Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 06.06.2020

Krok w stronę dialogu. Rząd Kosowa znosi ograniczenia w imporcie z Serbią

To posunięcie nowego rządu Republiki Kosowa zostało pozytywnie przyjęte przez władze w stolicy Serbii, Belgradzie i wysłannika UE ds. dialogu obu krajów. - Podjęliśmy ważną decyzję, aby usunąć przeszkody w prowadzeniu dialogu  - poinformował premier Kosowa Avdullah Hoti.

Avdullah Hoti powiedział, że Kosowo czeka teraz "na taki sam krok ze strony serbskiej, na zniesienie wszystkich przeszkód i powrót do negocjacji". Zaznaczył , że Kosowo jest suwerennym państwem i zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich niezbędnych środków do zachowania swojej niepodległości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kosowo 663.jpg
Kosowo. Rozpad koalicji rządzącej a koronawirus

Zasadnicze znaczenie porozumienia

Jest to jedna z pierwszych decyzji podjętych przez działający od trzech dni rząd Hotiego. Sam premier po odebraniu nominacji z rąk prezydenta mówił, że "osiągnięcie porozumienia (z Serbią), opartego na wzajemnym uznaniu niepodległości obu krajów, ma dla Kosowa zasadnicze znaczenie".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] 21 lat temu serbskie wojska opuściły Kosowo

Toczące się od 2011 r. pod egidą Unii Europejskiej rozmowy między dwoma państwami o uregulowaniu wzajemnych stosunków zostały przerwane w listopadzie 2018 r., gdy Prisztina wprowadziła 100-procentową taryfę celną na produkty sprowadzane z Serbii, co było odpowiedzią na prowadzoną przez Belgrad kampanię dyplomatyczną przeciwko międzynarodowemu uznaniu niepodległości Kosowa - przypomina agencja AFP.

Belgrad zadowolony z tej decyzji

Upór poprzedniego premiera Albina Kurtiego, aby pomimo nacisków UE i USA kontynuować wojnę handlową z Serbią, przyczynił się do upadku jego rządu - wskazuje AFP. Gabinet Kurtiego zniósł na początku kwietnia 100-procentowe cła, ale zamiast nich wprowadzono zasadę, która nakładała na serbskich eksporterów dodatkowe ograniczenia. Sobotnią decyzją Kosowo wycofuje się i z tej zasady.

Serbskie władze z zadowoleniem przyjęły postanowienie gabinetu Hotiego. "Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Serbią a Kosowem ma zasadnicze znaczenie dla normalizacji stosunków" - przekazał w komunikacie Marko Durić, odpowiedzialny w serbskim rządzie za kontakty z Kosowem.

>>>[POLSKIERADIO24.PL] Macedonia w NATO. "W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy"

Pozytywnie o tym kroku wypowiedział się również specjalny wysłannik UE ds. dialogu między Serbią a Kosowem Miroslav Lajczak. "Szybkie usunięcie przeszkód we wznowieniu wspieranego przez UE dialogu pokazuje wyraźne zaangażowanie Kosowa w niezwłoczny powrót do stolika negocjacyjnego" - napisał na swoim Twitterze.

Nowy kraj na mapie

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem, swą prowincją, po trwających 11 tygodni bombardowaniach NATO w 1999 roku, będących reakcją na toczącą się tam wojnę, w której zginęło 13 tys. osób. Od tego czasu stosunki między Belgradem i Prisztiną są napięte.

Kosowo oddzieliło się od Serbii w 2008 roku, a jego niepodległość uznało ponad 110 krajów, w tym USA i większość państw UE, lecz nie Serbia, Rosja i Chiny. USA i UE od lat zachęcają Kosowo i Serbię do znormalizowania stosunków.

ms