Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 08.06.2020

"Szkoły są miejscem bezpiecznym dla uczniów". Szef MEN o nowych zasadach w czasie matur

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że podczas tegorocznych egzaminów maturalnych szkoły są miejscem bezpiecznym dla uczniów i nauczycieli. Stwierdził, że wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, które zostały zastosowane, były uzgodnione z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym.
Posłuchaj
  • Szczególne zasady bezpieczeństwa podczas matury 2020. Relacja Karola Surówki (IAR)
Czytaj także

Chodzi m.in. o zachowanie dystansu społecznego w drodze do sali egzaminacyjnej czy obowiązek noszenia maseczek na korytarzach i przed szkołą.

Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
"Nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów". Szef MEN o maturze

Maseczki i dezynfekcja sal

- W tym roku egzaminy odbywają się w szczególnych okolicznościach, kiedy szkoły nie funkcjonują w pełnym zakresie. I dlatego postaraliśmy się przygotować takie wytyczne, takie reguły funkcjonowania szkół w okresie egzaminów, by szkoła była bezpiecznym miejscem dla maturzystów i dla nauczycieli - powiedział szef MEN w poniedziałek na konferencji prasowej.

- Jest tam kilkanaście bardzo szczegółowych zadań, które dyrektorzy, nauczyciele, przygotowując szkoły do egzaminów, powinni zrealizować - podkreślił Dariusz Piontkowski. Podał, że ogromną część z nich przygotował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Minister edukacji przypomniał, że zgodnie z wytycznymi, maturzyści w drodze do szkoły, do sali egzaminacyjnej mają zachowywać dystans społeczny, mieć osłonięty nos i usta przed budynkiem szkolnym i na korytarzach szkolnych. Przypomniał, że to także obowiązek dezynfekcji sal. - Tak by maturzyści czuli się tam bezpiecznie - powiedział Piontkowski.

Większe odległości między maturzystami

Minister dodał, że zgodnie z wytycznymi obowiązują większe odległości między miejscami, które zajmują maturzyści podczas egzaminu. W ubiegłych latach to był metr, teraz jest minimum półtora metra między maturzystami. Abiturienci muszą mieć własne przybory piśmienne.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Minister edukacji: nie widzę powodu, by uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

matura mid-20608037 1200.jpg
Matura 2020. Egzamin z języka polskiego [ARKUSZE]

- Na sali nie muszą nosić maseczek, tak aby swobodniej czuli się i mogli rozwiązywać arkusze. Mamy nadzieję, że dzięki tym bezpiecznym warunkom maturzyści skupili się przede wszystkim na arkuszach egzaminacyjnych, na pytaniach, które tam były. Skoncentrowali się i wyniki będą najlepsze z możliwych. Trzymamy za nich kciuki także podczas kolejnych dni egzaminu maturalnego - powiedział Piontkowski.

Matura 2020 przesunięta i bez egzaminów ustnych

Tegoroczne matury rozpoczęły się dziś egzaminem z języka polskiego. Egzaminy w pierwszym terminie potrwają do 29 czerwca. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa zrezygnowano z egzaminów ustnych.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w lipcu. Jej termin wyznaczono na 8-14 lipca. Wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia. - Wtedy, po uzyskaniu przez maturzystów zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, będzie mogła rozpocząć się sesja rekrutacyjna do szkół wyższych - wskazał szef MEN.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Są dodatkowe terminy". Szef MEN o uczniach, którzy w czasie egzaminów będą na kwarantannie

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. - Egzaminy poprawkowe zostaną sprawdzone do końca września i na tych uczelniach, na których będą jeszcze wolne miejsca, będzie możliwość rekrutacji - zauważył Piontkowski.

jmo