Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 01.06.2020

"Jest Matką wszystkich wierzących". Dziś obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny

Po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Dzień ten został wybrany, ponieważ Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. - Maryja pierwsza uwierzyła Bogu, pierwsza przyjęła Boży plan Zbawienia dla ludzkości - podkreślił ojciec Mirosław Kopczewski.
Posłuchaj
  • O. Kopczewski: Ona jest pierwsza w porządku wiary, jest pierwszą chrześcijanką (IAR)
  • Wikariusz klasztoru w Niepokalanowie: dziękujemy Bogu za Maryję, która jest też naszą Matką (IAR)
Czytaj także
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej 1200 PAP.jpg
"Kościół bez wiary umiera". Uroczystość Matki Bożej Łaskawej w Warszawie

Wikariusz klasztoru w Niepokalanowie ojciec Mirosław Kopczewski zaznaczył, że Maryja - Matka Boża zrodziła mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół.

- Ona jest pierwsza w porządku wiary, Ona jest pierwszą chrześcijanką, bo Ona pierwsza uwierzyła Chrystusowi. Pierwsza uwierzyła Bogu, pierwsza przyjęła Boży plan Zbawienia dla ludzkości. Nigdy z tej drogi nie zeszła. Jest Niepokalana i jest dla nas wzorem do naśladowania - mówił kapłan.

maryja_1200.jpg
"Wyrwała nas od nawały szwedzkiej". Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Franciszkanin Mirosław Kopczewski dodaje, że Matka Boża, która jest Matką Kościoła, jest również naszą Matką.

"Tak jak Ewa stała się matką wszystkich żyjących..."

- Dziękujemy Bogu za Maryję, która jest też naszą Matką, wszystkich wierzących. Tak jak Ewa stała się matką wszystkich żyjących, jako pierwsza kobieta na ziemi, która dała początek rodu ludzkiego, tak Maryja jest Matką wszystkich wierzących - tych, którzy wierzą w Boga i wierzą Bogu - podkreślił wikariusz Klasztoru w Niepokalanowie.

Maryja jest Matką Kościoła. Tytuł ten dawali Jej teologowie od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI. Od 2018 r. - zgodnie z decyzją papieża Franciszka - jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim. Do tego czasu było obchodzone tylko w Polsce od 1971 r. i Argentynie.

pb