PolskieRadio 24
Paweł Majewski 30.05.2020

Ekstraklasa: mecz do jednej bramki. Piast znokautował Wisłę

W drugim sobotnim meczu 27. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy broniący tytułu mistrza Polski Piast Gliwice nie dał szans Wiśle Kraków. Gospodarze zwyciężyli pewnie 4:0, a bohaterami meczu byli zdobywca dwóch bramek Piotr Parzyszek oraz Jorge Felix, który do zdobytego w pierwszej minucie spotkania gola dołożył dwie asysty.
  • Trener Piasta Waldemar Fornalik chwalił swoich piłkarzy. (IAR)
  • Szkoleniowiec Wisły Artur Skowronek zwracał uwagę na to, że nie jest łatwo grać po tak długiej przerwie. (IAR)

Krakowianie świetnie spisywali się wiosną przed przerwaniem rozgrywek ze względu na pandemię koronawirusa. Wisła nie tylko uciekła ze strefy spadkowej, ale też była najlepiej punktującą drużyną w 2020 roku, odnosząc cztery zwycięstwa i remisując dwa pozostałe mecze.

Na gliwiczanach nie robiło to jednak wrażenia. Mistrzowie Polski już w pierwszej minucie meczu wyszli na prowadzenie. Piast ruszył na bramkę krakowian. Rafał Janicki najpierw zablokował uderzenie Mikkela Kirkeskova, potem w obrońcę Wisły uderzył Piotr Parzyszek, jednak piłka trafiła do Jorge Felixa, a Hiszpan wepchnął piłkę do siatki.

Podopieczni Waldemara Fornalika wciąż dominowali. Głową obok bramki uderzał Tomasz Jodłowiec, a chwilę później gospodarze domagali się rzutu karnego za domniemany faul na Jakubie Czerwińskim. Sędzia Paweł Raczkowski po sprawdzeniu sytuacji w systemie VAR nie podyktował jednak jedenastki.

W dwunastej minucie mistrzowie Polski prowadzili już dwoma golami. Fatalną stratę zanotował Georgij Żukow. Piłkę odzyskał Felix i wyłożył ją Parzyszkowi. Napastnik gospodarzy bez kłopotu pokonał Michała Buchalika w sytuacji sam na sam z bramkarzem „Białej Gwiazdy”.

Niemrawa Wisła

Wiślacy próbowali się otrząsnąć. Podopieczni Artura Skowronka próbowali strzałów z dystansu. Kristopher Vida uderzył jednak obok bramki, a ze strzałem Jakuba Błaszczykowskiego poradził sobie Frantisek Plach.

W kolejnych minutach gliwiczanie kontrolowali sytuację, choć nie forsowali zbyt dużego tempa. Krakowianie próbowali natomiast uderzeń zza pola karnego. W 39. minucie niecelnie kopnął jednak Maciej Sadlok. Do przerwy gliwiczanie zasłużenie prowadzili więc dwoma bramkami.

Niewykorzystane sytuacje się zemściły

Po przerwie w szeregach gości pojawił się Kamil Wojtkowski. W 47. minucie Jodłowiec ostro potraktował Łukasza Burligę i sędzia podyktował rzut wolny dla gości z prawej strony. Dośrodkowanie Błaszczykowskiego nie było jednak udane. Minutę później reprezentant Polski próbował uderzenia z dystansu, ale źle trafił w piłkę i strzał okazał się być niecelny.

PKO Ekstraklasa: stulecie Jagiellonii Białystok. Wyjątkowy jubileusz "Dumy Podlasia"

Krakowianie naciskali od początku drugiej połowy. W 49. minucie z lewej strony dośrodkował Sadlok, jednak strzał Błaszczykowskiego został zablokowany przez Czerwińskiego. „Piastunkom” udało się przetrwać nawałnicę rywali, jednak w kolejnych minutach Wisła nadal utrzymywała się przy piłce, cierpliwie budując ataki pozycyjne.

Wisła grała, ale to Piast strzelał. W 64. minucie fatalny błąd popełnił Wojtkowski. Młody skrzydłowy usiłował wybić piłkę wślizgiem, ale zagrał wprost pod nogi Martina Konczkowskiego. Ten w polu karnym wystawił piłkę Parzyszkowi, a napastnik gliwiczan zdobył swoją drugą bramkę w meczu.

Wisła na kolanach

Goście znaleźli się na deskach, chociaż próbowali zdobyć choćby honorowego gola. W 69. minucie pod bramką strzeżoną przez Placha zrobiło się groźnie za sprawą dwóch weteranów. Błaszczykowski dośrodkował z prawej strony na głowę Pawła Brożka, ale napastnik, który wszedł na boisko w drugiej połowie, uderzył niecelnie.

Trzy minuty później gliwiczanie mieli szansę na czwartego gola. Vida popędził z piłką i zagrał do Parzyszka, ale ten nie trafił czysto w piłkę, marnując tym samym szansę na hat-tricka.

Dominacja Piasta nie była jednak zagrożona, tym bardziej, że na kwadrans przed końcem spotkania z boiska został wyrzucony Sadlok. Lewy defensor sfaulował Konczkowskiego i otrzymał drugą żółtą kartkę.

Osłabiona Wisła w końcówce meczu straciła jeszcze jedną bramkę. W 85. minucie Jorge Felix świetnie wyłożył piłkę rezerwowemu Patrykowi Tuszyńskiemu, a napastnik ustalił wynik meczu.

Piast za Legią

Piast, dzięki wygranej wrócił na drugie miejsce w tabeli Ekstraklasy. Wisła nadal zajmuje trzynaste miejsce. Gliwiczanie tracą pięć punktów do prowadzącej Legii. O 20 warszawianie zagrają w Poznaniu z Lechem w hicie 27. kolejki.

Piast Gliwice - Wisła Kraków 4:0

Gole: 1:0 - Felix (1.), 2:0 - Parzyszek (11.), 3:0 - Parzyszek (64.), 4:0 - Tuszyński (85.)

Żółta kartka - Piast Gliwice: Jorge Felix, Jakub Czerwiński. Wisła Kraków: Jakub Błaszczykowski, Maciej Sadlok, Łukasz Burliga, Vukan Savicevic, Kamil Wojtkowski. Czerwona kartka za drugą żółtą - Wisła Kraków: Maciej Sadlok (75).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Bez udziału kibiców.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov - Tomasz Jodłowiec, Sebastian Milewski (85, Tymoteusz Klupś), Tom Hateley - Joao Felix, Kristopher Vida, Piotr Parzyszek (77, Patryk Tuszyński).

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Łukasz Burliga, Rafał Janicki, Hebert, Maciej Sadlok - Georgij Żukow, Vullnet Basha (46, Kamil Wojtkowski) - Jakub Błaszczykowski, Vukan Savicević, Lubomir Tupta (77. Mateusz Hołownia) - Aleksander Buksa (61, Paweł Brożek).

Wraca Ekstraklasa i Studio S-13. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"

Polskie Radio zaprasza na transmisje meczów do kultowej audycji "Studio S-13".

W tym roku 50-lecie słynnego wśród piłkarskich kibiców Studia S-13. Sprawozdawców Polskiego Radia nie zabraknie na meczach Ekstraklasy.

Niedziela, 31 maja
Cracovia - Jagiellonia Białystok (15.00)
Lechia Gdańsk - Arka Gdynia (17.30)

Poniedziałek, 1 czerwca
Wisła Płock - Korona Kielce (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 27 5 5 17 25-45 20 -20
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze