Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Krupiński 13.05.2020

"To optymalny termin". Adam Bielan podał możliwą datę wyborów prezydenckich

- Optymalnym terminem przeprowadzenia wyborów prezydenckich jest 28 czerwca - ocenił europoseł, polityk Porozumienia Adam Bielan. - Musimy zrobić wszystko, żeby 7 sierpnia Polska miała prezydenta - podkreślił.

Adam Bielan, który jest także rzecznikiem sztabu starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, odniósł się w TVN24 do terminu wyborów prezydenckich. - Najbardziej optymalnym terminem, ale to już jest decyzja pani marszałek Elżbiety Witek, będzie dzień 28 czerwca - powiedział.

Podkreślił jednak, że w odróżnieniu od niektórych polityków Porozumienia uważa, że wybory prezydenckie powinny były się odbyć w konstytucyjnym terminie, czyli najpóźniej do 23 maja. - Tutaj różniłem się z panem prezesem Jarosławem Gowinem - dodał.

senat1200-pap.jpg
Ustawa ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich już w Senacie

"Polska musi mieć prezydenta"

- Jeżeli te wybory nie mogły się odbyć w maju, to trzeba zrobić wszystko i tutaj z panem prezesem Gowinem się zgadzam, żeby odbyły się przed zakończeniem kadencji obecnie urzędującego prezydenta, czyli przed 6 sierpnia - zaznaczył.

Podkreślił, że również prezydentowi Andrzejowi Dudzie - ze względu na upływają kadencję - zależy na tym, żeby wybory odbyły się jak najszybciej. - Musimy zrobić wszystko, żeby 7 sierpnia Polska miała prezydenta. Musimy zrobić wszystko, żeby do kryzysu zdrowotnego i kryzysu gospodarczego, który przeżywamy nie dołożyć sobie potężnego kryzysu politycznego - mówił Bielan, wyrażając nadzieję, że Senat sprawnie zaopiniuje ustawę dotyczącą wyborów.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Jesteśmy otwarci na współpracę". Zakończyło się spotkanie klubów parlamentarnych ws. wyborów

- Zakończmy w końcu tę kampanię wyborczą, wybierzmy prezydenta. Zdecydujmy, kto będzie prezydentem na pięć lat, przejdźmy do innych ważnych spraw - dodał.

grodzki 1200 pap.jpg
Marszałek Senatu skierował ustawę wyborczą do trzech komisji

Piłeczka po stronie Senatu

Ustawę w sprawie wyborów prezydenckich Sejm uchwalił we wtorek. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Teraz ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

W środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że niezwłocznie skieruje ustawę do komisji. Zapewnił jednocześnie, że Senat będzie pracował nad nią intensywnie.

pkr