Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jan Odyniec 26.05.2020

Chaos w danych o zgonach w Hiszpanii, zła sytuacja w domach opieki w Kanadzie. COVID-19 na świecie

W Hiszpanii od poniedziałku panuje chaos w związku z danymi dotyczącymi ofiar epidemii koronawirusa przekazywanymi przez resort zdrowia. Po niewyjaśnionym obniżeniu liczby zmarłych w poniedziałek, we wtorek ministerstwo zdrowia znacząco podwyższyło statystykę zgonów. Na bieżąco śledzimy informacje dotyczące pandemii na świecie.
Posłuchaj
  • Koronawirus na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Chiny chcą wykorzystać aplikacje, dzięki którym udało się opanować pandemię koronawirusa, do kontroli społecznej. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
  • 9,5 mld euro zebrano dotąd na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi podczas międzynarodowej akcji darczyńców. Konferencja donatorów odbyła się 4 maja i zebrano wówczas 7,4 mld euro. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Koronawirus w krajach bałtyckich. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
  • Otwarcie muzeów watykańskich po okresie lockdownu. Odnowione zostały liczne dzieła Rafaela. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Polska jest gotowa poprzeć Fundusz Odbudowy UE i nowy projekt budżetu, jeśli zostaną spełnione jej warunki - powiedział minister Konrad Szymański. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

348 tysięcy ofiar i 5,5 miliona zakażeń - to najnowszy bilans pandemii koronawirusa podany przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland. Wyleczyć udało się dotąd 2 miliony 300 tysięcy osób.

Minionej nocy po raz kolejny wzrosła liczba ofiar w Stanach Zjednoczonych. Na COVID-19 zmarło w USA niemal 100 tysięcy osób. To trzy razy więcej niż w drugiej pod względem liczby zgonów Wielkiej Brytanii, gdzie z powodu koronawirusa zmarło 37 tysięcy osób.

Pogarsza się sytuacja w Ameryce Południowej, która jest obecnie epicentrum pandemii. W Brazylii zmarło już 23,5 tysiąca osób, a w Peru do końca czerwca przedłużono stan wyjątkowy.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała tymczasem o wstrzymaniu testów klinicznych hydroksychlorochiny. To lek na malarię, który w początkowej fazie pandemii był brany pod uwagę jako mogący złagodzić skutki koronawirusa. Najnowsze badania pokazały jednak, że lek może pogorszyć przebieg COVID-19, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.

Źródło mapy: Johns Hopkins University

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z 26 maja:

23:28

Na opustoszałych z powodu pandemii, nowojorskich ulicach grasują setki tysięcy głodnych szczurów. W całym Nowym Jorku jest ich ponad dwa miliony.


Na nowojorskich ulicach jest więcej szczurów niż przechodniów. Do tej pory żyły one w ukryciu, żywiły się resztkami pożywienia wyrzucanymi codziennie na śmietniki przez restauracje i sklepy. Teraz są coraz bardziej głodne i agresywne.


Władze miasta apelują, aby nowojorczycy wychodzący na spacer z psami i małymi dziećmi byli bardzo ostrożni, bo zdarza się, że szczury atakują psy.

22:41

Hiszpańskie firmy organizujące uroczystości weselne stracą prawdopodobnie w związku z epidemią koronawirusa około 3,5 mld euro - wynika z szacunków branżowego portalu Bodas.net.

W ciągu roku w Hiszpanii zawieranych jest około 170 tys. ślubów. Średni koszt organizacji wesela na 130 osób dochodzi do 20 tys. euro.

21:43

Niemiecki rząd federalny i premierzy landów zgodzili się we wtorek na przedłużenie do 29 czerwca obowiązywania zasady dystansu społecznego w celu dalszej walki z pandemią koronawirusa - poinformowała agencja Reuters, powołując się na wysokiego rangą urzędnika państwowego.

21:36

Z powodu koronawirusa zmarło w Rosji 101 pracowników medycznych - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jest to pierwszy oficjalny bilans zgonów wśród rosyjskich medyków walczących z pandemią. Niezależny portal Mediazona oceniał, że dotąd zmarło 86 medyków.

21:31

Kilka krajów Bliskiego Wschodu zaczęło łagodzić ograniczenia, związane z pandemią koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie, z wyłączeniem Iranu, potwierdzono ponad 217 tys. zakażeń, głównie w Arabii Saudyjskiej (75 tys.) i Katarze (45 tys.).

Koronawirus w Iranie. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Koronawirus w Iranie. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
21:26

Premier kanadyjskiego Ontario Doug Ford zapowiedział przeprowadzenie pełnego śledztwa w sprawie sytuacji w domach opieki w związku z epidemią koronawirusa. Kanadyjskie siły zbrojne przedstawiły raport dotyczący pięciu domów opieki w Ontario, gdzie sytuacja jest najgorsza.

21:20

Francuska policja przesłuchała kilkaset osób, które mimo zakazu zgromadzeń uczestniczyły w niedzielę w "dzikim" meczu piłkarskim między dwiema dzielnicami Strasburga, miasta poważnie dotkniętego pandemią koronawirusa.

20:59

Wyraźna większość Brytyjczyków uważa, że główny doradca premiera Borisa Johnsona Dominic Cummings złamał wprowadzone przez rząd restrykcje w celu zatrzymania koronawirusa i powinien zrezygnować - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka YouGov.

20:44

8,4 proc. pracowników zatrudnionych w belgijskich szpitalach wytworzyło przeciwciała koronawirusa - informuje telewizja VRT, powołując się na dwie belgijskie jednostki badawcze, Instytut Zdrowia Sciensano i Instytut Medycyny Tropikalnej.

20:43

Wraz z ogłoszeniem w sobotę przez rząd Hiszpanii wprowadzenia od 1 lipca swobodnego ruchu turystycznego znacząco wzrosła liczba poszukujących miejsc na wakacyjny urlop. W modzie są popularne turystyczne kurorty zarówno w Hiszpanii, jak i w sąsiedniej Portugalii - poinformowały we wtorek media.

19:54

W Hiszpanii od poniedziałku panuje chaos w związku z danymi dotyczącymi ofiar epidemii koronawirusa przekazywanymi przez resort zdrowia. Po niewyjaśnionym obniżeniu liczby zmarłych w poniedziałek, we wtorek ministerstwo zdrowia znacząco podwyższyło statystykę zgonów.

19:54

- Pandemia koronawirusa wywiera głęboki wpływ na światowy porządek oraz bezpieczeństwo narodowe i rozwój Chin, a chińska armia musi podnosić gotowość do konfliktu zbrojnego - oświadczył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping, cytowany przez chińską agencję Xinhua.

19:53

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 73 i wynosi w sumie 28 530. Zdiagnozowano 276 nowych przypadków koronawirusa, od początku epidemii zakażonych zostało 145 555 osób - poinformował we wtorek w komunikacie resort zdrowia.

Koronawirus we Francji. Fot.: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL Koronawirus we Francji. Fot.: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
19:49

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines wznawiają loty od 15 czerwca, do Warszawy polecą dopiero w lipcu. Tak wynika z najnowszej siatki połączeń opublikowanej przez belgijskiego przewoźnika. W związku z pandemią koronawirusa samoloty Brussels Airlines były uziemione od połowy marca.

19:32

Ponad 200 szefów kuchni z Hiszpanii wzięło udział we wtorek w antyrządowym proteście zorganizowanym pod budynkiem Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu. Madrycka manifestacja zgromadziła kilkudziesięciu zdobywców gwiazdek przewodnika Michelin.

19:17

Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała we wtorek telewizja Keszet 12, nazywając to "przełomem w walce z koronawirusem". Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.

19:13

Po dwóch miesiącach przerwy otwarto parkiet amerykańskiej giełdy. Handel akcjami na Wall Street odbywa się jednak przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności spowodowanych koronawirusem. Ceny akcji poszły dziś wyraźnie w górę.

19:13

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy w Irlandii Północnej nie zanotowano w ciągu doby ani jednego zgonu spowodowanego koronawirusem. Matt Hancock, minister zdrowia Zjednoczonego Królestwa, podkreślił, że to kolejny sygnał, iż epidemia zwalnia.

18:34

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 78 osób zakażonych koronawirusem, co jest najniższą liczbą zgonów od 2 marca. Stwierdzono prawie 400 nowych przypadków infekcji - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 32955.

18:26

W długi weekend tysiące Amerykanów zignorowały epidemiologiczne wytyczne - ocenił we wtorek portal CNN. Maseczki często szły w odstawkę, a na plażach i turystycznych szlakach gromadziły się tłumy.

Koronawirus w USA. Fot.: PAP/EPA/JUSTIN LANE Koronawirus w USA. Fot.: PAP/EPA/JUSTIN LANE
18:20

W ciągu ostatniej doby na Filipinach wykryto 350 nowych infekcji koronawirusem i był to największy dzienny przyrost zakażeń od siedmiu tygodni - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Dodano, że na COVID-19 zmarło kolejnych 13 osób.

18:08

W przedstawionym we wtorek najnowszym wydaniu publikowanego co pół roku raportu na temat stabilności finansowej Europejski Bank Centralny (EBC) ostrzegł, że szerzenie się koronawirusa zwiększyło w państwach strefy euro ryzyka i wyzwania dla tej stabilności.

17:49

Brytyjski producent samochodów sportowych McLaren poinformował we wtorek, że z powodu pandemii koronawirusa jest zmuszony zwolnić 1200 pracowników, czyli 25 proc. swojej siły roboczej. Zwolnienia dotkną również startującą pod tym szyldem ekipę Formuły 1.

17:22

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa wzrosła do 236 259. Zanotowano do tej pory 27 119 zgonów spowodowanych COVID-19. Niemal 200 tysięcy osób wyzdrowiało.

Koronawirus w Hiszpanii. Fot. PAP/EPA/Jose Manuel Vidal Koronawirus w Hiszpanii. Fot. PAP/EPA/Jose Manuel Vidal
17:12

Bilans zgonów z powodu COVID-19 wzrósł w Szwecji we wtorek o 96 do 4 125, co jest ponownie dużym dobowym przyrostem. Odpowiedzialny za szwedzką liberalną strategię główny epidemiolog kraju Anders Tegnell otrzymuje anonimowe groźby śmierci.

16:59

O 134 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37 048 - podało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.


Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 3,68 mln testów na obecność koronawirusa. Łącznie wykryto 265 227 zakażeń, z czego 2 004 w ciągu ostatniej doby.

16:57

Stan zagrożenia wprowadzony na Węgrzech w związku z pandemią koronawirusa może zostać zniesiony 20 czerwca - oznajmiła we wtorek minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na swoim profilu na Facebooku.

"Dziś zostanie złożony w parlamencie projekt ustawy, w której parlament wzywa rząd do zniesienia stanu zagrożenia. Wraz z przyjęciem ustawy stan zagrożenia zostanie na Węgrzech zakończony, przypuszczalnie 20 czerwca, czyli znacznie wcześniej niż w niezliczonych innych krajach europejskich" - napisała Varga.

16:48

Do 165 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - ogłosiła we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ostatnich dniach zmarł emerytowany internista, który wznowił praktykę podczas kryzysu na tle epidemii, i lekarz medycyny ogólnej.


Wcześniej informowano, że koronawirusem zaraziło się w całym kraju ponad 22 tys. pracowników służby zdrowia, najwięcej w szpitalach.


Zmarło także 40 osób z personelu pielęgniarskiego.


Koronawirus we Włoszech. Fot.: PAP/EPA/CESARE ABBATE Koronawirus we Włoszech. Fot.: PAP/EPA/CESARE ABBATE
16:38

58 proc. obywateli UE od początku pandemii doświadcza trudności finansowych. To przede wszystkim utrata dochodów, bezrobocie i wykorzystanie osobistych oszczędności - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

16:37

W najbliższą niedzielę w Zielone Światki papież odprawi mszę św. jeszcze bez udziału wiernych. Natomiast południową modlitwę zmówi z okna Pałacu Apostolskiego. Wierni będą mogli być obecni na Placu św. Piotra.


Posłuchaj
00:54 Watykan papież Kowalczuk IAR.mp3 Jak planowane są obchody Zesłania Ducha Świętego w Watykanie? Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

16:28

W ciągu trzech dni poziom aprobaty netto dla działań brytyjskiego premiera Borisa Johnsona spadł o 20 punktów proc. i po raz pierwszy od wybuchu epidemii koronawirusa jest on ujemny - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Savanta ComRes.


To efekt sprawy głównego doradcy Johnsona, Dominica Cummingsa, który - jak ujawniły w miniony weekend "The Guardian" i "Daily Mirror" - w trakcie zakazu przemieszczania się bez potrzeby, przejechał ponad 400 km do domu swoich rodziców, by, jak wyjaśniał, zapewnić opiekę dziecku.

16:22

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, u którego - według mediów - podejrzewano zakażenie koronawirusem, poinformował we wtorek, że wziął udział w naradzie na temat walki z epidemią w tej republice. Władze Czeczenii zaprzeczały doniesieniom o jego chorobie.


Kadyrow w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie z narady, na której - jak napisał - omawiano sytuację w czeczeńskich szpitalach i stan gospodarki regionu.

Na załączonej fotografii przywódca Czeczenii nie ma założonej medycznej maseczki ochronnej, ale siedzi w zalecanej odległości od innych uczestników narady.

16:11

Znane ludzkości koronawirusy typu SARS i SARS-2 to tylko niewielka część wirusów, które krążą wśród zwierząt i zagrażają ludzkości - powiedziała wirusolog Shi Zhengli z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Dodała, że konieczne są dalsze badania nad wirusami.

16:09

Papież Franciszek po prawie trzech miesiącach odmówi w niedzielę w południe modlitwę z udziałem wiernych obecnych na placu Świętego Piotra - poinformował we wtorek Watykan. Siły porządkowe będą czuwać nad bezpiecznym wejściem na plac i zachowaniem dystansu.

Papież Franciszek po raz pierwszy błogosławił wiernych zebranych na pl. Św. Piotra w ubiegłą niedzielę. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT Papież Franciszek po raz pierwszy błogosławił wiernych zebranych na pl. Św. Piotra w ubiegłą niedzielę. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
16:00

Władze francuskie śpieszą z pomocą finansową kinematografii. Ten sektor, podobnie, jak inne działy kultury, na przykład galerie sztuki, placówki muzealne, stare zamki i pałace nad Loarą bardzo ucierpiał ekonomicznie w wyniku kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa.


Minister kultury Franck Riester w czasie spotkania z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Kinematografii obiecał odszkodowanie z kasy państwa w wysokości 50 milionów euro dla przemysłu filmowego. Będzie ono wypłacane od 1 czerwca.

15:51

W Bułgarii we wtorek otwarto większość przedszkoli i żłobków. Tylko w stolicy kraju Sofii pracę rozpoczęło 176 przedszkoli i 24 żłobki - poinformowały władze miasta. W kraju niedługo ponownie mają zacząć działać teatry, sale koncertowe i taneczne.

15:44

W Moskwie 24 czerwca odbędzie się doroczna defilada wojskowa, organizowana zwykle 9 maja, ale w tym roku przełożona z powodu pandemii koronawirusa - zapowiedział we wtorek prezydent Władimir Putin. Poinformował, że zdaniem ekspertów w Rosji szczyt epidemii minął.

15:29

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Ekwadorze, aby zaprotestować przeciwko polityce gospodarczej rządu wobec pandemii koronawirusa. W samym Quito, stolicy kraju, zgromadziło się ponad 6 tysięcy osób. Protestowano też w innych miastach.

15:07

W Seulu, gdzie trzy tygodnie temu jedna zakażona osoba przyczyniła się do rozprzestrzenienia patogenu w dzielnicy barów, powiązane z tym przypadki wykrywane są do dziś. Do tej pory stwierdzono 255 zakażeń patogenem związanych z ogniskiem w seulskiej dzielnicy Itaewon.


Posłuchaj
00:53 Korona Seul Sajewicz IAR.mp3 Zakażenia w Seulu wywołane pojawieniem się 3 tygodnie temu jednej osoby chorej na COVID-19 w popularnej dzielnicy barów Itaewon. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

15:03

Japoński Związek Pediatryczny ocenił, że dzieci w wieku do dwóch lat nie powinny nosić maseczek ochronnych, używanych w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, ponieważ są one dla nich zbyt niebezpieczne - podały we wtorek miejscowe media.

15:03

Pandemia koronawirusa nie zmieni systemu międzynarodowego, ale przyspieszy istniejące wcześniej tendencje, w tym najważniejszą z nich - konkurencję między USA i Chinami - uważa szef Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI) Thierry de Montbrial.

W wywiadzie zamieszczonym na stronie dziennika "Le Figaro" w poniedziałek de Montbrial wskazuje, że "wszystko inne kręci się wokół tej osi, nawet Rosja Władimira Putina", a "pandemia akcentuje to zasadnicze zjawisko".

14:56

Lek na grypę fawipirawir (Avigan) nie zostanie w maju zatwierdzony w Japonii do leczenia COVID-19, na co liczyły władze, ponieważ wstępne badania nie wykazały w wyraźny sposób jego skuteczności - poinformował we wtorek japoński minister zdrowia Katsunobu Kato.


- Będziemy kontynuować badania kliniczne w czerwcu i dalej. Nie zmieniamy naszego stanowiska, że lek będzie szybko zatwierdzony, jeśli jego skuteczność (przeciwko koronawirusowi) zostanie potwierdzona - powiedział Kato, cytowany przez japońską agencję prasową Kyodo.

Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS
14:52

Muzea Watykańskie, przez niemal trzy miesiące zamknięte z powodu pandemii, przygotowują się do otwarcia w poniedziałek 1 czerwca. Dziś mogli je zwiedzać dziennikarze akredytowani przy watykańskim Biurze Prasowym.


Dyrektor Barbara Jatta powiedziała Polskiemu Radiu, że okres zamknięcia konserwatorzy poświęcili na renowację wielu bezcennych dzieł sztuki. - Na zwiedzających czekają nowości. Odnowione zostały freski w stanzy Konstantyna, czwartego z papieskich apartamentów, ozdobionych przez Rafaela - mówiła.


Posłuchaj
00:57 Korona Watykan Rafael IAR Kowalczuk.mp3 Otwarcie muzeów watykańskich po okresie lockdownu. Odnowione zostały liczne dzieła Rafaela. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

14:44

Od środy Czesi, Słowacy i Węgrzy będą mogli odwiedzać swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny - poinformowało we wtorek czeskie MSZ. Warunkiem jest powrót do kraju przed upływem 48 godzin.


Dotąd takie ułatwienia miały obowiązywać jedynie między Czechami i Słowacją, co zapowiadali czeski premier Andrej Babisz i minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek. We wtorek poinformowano o rozszerzeniu nowych zasad przekraczania granic na obywateli Węgier.

14:40

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak dziś mówił minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady przeprowadzonej w formie wideokonferencji.


Minister podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.


Posłuchaj
00:50 Fund odbudowy pło IAR.mp3 Polska jest gotowa poprzeć Fundusz Odbudowy UE i nowy projekt budżetu, jeśli zostaną spełnione jej warunki - powiedział minister Konrad Szymański. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

14:27

Spada liczba nowych zakażeń koronawirusem w najbardziej dotkniętych pandemią w regionie Azji Południowo-Wschodniej Singapurze i Indonezji, w której od wtorku przestrzegania zasad bezpieczeństwa pilnują setki tysięcy żołnierzy. Nowe ognisko infekcji wykryto w Malezji.

14:11

W Kijowie ponownie otwarto dla wiernych jedno z najważniejszych prawosławnych sanktuariów - Peczerską Ławrę. Była ona zamknięta z powodu wykrycia wśród mnichów miejscowego klasztoru ogniska koronawirusa.


Posłuchaj
00:47 Ukraina Ławra Buszko IAR.mp3 Otwarcie najsłynniejszego ukraińskiego sanktuarium po okresie kwarantanny przebywającym w nim mnichów. Relacja Pawła Buszko (IAR)

 

14:09

W państwach bałtyckich odnotowano 18 nowych zakażeń wirusem SARS-Cov-2. Tym samym ich ogólna liczba wzrosła do 4526. Litewskie władze zapowiedziały całkowite otwarcie granicy z Łotwą.


Ostatniej doby na Litwie wykryto cztery nowe zakażenia koronawirusem, a ich ogólna liczba wzrosła do 1639. Równie dobrze sytuacja epidemiczna wygląda na Łotwie, gdzie też potwierdzone zostały cztery nowe przypadki patogenu. Łotysze podają, że dotychczas w ich kraju zakażonych zostało 1053 mieszkańców. Władze Estonii poinformowały z kolei, że koronawirus został wykryty u dziesięciu nowych mieszkańców. Od początku pandemii patogen zdiagnozowany został tam u 1834 osób.

13:58

Aplikacje na telefon, które m.in. na podstawie danych o lokalizacji użytkownika pozwalają na określenie zagrożenia ewentualnym zakażeniem, odegrały istotną rolę w ograniczaniu epidemii koronawirusa w Chinach.


Agencja Reutera zauważa, że technologie mające zastosowanie w trakcie walki z patogenem mogą być wykorzystywane przez władze także po zakończeniu pandemii.

Posłuchaj
00:56 Chiny Pandemia IAR Sajewicz.mp3 Chiny chcą wykorzystać aplikacje, dzięki którym udało się opanować pandemię koronawirusa, do kontroli społecznej. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

13:51

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli poinformował we wtorek, że był zakażony koronawirusem i po wyleczeniu oddał osocze do dalszych badań, które mogą pomóc chorym. Jak ujawnił, chorowała także jego żona oraz dwoje dzieci i wszyscy wrócili już do zdrowia.

13:48

We wtorkowym "Le Monde" w artykule "Eliminacja maski wielokrotnego użytku - wątpliwy wybór" dwaj uczeni zauważają, że to nie badania naukowe, ale marketing koncernu 3M spowodował sukces maski jednorazowej i wzywają do masowej produkcji masek z tkanin.

13:46

Władze Salwadoru apelują do mieszkańców o stosowanie się do obostrzeń związanych z epidemią.

13:43

Dymisja w brytyjskim gabinecie w proteście przeciwko zachowaniu głównego doradcy premiera. Dominic Cummings miał w zeszłym miesiącu złamać zasady kwarantanny i przejechać 400 kilometrów do rodziny. W samochodzie było jego dziecko oraz żona, która miała już objawy zakażenia koronawirusem. U doradcy symptomy pojawiły się dzień później. Cummings tłumaczył, że nie chciał, by dziecko pozostało bez opieki, w razie gdyby stan jego i jego żony się pogorszył.

Posłuchaj
00:51 Dymisja w UK Adam Dąbrowski IAR.mp3 Ze stanowiska zrezygnował Douglas Ross, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji, a część posłów partii rządzącej chce dymisji wpływowego doradcy. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

13:33

30 procent osób, które zachorowały na COVID-19 po zakażeniu się koronawirusem będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - taką prognozę przedstawiło we wtorek włoskie stowarzyszenie pulmonologii. Ostrzegło, że grozi to nowym kryzysem zdrowotnym.


Według lekarzy, płuca osób wyleczonych będą dalej zagrożone przez co najmniej pół roku, a prawie jedna trzecia będzie mieć z nimi chroniczne kłopoty.

13:32

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya wezwała władze Unii Europejskiej o przygotowanie przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym wspólnych zasad dotyczących otwarcia granic wewnętrznych. W większości państw UE pozostają one zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.

13:32

Setki ludzi w stolicy Ekwadoru w proteście przeciwko cięciom budżetowym, utracie miejsc pracy i kryzysowi w czasie pandemii koronawirusa, wzięło udział w strajku pod budynkiem rządowym.

13:30

Większość Węgrów uważa za słuszne wprowadzenie przez rząd stanu zagrożenia w związku z pandemią koronawirusa - wynika z sondażu Instytutu Nezoepont, opublikowanego we wtorek na jego stronie internetowej.

78 proc. ankietowanych uważa za raczej uzasadnione ogłoszenie stanu zagrożenia, które umożliwiło wprowadzenie nadzwyczajnego porządku prawnego w związku z koronawirusem. 17 proc. uważa, że było to raczej nieuzasadnione.


Jednocześnie 66 proc. respondentów raczej zgadza się z tym, że z końcem maja stan zagrożenia ma zostać zniesiony, zaś 28 proc. raczej się nie zgadza.

13:28

9,4 mld euro wpłat zadeklarowano dotąd na opracowanie szczepionki i leczenia COVID-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.


Podczas konferencji online, która odbyła się 4 maja, zadeklarowano wpłaty w wysokości 7,4 mld euro, ale zbiórka trwała dalej. "Świetny wynik" - skomentowała najnowsze dane na Twitterze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która była inicjatorką wydarzenia.


13:26

Zoo w Kopenhadze po raz pierwszy po miesiącu otworzyło się na zwiedzających. Był to pierwszy raz w 151-letniej historii ośrodka, aby zoo było aż tak długo zamknięte dla turystów.

13:24

Prezydent USA Donald Trump przedstawił ograniczenia dot. podróży do Stanów z Brazylii. Ograniczenia wynikają z bardzo dużego przyrostu liczby przypadków i zgonów spowodowanych koronawirusem w tym kraju. Dzienna liczba zgonów w Brazylii przekroczyła tę w USA.

13:23

Na Białorusi jest ponad 38 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby ujawniono 915 nowych przypadków zakażenia patogenem. To o 31 mniej niż dzień wcześniej.

13:14

W Belgii odnotowano dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem i zgonów. Z najnowszych danych centrum kryzysowego wynika, że od wczoraj zostały potwierdzone 198 nowe przypadki patogenu i 23 zgony w wyniku powikłań choroby.


Jeśli chodzi o dobową liczbę ofiar śmiertelnych, to jest ona najniższa od 23 marca.

Posłuchaj
00:37 Belgia Korona Pło IAR.mp3 Epidemia koronawirusa w Belgii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

13:12

Od rana we wtorek trwa w Hiszpanii dziesięciodniowa żałoba narodowa ogłoszona przez rząd dla upamiętnienia osób, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Według rządowych szacunków wskutek epidemii zmarły w Hiszpanii 26 834 osoby.


Rozpoczęta we wtorek żałoba narodowa, która potrwa do 4 czerwca, jest najdłuższą w historii hiszpańskiej demokracji. Zakończy się ona trzy dni przed końcem obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego, który gabinet Pedra Sancheza wprowadził w połowie marca.

13:11

Władze Korei Płd. zgłosiły we wtorek 19 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 16 infekcji lokalnych. Mimo nowych przypadków władze kontynuują stopniowe otwieranie szkół. Zgodnie z planem w środę do nauki wróci kolejne 2 mln uczniów - podała agencja Yonhap.


Łącznie w Korei Płd. wykryto już 11 225 infekcji koronawirusem. Zmarły kolejne dwie zakażone osoby, a ogólny bilans zgonów wzrósł do 269 - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

12:42

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Beltejem została ponownie otwarta dla wiernych. Z powodu epidemii koronawirusa była zamknięta od 5 marca. Przebywanie w Bazylice możliwe jest jedynie po spełnieniu rygorystycznych norm sanitarnych. Od poniedziałku w autonomii Palestyńskiej znoszone są ograniczenia.

12:23

Przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand oraz niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble zaapelowali we wtorek we wspólnym oświadczeniu o jak najszybsze ponowne otwarcie granic między krajami UE, zamkniętych z powodu koronawirusa.

12:16

Grupa argentyńskich naukowców opracowała szybki test na wykrycie koronawirusa. - Opracowany w rekordowym czasie przez naszych naukowców test pozwala wykryć genom wirusa metodą, która nie wymaga skomplikowanego sprzętu i znacznie upraszcza technikę diagnostyczną - powiedział minister nauki i technologii Argentyny, Roberto Salvarezza.


Posłuchaj
00:43 Argentyna test korona IAR.mp3 W Argentynie opracowano szybki test na koronawirusa. Relacja Aleksandry Pluty (IAR)

 

12:12

Amerykańska firma Novovax rozpoczęła we wtorek pierwszą fazę badań klinicznych potencjalnej szczepionki opracowanej w Australii przeciwko nowemu koronawirusowi. Jeśli badania przebiegną pomyślnie, to szczepionka może być gotowa jeszcze przed końcem roku.


W pierwszej fazie badań w Melbourne szczepionka zostanie zaaplikowana 131 ochotnikom. Jeśli w ciągu około dwóch miesięcy substancja spowoduje u badanych wytworzenie odpowiednich przeciwciał i nie wywoła istotnych skutków ubocznych, szczepionka wejdzie w drugą fazę badań - planowaną na lipiec - na znacznie większej grupie osób z wielu krajów.

Prace nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 trwają również w Tailandii. Tam testy przeprowadzane są obecnie na małpach. Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL Prace nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 trwają również w Tailandii. Tam testy przeprowadzane są obecnie na małpach. Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
12:08

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto siedem nowych przypadków COVID-19, przy czym wszystkie dotyczą osób powracających z zagranicy.


Dodatkowo zgłoszono 29 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem - podała we wtorek państwowa komisja zdrowia.

12:06

Na Ukrainie w ciągu minionej doby zmarło 21 osób chorych na COVID-19, potwierdzono 339 kolejnych zakażeń koronawirusem, a 341 pacjentów wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia tego kraju.


Bilans zainfekowanych wzrósł do 21 584, a zgonów do 644. Ogółem 7575 pacjentów uznano na Ukrainie za wyzdrowiałych.


W związku z tym, że ostatniej doby odnotowano podobną liczbę wyzdrowień i zakażeń koronawirusem, ukraińskie władze zapowiadają stopniowe wychodzenie z kwarantanny.

12:04

Na Węgrzech zmarło w ciągu ostatniej doby ośmioro chorych na COVID-19, wykryto też 15 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.


Liczba wszystkich stwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła do 3771, zaś zgonów osób chorych na COVID-19 - do 499. Ponad 1800 osób uznano już za wyleczone.

12:02

W ciągu ostatniej doby w Meksyku z powodu koronawirusa zmarło 239 osób, wykryto 2 485 zachorowań - poinformowało w poniedziałek meksykańskie ministerstwo zdrowia. Łączna liczba zgonów wzrosła do 7 633, a osób zakażonych do 71 105.


Organizacje pozarządowe oceniają, że dane te nie odzwierciedlają rzeczywistej liczby zachorowań bowiem w kraju wykonywana jest zbyt mała liczba testów. Eksperci szacują, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem może być nawet trzy razy wyższa.

Dezynfekcja kościoła w Meksyku. Fot. PAP/EPA/Luis Torres Dezynfekcja kościoła w Meksyku. Fot. PAP/EPA/Luis Torres
11:59

W Stanach Zjednoczonych w poniedziałek znów odnotowano spadek dobowej liczby zgonów z powodu koronawirusa. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w ciągu minionych 24 godzin na COVID-19 zmarły w tym kraju 532 osoby.


Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 98 218. Stany Zjednoczone zajmują pod tym względem pierwsze miejsce na świecie. Przy zachowaniu obecnego trendu bilans ten przekroczy 100 tys. jeszcze w maju.

11:57

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 432 przypadki zakażeń koronawirusem - poinformował Instytut Roberta Kocha. Łącznie testy laboratoryjne potwierdziły zakażenie patogenem u 179 002 osób.


W ciągu doby zmarło w Niemczech 45 osób. W sumie zmarło tam 8 302 osoby, które chorowały na COVID-19.

11:56

W Brazylii zarejestrowano ponad 23 i pół tysiąca zgonów z powodu koronawirusa, w ciągu ostatniej doby - 807. W kraju jest ponad 376 tysięcy osób chorych na COVID-19, z czego prawie 12 tysięcy potwierdzono w ciągu ostatniej doby.


Drugi dzień z rzędu liczba zgonów z powodu choroby przekroczyła w Brazylii dzienną liczbę ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych.

W Brazylii drastycznie rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Fot. PAP/EPA/Joédson Alves W Brazylii drastycznie rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Fot. PAP/EPA/Joédson Alves
11:52

Rosyjskie media niezależne informują o rosnącej w Rosji liczbie zgonów lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.


"Kommiersant" zwraca uwagę na to, że ministerstwo zdrowia nie przekazuje danych na ten temat.


W Rosji do 362 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 8915 nowych przypadków.


W ciągu ostatniej doby w tym kraju zmarły 174 osoby zakażone koronawirusem - podał we wtorek sztab ds. walki z epidemią. Jest to najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednej doby.

11:52

Od 1 czerwca francuscy przedsiębiorcy będą ponosić część kosztów związanych z tak zwanym częściowym bezrobociem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Jak zapowiedział rząd Francji, będzie to niewielki odsetek.


Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zapewnił, że pracownicy nie stracą ani centa ze swoich wynagrodzeń - także ci, którzy od dwóch miesięcy nie pracują. Zmienią się natomiast mechanizmy dotyczące zasad zatrudnienia w okresie kwarantanny. Od 1 czerwca państwo - zamiast, jak dotychczas w 70 - będzie w 60 procentach rekompensowało przedsiębiorcom straty wynikające z tak zwanego częściowego bezrobocia.

11:46

Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymała testy kliniczne hydroksychlorochiny. Chodzi o lek przeciwmalaryczny, co do którego przypuszczano, że może łagodzić przebieg COVID-19. Najnowsze badania pokazały, że jest zupełnie inaczej i związek chemiczny może pogorszyć stan chorego.


PAP/IAR, twitter.com, jmo