PolskieRadio 24
Paweł Majewski 31.05.2020

Ekstraklasa: fatalna passa Cracovii trwa. Jagiellonia wywozi trzy punkty z Krakowa

W drugim niedzielnym meczu PKO BP Ekstraklasy piłkarze Cracovii przegrali u siebie z Jagiellonią Białystok 0:1 po golu Przemysława Mystkowskiego w 87. minucie. Dla "Pasów" to piąta z rzędu ligowa porażka.
  • Pomocnik Jagiellonii Przemysław Mystkowski był zadowolony ze strzelonego gola i zwycięstwa. (IAR)
  • Obrońca Cracovii Michał Helik mówił o błędach swojego zespołu. (IAR)
  • Była to piąta z rzędu porażka zespołu z Krakowa w rozgrywkach ekstraklasy. Trener Cracovii Michał Probierz nie ukrywał niezadowolenia po tym spotkaniu. (IAR)
Ekstraklasa: Wisła Płock - Korona Kielce. Pięć goli na Mazowszu, kielczanie rozbili "Nafciarzy"

Początek dla Jagiellonii

Początek spotkania był spokojny z obu stron. Jako pierwsi strzał na bramkę oddali goście, a konkretnie Bartosz Bida. Uderzenie młodzieżowca Jagiellonii nie zaskoczyło jednak Michala Peskovicia. Dwie minuty później zza pola karnego próbował Martin Pospisil, lecz strzał czeskiego pomocnika „Dumy Podlasia” był bardzo niecelny.

Jagiellonia przeważała, a w dwudziestej minucie z rzutu wolnego dośrodkował Pospisil. Pod polem karnym „Pasów” się zagotowało, a sędzia Paweł Gil sprawdzał w systemie VAR, czy Janusz Gol nie zagrał piłki ręką. Ostatecznie okazało się, iż o przewinieniu byłego kapitana Cracovii nie było mowy.

„Pasy” odpowiedziały

Podopieczni Michała Probierza, który w przeszłości z sukcesami prowadził Jagiellonię, szybko odpowiedzieli białostoczanom. W 21. minucie Dejan Iliev dobrym wyjściem z bramki przeszkodził jednak Pellemu van Amersfoortowi, a dwie minuty później holenderski pomocnik trafił w słupek.

Dobitki próbował Michał Rakoczy, jednak młody skrzydłowy był na spalonym.

Mecz się wyrównał, a obie ekipy próbowały ataków. W trzydziestej minucie mocno z dystansu kopnął Bida, lecz nie zdołał pokonać Peskovicia. Jeszcze przed przerwą boisko musiał opuścić stoper białostoczan Bogdan Tiru, który ucierpiał w starciu z van Amersfoortem.

W czterdziestej minucie groźnie zrobiło się pod bramką „Jagi”. Z rzutu wolnego dośrodkował Sergiu Hanca, a Iliev bardzo niepewnie wypiąstkował piłkę. Na szczęście dla gości, niebezpieczeństwo udało się zażegnać. Ostatecznie na przerwę obie ekipy zeszły przy bezbramkowym remisie.

Nieuznane bramki

Cracovia mogła rozpocząć drugą połowę od mocnego uderzenia. W 48. minucie do siatki trafił van Amersfoort, jednak okazało się, że trzech graczy „Pasów”, w tym Holender, znajdowało się na pozycji spalonej.

Trzynaście minut później po raz kolejny piłka wylądowała w białostockiej siatce. Rafael Lopes w sytuacji sam na sam pokonał Ilieva, jednak po raz kolejny zawodnik z Krakowa był na spalonym i gol nie został uznany.

PKO Ekstraklasa: stulecie Jagiellonii Białystok. Wyjątkowy jubileusz "Dumy Podlasia"

W kolejnych minutach niezłe okazje mieli jagiellończycy. Najpierw jednak Puljić, który otrzymał dobre podanie od Bidy, kopnął niecelnie, a potem Taras Romanczuk niecelnie uderzył głową po dośrodkowaniu Pospisila z rzutu rożnego.

Nieskuteczne "Pasy"

Krakowianie także mieli swoje szanse. W 66. minucie strzelał Hanca, jednak piłka po rykoszecie wyszła poza boisko. Cztery minuty później znakomicie z powietrza uderzył rezerwowy Sylwester Lusiusz, ale jeszcze lepiej interweniował Iliev.

W końcówce aktywniejsza była Cracovia. W 83. minucie po kombinacyjnej akcji świetną szansę miał Mateusz Wdowiak, ale po raz kolejny bardzo dobrze spisał się Iliev.

Wydawało się, że podopieczni Iwajło Petewa walczą już tylko o remis, ale to oni trafili do siatki na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry.

Idealna zmiana

Gola zdobył wprowadzony chwilę wcześniej Przemysław Mystkowski. Maciej Makuszewski zagrał na prawą stronę, skąd w pole karne dośrodkował Jakub Wójcicki. Bida przepuścił piłkę, a Mystkowski najpierw obrócił się, a potem pewnym strzałem pokonał Peskovicia.

Mimo pięciu doliczonych minut, „Pasy” nie były w stanie wyrównać. Dla krakowian to piąta z rzędu ligowa porażka, która sprawiła, że pozostaną na czwartym miejscu w tabeli. Białostoczanie, którzy dzień wcześniej świętowali setne urodziny klubu, awansowali natomiast na ósmą pozycję.

Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1

Gole: 0:1 - Mystkowski (87.)

Składy:

Cracovia: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Diego Ferraresso - Janusz Gol, Milan Dimun (59, Mateusz Wdowiak), Michał Rakoczy (58, Sylwester Lusiusz), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca - Rafael Lopes.

Jagiellonia: Dejan Iliev - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Bogdan Tiru (37, Andrej Kadlec), Zoran Arsenić - Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Jesus Imaz (70, Ariel Borysiuk) - Maciej Makuszewski, Bartosz Bida, Jakov Puljić (86, Przemysław Mystkowski).