Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Robert Bartosewicz 29.05.2020

Minister klimatu: inwestycje w energetykę pomogą ożywić pokryzysową gospodarkę

- Inwestycje w energetyce mogą być kołem zamachowym ożywienia gospodarczego po kryzysie, spowodowanym pandemią - ocenił minister klimatu Michał Kurtyka, podczas spotkania zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.

Piątkowy "ministerialny okrągły stół" zgromadził ministrów ds. energii z 11 krajów i 9 prezesów wielkich firm. - Przekaz jest jasny, transformacja w kierunku czystej energii elektrycznej trwa pomimo pandemii koronawirusa - ocenił dyrektor wykonawczy Agencji Fatih Birol.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, Kurtyka podkreślał, że w Polsce przeprowadzono analizę kryzysu z perspektywy sektora energetycznego. - Musimy wykorzystać nasze doświadczenie i pobudzić gospodarkę poprzez: zwiększenie odporności naszych systemów energetycznych, uruchamianie nowych inwestycji energetycznych czy pobudzanie innowacji – powiedział.

Polish Climate Minister Michał Kurtyka Picture Polish Radio.jpg
"Uproszczone wnioski, krótszy czas oczekiwania na decyzję". Minister klimatu o programie "Czyste Powietrze"

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Uproszczone wnioski, krótszy czas oczekiwania na decyzję". Minister klimatu o programie "Czyste Powietrze"

Jak zaznaczył Kurtyka, spowolnienie gospodarcze po pandemii jest nieuniknione, dlatego potrzeba zacieśnienia współpracy pomiędzy państwami jest jeszcze pilniejsza.

- Kołem zamachowym dla ożywienia gospodarki może być właśnie zmieniająca się energetyka, która musi kontynuować swoją transformację. W tej szczególnej sytuacji konieczne będzie pobudzenie nowych i bieżących inwestycji w sektorze energetycznym poprzez ambitny plan naprawy oraz solidne wieloletnie ramy finansowe - ocenił minister. Podkreślił, że połączenie tych dwóch elementów stawia przed sektorem energetycznym wyzwanie – jak i gdzie te środki zainwestować.

Zdaniem szefa resortu klimatu należy w szczególności skupić się na zbudowaniu lokalnego wymiaru bezpieczeństwa energetycznego. Przejście z centralnie zarządzanego rynku energii na rynki zarządzane lokalnie opierające się na inicjatywach oddolnych jest dużym wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą - zauważył Kurtyka.

bartos