Trudeau. Podkreślił, że pozwoli to zrekompensować niektóre wydatki związane z pandemią.

Cała kwota pomocy to 2,5 mld dolarów kanadyjskich (CAD). Emeryci dostaną różne sumy w zależności od rodzaju otrzymywanych już świadczeń.

19:25

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci ostrzegł we wtorek przed "poważnymi konsekwencjami" zbyt szybkiego otwierania gospodarki przez stany.

Podczas przesłuchania (w formie telekonferencji) przed komisją senacką Fauci za realne zagrożenie uznał to, że otwieranie gospodarki spowoduje wzrost liczby zakażeń.

19:08

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 172 osoby zakażone koronawirusem, o 7 mniej niż wczoraj. Inne statystyki mówią o dalszej sporej poprawie sytuacji epidemiologicznej.

18:31

Hiszpania wprowadza obowiązek kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających do tego kraju. W ten sposób władze chcą zapobiec nawrotowi epidemii koronawirusa w kraju, w którym sytuacja stopniowo się poprawia.

17:42

Kazachstan będzie wykonywał na szeroką skalę testy na obecność koronawirusa metodą PCR dzięki własnym odczynnikom, wytworzonym przez naukowców z Centralnego Laboratorium Referencyjnego (CRL) – podało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Kazachstanu.

Kazachstan odmraża gospodarkę i znosi stan wyjątkowy, ale - jak zapowiada - będzie masowo testował obywateli. 

17:34

Węgierska orkiestra Danubia z budapeszteńskiej dzielnicy Obuda udostępniła w internecie nagrane przez swoich muzyków kołysanki dla dzieci, aby rodziny z małymi dziećmi mogły z nich korzystać podczas pandemii koronawirusa.

Trzy kołysanki już są dostępne na profilu orkiestry na Facebooku oraz na jej kanale YouTube. Jest wśród nich słynna kołysanka Johannesa Brahmsa, są także piosenki węgierskie, np. do słów znanego poety XX-wiecznego Sandora Weoeroesa.

17:22

O 627 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 32 692 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

627 nowych zgonów to wyraźnie więcej niż było w bilansach z trzech poprzednich dni, co po części jest efektem statystycznym związanym z tym, że w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem. 

16:58

Brytyjski rząd przedłuża program ratowania przed zwolnieniami i nadal będzie opłacać 80 procent pensji Brytyjczyka czy np. polskiego imigranta, który nie stracił pracy, a został tylko zawieszony. Program miał trwać do końca czerwca, a potrwa do października. Ale od sierpnia - wraz z odmrażaniem gospodarki, na jakie liczy rząd - zmienią się zasady, a skala pomocy zostanie ograniczona.

16:57

18 maja w Wenecji Euganejskiej zostanie otwarte wszystko, co możliwe - zapowiedział we wtorek szef władz regionu Luca Zaia. Ostrożniejsze są władze najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, które decyzję podejmą za kilka dni.

16:56

967 nowych zakażeń koronawirusem i siedem kolejnych zgonów odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – wynika z wtorkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku miesiąca.

Rekordowa liczba zarejestrowanych przypadków koronawirusa w ciągu doby wynosiła 973 i została odnotowana 29 kwietnia. Od tygodnia każdej doby przybywa na Białorusi ponad 900 osób z potwierdzonym Sars-CoV-2.

16:37

Bryan Adams, urodzony w Kanadzie muzyk i gwiazda rocka, skrytykował w mediach społecznościowych istnienie chińskich targów z dzikimi zwierzętami, a ich bywalców nazwał "nietoperzożercami", którzy doprowadzili do pandemii. W reakcji zarzucono mu rasizm i nienawiść do Chińczyków.

16:17

W Cape Town pracownicy zdrowia, pielęgniarki ze szpitala Tygerberg (jednego z ośrodków testujących na koronawirusa w RPA), wyszli na ulice miasta, aby protestować przeciwko zbyt małej ilości sprzętu ochrony osobistej oraz braku możliwości transportowania zakażonych.

16:16

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines zapowiedziały zwolnienia w związku kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Zwolnionych ma być około tysiąca z czterech tysięcy pracowników. Premier Belgii Sophie Wilmes ma dziś na ten temat rozmawiać z ministrami finansów oraz gospodarki i pracy.

15:38

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, jest zakażony koronawirusem - podała we wtorek rosyjska agencja TASS. Pieskow powiedział tej agencji, że zachorował i przechodzi leczenie.

Telewizja informacyjna Rossija 24 podała, że rzecznik Kremla został przyjęty do szpitala.

15:06

3268 mieszkańców Hiszpanii złożyło wspólny pozew do Sądu Najwyższego w Madrycie przeciwko rządowi Pedra Sancheza. Oskarżają w nim centrolewicowy gabinet o doprowadzenie do śmierci swoich bliskich na COVID-19 wskutek złego zarządzania kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

14:41

Jeden z somalijskich wynalazców postanowił stworzyć respirator domowej roboty. Zrobił to, gdy dowiedział się, że mężczyzna zakażony koronawirusem, zmarł w wyniku braku dostępu do takiego urządzenia.

14:18

Wydaje się, że niektóre terapie ograniczają nasilenie czy czas trwania choroby układu oddechowego COVID-19 - oceniła we wtorek rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia. Dodała, że WHO koncentruje się na poznaniu 4-5 najbardziej obiecujących terapii.

- Mamy pewne metody leczenia, które na bardzo wczesnych etapach badań wydają się ograniczać nasilenie czy czas trwania choroby, ale nie mamy nic, co mogłoby zabić lub zatrzymać wirusa - oświadczyła Margaret Harris na konferencji prasowej w Genewie. 

14:16

Posłuchaj
00:48 francja powrót do szkoły.mp3 Po dwumiesięcznej kwarantannie francuscy uczniowie wracają do szkolnych ławek. Wczoraj stawili się tam nauczyciele - dzisiaj przedszkolaki i uczniowie, ale nie wszyscy. Korespondencja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)

 

13:45

Unia Europejska przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa - poinformowała we wtorek Komisja Europejska, ogłaszając wybór ośmiu projektów badawczych, na które przeznaczone zostaną te środki. Wybrane projekty są częścią wspólnej europejskiej reakcji, koordynowanej przez Komisję, na pandemię koronawirusa. 4 maja, podczas szczytu w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, KE zobowiązała się do przeznaczenia ogółem 1,4 mld euro na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Miliard euro z tej sumy pochodzi z programu "Horyzont 2020" i ma służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia oraz narzędzi diagnostycznych.

Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie ilustracyjne.
13:41

W Berlinie po wielu tygdoniach ponownie otwarto muzeum Martin-Gropius-Bau.

13:40

Ukraińskie władze wskazują Polskę jako punkt odniesienia jeśli chodzi o otwarcie granic w związku z pandemią koronawirusaPoinformował o tym główny lekarz sanitarny kraju. Od kilku tygodni na Ukrainę, podobnie jak i do innych krajów europejskich, nie są wpuszczani cudzoziemcy.

13:39

Władze Peru rozpoczęły testy na koronawirusa dla wszystkich pracowników i dostawców targów z żywnością w stolicy kraju - Limie. Targowiska stały się ogniskami choroby, a władze przestały mieć nad nimi kontrole.

13:23

W wyniku zatrzymania ruchu lotniczego w Europie, największe linie lotnicze w Belgii - Brussels Airlines przekazały, że planują zwolnienie 1000 pracowników, co stanowi 25 proc. całej załogi.

13:15

Francja: ponad 300 osób w kolorowych strojach zebrało się przed szpitalem w miejscowości Nantes, aby pokazać swoją solidarność ze służbą zdrowia oraz skrytykować rządzących za ich działania dot. Epidemii.

13:05

16 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby w Indonezji. Indonezja jest najciężej doświadczonym przez zarazę krajem regionu. Jak poinformował we wtorek przedstawiciel indonezyjskiego ministerstwa zdrowia Achmad Yurianto, w ciągu minionej doby wykryto 484 nowe przypadki infekcji koronawirusem. Łączny oficjalny bilans w czwartym najludniejszym kraju świata to 14 749 zakażonych i 1 007 zmarłych. Liczba zgonów jest największa wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej.

12:34

Z powodu kryzysu koronawirusowego skróconym wymiarem pracy objęto w Austrii 1,3 mln osób - poinformowała we wtorek austriacka minister Christine Aschbacher. Dodała, że spośród ponad 109 tys. złożonych wniosków o zgodę na taką pracę, 96 proc. zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Wraz z bezrobotnymi stanowi to łącznie 1,8 mln ludzi pobierających pomoc od państwa w związku z brakiem możliwości świadczenia pracy na normalnych warunkach.

12:32

176 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na COVID-19, a liczba ofiar śmiertelnych tej choroby sięga 26 920 - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Wśród 1 841 ozdrowieńców z ostatnich 24 godzin jest 113-letnia kobieta, najstarsza mieszkanka Hiszpanii. Jak sprecyzowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia, pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba infekcji SARS-CoV-2 zwiększyła się o 594 do 228 030. Oznacza to, że wyraźnie wyhamowała dobowa dynamika zakażeń.

12:13

Pandemia koronawirusa wywołała kryzys w świecie przestępczym na Węgrzech: wzrosło ryzyko wpadki, a potencjalnym klientom np. dilerów narkotykowych brakuje pieniędzy - pisze we wtorek węgierski dziennik "Magyar Nemzet". "Restrykcje wprowadzone w celu zahamowania epidemii koronawirusa wstrząsnęły światem przestępczym. Wywróciły do góry nogami przestępczość narkotykową, spowodowały poważne problemy pracownikom seksualnym i stręczycielom oraz upadek nielegalnych zakładów bukmacherskich, nie są też potrzebne fasadowe przedsiębiorstwa" - czytamy. "Mayar Nemzet" pisze, że na węgierskim rynku zaczyna brakować narkotyków, głównie kokainy, ale także substancji syntetycznych, a mimo to ceny nie rosną, a nawet spadają, bo zarówno sprzedawcy, jak i klienci przemieszczają się w ograniczonym stopniu.

11:55

San Francisco luzuje obostrzenia. Miasto otworzyło między innymi: tory i skateparki. Rolkarze i deskorolkarze nie ukrywają swojej radości. Cały stan Kalifornia powoli zdejmuje restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

11:44

Hiszpania nakłada obowiązek 14-dniowej kwarantanny na osoby przyjeżdżające do kraju zza granicy. Jak tłumaczy hiszpański rząd, przepis ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.
Nowe prawo zacznie obowiązywać w piątek i będzie utrzymany do 24 maja, kiedy wygasa stan nadzwyczajny w kraju. Obowiązek kwarantanny może zostać jednak utrzymany dłużej, jeżeli stan nadzwyczajny zostanie przedłużony Osoby objęte izolacją będą mogły wychodzić jedynie po niezbędne zakupy i zawsze w masce.

11:31

Rząd federalny Niemiec skrytykował demonstracje przeciwko obostrzeniom wprowadzonym ze względu na pandemię koronawirusa, które w ubiegły weekend zorganizowano w wielu miastach krajuDemonstracje przeciwko obostrzeniom wprowadzonym ze względu na pandemię koronawirusa skrytykował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Część postulatów protestujących nazwał "gotowaniem zupy z teorii spiskowych" - poinformował we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Krytycznie o protestach wypowiedzieli się również prominentni politycy Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a także przedstawiciele partii opozycyjnych.

Protesty w Niemczech Protesty w Niemczech
11:26

Według lokalnych mediów, władze miasta Wuhan chcą przeprowadzić testy na obecność koronawirusa u wszystkich mieszkańców (11 mln) miasta. Plan zakłada, że przeprowadzono by je w ciągu 10 dni. Działania są jednak na razie we wstępnej fazie, a władze zastanawiają się jak przeprowadzić testowanie. Decyzja o masowych testach, jest spowodowana faktem, iż pierwszy raz od 3 kwietnia potwierdzono sześć nowych przypadków (wszystkie osoby są z jednego miejsca zamieszkania).

10:46

W Petersburgu pięć osób zginęło w pożarze w szpitalu, przeznaczonym dla chorych na COVID-19. Według agencji TASS, ofiary to pacjenci podłączeni do respiratorów. Wszyscy zarazili się koronawirusem i byli w ciężkim stanie. Ze szpitala ewakuowano 150 pacjentów. Wstępne ustalenia wykazały, że przyczyną pożaru była awaria respiratora. Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi prokuratura.

10:29

Poprzedniej doby, po dwóch dniach dwucyfrowych wzrostów, w Chinach kontynentalnych potwierdzono tylko jeden nowy przypadek COVID-19 i 15 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem - wynika z wtorkowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia. W poniedziałek w Chinach nie odnotowano żadnego nowego zgonu na COVID-19. Jedyny nowy potwierdzony przypadek choroby zgłoszono w regionie Mongolia Wewnętrzna i określono jako przywleczony z zagranicy.

10:24

Minister skarbu Australii powiedział we wtorek, że jego kraj stoi w obliczu "otrzeźwiającej" perspektywy gospodarczej ze względu na skutki pandemii COVID-19 i będzie miał największy w historii deficytJosh Frydenberg dodał, że spodziewa się, iż PKB spadnie o ponad 10 proc. w kończącym się w czerwcu kwartale.

10:19

W Rosji zarejestrowano już ponad 232 tys. chorych na COVID-19. Od prawie dwóch tygodni codziennie diagnozowanych jest ponad 10 tys. nowych przypadkówW ciągu ostatniej doby rosyjskie służby sanitarne zdiagnozowały ich 10 899. Największą liczbę chorych wykryto w Moskwie. W stolicy zarejestrowano 5 392 nowe przypadki. Minionej doby w Rosji wyzdrowiało prawie 4 tys. osób.

10:10

Dziś, w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki, papież Franciszek modlił się za pracowników służby zdrowiaPodczas porannej mszy, odprawionej w kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, papież powiedział: "Módlmy się dzisiaj za pielęgniarzy i pielęgniarki, za mężczyzn, kobiety, młodych, którzy obrali ten zawód, będący czymś więcej niż tylko zawodem, jest powołaniem, poświęceniem. Niech ich Pan błogosławi. W tym czasie pandemii dali oni wzór heroizmu, a niektórzy oddali swe życie".

09:48

Czworo chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Jest to najniższy przyrost liczby zgonów od ponad miesiąca. Stwierdzono też stosunkowo niewiele nowych zakażeń koronawirusem - 29. Liczba wszystkich wykrytych infekcji tym patogenem wzrosła do 3 313, zaś zgonów do 425. Ponad tysiąc osób uznano już za wyleczone i opuściły one szpitale.

09:23

Poprzedniej doby w Korei Południowej wykryto 27 nowych zakażeń koronawirusem. Do 102 wzrosła we wtorek liczba przypadków łączonych ze skupiskiem infekcji w barach i klubach nocnych w Seulu. Trwa dochodzenie epidemiologiczne - podała agencja prasowa Yonhap. 22 spośród 27 nowych przypadków wykrytych w poniedziałek określono jako lokalne, a pięć dotyczy osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy - poinformowały Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC). Łącznie w Korei Południowej potwierdzono 10 936 zakażeń koronawirusem, z czego 9 670 pacjentów wyszło już ze szpitali, a 256 zmarło.

09:17

W Belgii rozpoczęli prace detektywi epidemiczni, których zadaniem jest śledzenie, z kim miały kontakt osoby zakażone koronawirusem. Chodzi o powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu. Sytuację wykorzystują jednak oszuści, przed którymi przestrzegają władze w Brukseli. Najnowsze dane belgijskiego centrum kryzysowego to ponad 53 tys. osób z wykrytym wirusem, przeszło 8 tys. zgonów i 13 tys. pacjentów uznanych za wyleczonych.

09:16

Od wtorku w Moskwie wprowadzono obowiązek noszenia masek i rękawic ochronnych. W stolicy Rosji przedłużono także do końca maja powszechną izolację. Od kilku tygodni w mieście rejestrowanych jest codziennie około sześć tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiadomo, że w Moskwie i Petersburgu izolacja wraz z zawieszeniem działalności większości placówek handlowych, usługowych oraz instytucji oświaty, kultury i urzędów potrwa do 31 maja.

Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie  - zdjęcie ilustracyjne Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie - zdjęcie ilustracyjne
09:00

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 375 przypadków zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Łączny bilans zainfekowanych wzrósł do 16 023, a zgonów do 425. 3 373 osoby wyzdrowiały.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

08:57

108 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Meksyku w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek wieczorem lokalnego czasu meksykański resort zdrowia. Obecność wirusa zdiagnozowano też u 1 305 kolejnych pacjentów, przez co liczba zainfekowanych w kraju przekroczyła 36 tys. Nowy oficjalny bilans epidemii w Meksyku to 36 327 infekcji i 3 573 zgony.

08:07

116 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w kraju wzrosła do 7 533. Odnotowano 933 nowe zakażenia SARS-CoV-2.

07:48

396 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia. Wirusa wykryto też u 5 632 nowych pacjentów. Całkowity bilans to 11 519 zgonów i 168 tys. infekcji. Brazylia pozostaje jednym z krajów o największej dynamice rozprzestrzeniania się koronawirusa.

07:47

W związku z pandemią koronawirusa władze niektórych hiszpańskich kurortów zapowiedziały, że wprowadzą restrykcje dotyczące korzystania z plaż. W kilku gminach pojawił się już plan podziału urlopowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach. Jedną z nich będzie Lloret de Mar w prowincji Gerona, w północno-wschodniej części kraju. Samorządowcy z katalońskiej gminy zamierzają podzielić lokalne plaże na trzy części: dla osób od 18. do 65. roku życia, dla seniorów, a także dla dzieci znajdujących się pod opieką rodziców.

07:11

Według nowych regulacji, każdy pracownik gabinetu prezydenta musi mieć maseczkę albo inną osłonę twarzy, gdy wchodzi do zachodniego skrzydła Białego Domu. To właśnie tam znajduje się Gabinet Owalny, gabinety doradców prezydenta, sale konferencyjne oraz biuro prasowe. Pracownicy Białego Domu będą mogli zdejmować maski tylko siedząc przy swoich biurkach. Z tego obowiązku wyłączeni są prezydent Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence. To właśnie u rzeczniczki wiceprezydenta USA wykryto w piątek koronawirusa. Dwa dni wcześniej infekcję stwierdzono u wojskowego kamerdynera prezydenta Trumpa.

Biały Dom Biały Dom
07:06

Peter Navarro, kluczowy doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa. - Jestem głęboko przekonany - i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie - że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty - powiedział w poniedziałek Navarro w rozmowie ze stacją telewizyjną Fox News.

06:47

830 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To drugi dzień z rzędu z mniej niż tysiącem zgonów na COVID-19. W poniedziałek łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych przekroczył 80 tys. Z tej liczby blisko 20 tys. przypada na miasto Nowy Jork.

06:44

- Wobec obaw o drugą falę infekcji, kraje, które łagodzą ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa, powinny zachować ekstremalną czujność - powiedział w poniedziałek wieczorem ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan. Podczas wirtualnej konferencji prasowej w Genewie dr Ryan wskazał na Niemcy i Koreę Południową, kraje, w których po podjęciu pierwszych kroków w celu łagodzenia restrykcji doszło do ponownego wzrostu liczby zakażeń. - Jeśli choroba utrzymuje się na niskim poziomie w krajach, które nie są w stanie zbadać ognisk, aby je zidentyfikować, zawsze istnieje ryzyko, że choroba zacznie się od nowa - ostrzegł ekspert WHO.