Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 21.05.2020

"Łukasz Szumowski ma moje pełne poparcie". Premier o publikacjach medialnych na temat ministra zdrowia

- Minister zdrowia Łukasz Szumowski postępował we właściwy sposób i ma moje pełne poparcie, ma również pełne poparcie Polaków, bo Polacy wiedzą, że zadziałał w szybki, zdecydowany i radykalny sposób, by ratować zdrowie i życie - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, podczas czwartkowej wizyty w Zambrowie (podlaskie), gdzie odwiedził firmę "Monolit", był pytany przez dziennikarzy o stanowisko w sprawie ostatnich doniesień medialnych dotyczących ministra zdrowia.

- Minister Szumowski jest osobą, która walnie przyczyniła się do znacznie lepszej walki z kryzysem koronawirusa niż w wielu innych państwach - odparł premier.

morawiecki 1200 pap.jpg
"Chcemy wypełnić obowiązki konstytucyjne". Premier podał planowaną datę wyborów prezydenckich

Wskazał w tym kontekście na takie kraje jak Belgia, Francja, Hiszpania oraz Włochy. - Zapaść służby zdrowia w najbogatszych państwach świata była i jest zauważalna, a w niektórych z nich jest po prostu ogromna i bardzo szeroko krytykowana - dodał.

"Dzięki Łukaszowi Szumowskiemu mieliśmy lepszą sytuację niż bogatsze od nas państwa"

Szef rządu zwrócił uwagę, że to właśnie decyzje ministra Szumowskiego, by chronić każde życie, by chronić zdrowie Polaków, "kupować sprzęt, gdzie tylko się dało, doprowadziły do tego, że mieliśmy w służbie zdrowia dużo lepszą sytuację niż znacznie bogatsze od nas państwa".

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Blisko 8,5 tys. osób wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. Są też nowe przypadki zakażeń

- Wszystkie decyzje, które podejmowaliśmy - podejmowałem również ja, Rada Ministrów, podejmował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - poszukując masek, maseczek, gogli, kombinezonów, respiratorów po całym świecie, bo to był towar najbardziej deficytowy - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że każdy kto ma krótką pamięć, warto by sięgnął do tytułów gazet, "może nawet swoich własnych gazet, w których wypisują dzisiaj różni dziennikarze różne rzeczy niemające nic wspólnego z rzeczywistością".

Podziękowania dla ministra zdrowia

- A więc nie tylko minister Szumowski postępował we właściwy sposób i ma pełne moje poparcie, ma pełne poparcie również Polaków. Bo Polacy wiedzą, że zadziałał w szybki, zdecydowany, radykalny sposób, po to, żeby ratować zdrowie, życie, przygotować służby sanitarne, służby medyczne, szpitale jednoimienne, przygotować dodatkowe łóżka na oddziałach zakaźnych. To wszystko zostało zrobione w ministerstwie zdrowia - podkreślił Morawiecki.

Premier podziękował też ministrowi Szumowskiemu oraz wiceszefowi resortu zdrowia Januszowi Cieszyńskiemu za unowocześnienie służby zdrowia w ostatnich dwóch latach.

Łukasz Szumowski konf pap 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: trwa dziki atak opozycyjnych polityków na Łukasza Szumowskiego

W tym kontekście zauważył, że wdrożenie e-recepty "ocaliło też być może setki ludzkich istnień". Jak tłumaczył, brak kontaktu w sytuacji kiedy epidemia była w fazie wzrostowej, przyczynił się bezpośrednio, że zgonów mamy znacznie mniej.

Artykuł "Gazety Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" podała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat - Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments.

W czerwcu 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona - Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera (87 tysięcy udziałów za 4 mln 390 tys. złotych).

Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski. Według ustaleń "Faktu", w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega MNiSzW.

Wystąpienie o sprostowanie

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło we wtorek do "Gazety Wyborczej" o sprostowanie treści materiału z 18 maja "Biedny minister i jego bogaty brat. Tysiąckrotny skok biznesów rodziny Szumowskich".

"Nieprawdą jest, jakoby minister zdrowia Łukasz Szumowski zbył swoje udziały w spółce Vestera 1 czerwca 2017 r. Minister zbył swoje udziały przed tym, jak w listopadzie 2016 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego" – głosi sprostowanie.

"Nieprawdą jest także jakoby minister Łukasz Szumowski jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego miał w swoich zadaniach nadzorowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski nie miał także pełnomocnictwa do wykonywania zadań w tym zakresie" – zaznaczono.

W czwartek "GW" napisała z kolei, że resort zdrowia wydał 125 mln zł na bezwartościowe testy antygenowe. Od firmy sprzedającej lotnie kupił po zawyżonej cenie respiratory za 200 mln zł.

kad