Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 05.06.2020

Śmierć George'a Floyda. Protesty w wielu miastach USA

W Stanach Zjednoczonych trwają protesty po śmierci George'a Floyda. Manifestacje odbywają się m.in. w Los Angeles, Atlancie, Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Jak na razie protesty te mają pokojowy przebieg, jednak z obawy przed zamieszkami środki bezpieczeństwa ponownie wzmocniono w Waszyngtonie przed Białym Domem.

Fala protestów ogarnęła największe miast USA po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, który zmarł 25 maja w Minneapolis podczas brutalnego zatrzymania przez policję. Demonstracje, w większości pokojowe, po zmroku przeradzały się w niektórych miejscach w rozruchy, podczas których zdarzały się przypadki plądrowania sklepów i niszczenia mienia.

pap protesty w usa 1200.jpg
Zamieszki w USA. Media: od początku protestów zatrzymano ponad 11 tys. osób

W Minneapolis 8 minut i 46 sekund ciszy ku czci George'a Floyda

Na zakończenie uroczystości żałobnych zabitego przez policję George'a Floyda w Minneapolis uczczono jego pamięć 8 minutami i 46 sekundami ciszy. Tyle bowiem trwało duszenie Floyda przez policjanta podczas jego zatrzymania.

- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego podstępowania (policjanta) - powiedział podczas czwartkowych uroczystości wielebny Al Sharpton.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Niszczenie własności to nie przemoc". Szokujące słowa dziennikarki z USA

Wcześniej przed konduktem żałobnym przewożącym trumnę z ciałem Floyda uklęknął szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo.

Przemawiając podczas uroczystości, prawnik rodziny zabitego Benjamin Crump oświadczył, że aby sprawiedliwość zatriumfowała, konieczny będzie "wspólny wysiłek na sali sądowej i poza nią". - To nie pandemia koronawirusa zabiła Floyda. (...) Zabiła go pandemia rasizmu i dyskryminacji, którą zbyt dobrze znamy w USA - ocenił.

Prawnik zabitego: nie powinno być dwóch systemów sprawiedliwości

W Stanach Zjednoczonych, jak apelował Crump, "nie powinno być dwóch systemów sprawiedliwości, jednego dla czarnych i drugiego dla białych".

- To, co wydarzyło się w przypadku Floyda, dzieje się każdego dnia w tym kraju, w systemie edukacji, ochrony zdrowia, w każdym aspekcie amerykańskiego życia. Nastał czas, by powstać w imię George'a i powiedzieć, by zabrano kolano z naszych szyi - mówił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Chaos, bezprawie i destrukcja". Nie cichną protesty w USA, Trump krytykuje gubernatora

Kolejne uroczystości żałobne po śmierci Floyda odbędą się w sobotę w Reaford w Karolinie Północnej, w pobliżu miejsca, gdzie mężczyzna się urodził. Następnie w poniedziałek w Houston, gdzie się wychował. W tym mieście w Teksasie we wtorek odbędzie się jego pogrzeb.

ms