Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 22.05.2020

Przede wszystkim gospodarka. Rozmowy prezydentów Polski i Niemiec

Przyszłość gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa była tematem godzinnej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Niemiec. Była to kolejna z serii rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z zagranicznymi partnerami.

Prezydent Frank-Walter Steinmeier pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki pandemii.

pap_palac1200.jpg
Andrzej Duda na czele, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia z podobnym poparciem

Prezydenci omówili koncepcje współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawione w liście Prezydenta RP do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego - szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego.

Przede wszystkim gospodarka

Większość rozmowy poświęcono kwestiom gospodarczym. Obaj przywódcy uznali, że kluczowymi zadaniami są dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Krasnodębski: UE zawiodła tam, gdzie oczekujemy od niej kompetencji

Dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to się dzieje dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być, zdaniem prezydentów, wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym.


Prezydent Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. Polska pozytywnie odnosi się do projektu, ale uważa, że kluczowymi elementami jego oceny będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy. Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami.

Spadek koniunktury w Polsce (opr. PAP) Spadek koniunktury w Polsce (opr. PAP)

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

mbl