PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 09.06.2020

Ekstraklasa: Lech - Pogoń. Poznańska "lokomotywa" efektownie wjechała na podium. Moder wykorzystał szansę

Lech Poznań znakomicie zaprezentował się w 29. kolejce Ekstraklasy, gromiąc na swoim stadionie 4:0 Pogoń Szczecin. W spotkaniu szczególnie błysnęli Dani Ramirez i Jakub Moder, którego wystawienia w pierwszym składzie domagali się kibice. Było to pierwsze zwycięstwo poznańskiego zespołu od powrotu po przerwie spowodowanej pandemią.

Kibice mieli rację

Trener piłkarzy Lecha Dariusz Żuraw, który nie mógł poprowadzić drużyny z powodu kary Komisja Ligi za zachowanie podczas ostatniego spotkania w Lubinie, dokonał oczekiwanej przez kibiców zmiany - posadził na ławce krytykowanego pomocnika Karlo Muhara i zastąpił go Jakubem Moderem. Wzmocnieniem miał być też wracający po zawieszeniu za kartki Kamil Jóźwiak.

Legia zakończy zwycięską serię? Vuković: Arka zrobi wszystko, żeby się utrzymać

Mecz rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami - gospodarze cierpliwie budowali ataki pozycyjne podaniami po ziemi, a Pogoń czekała na swoje szanse w kontratakach. Pierwszy groźny strzał oddał w 14. minucie Dani Ramirez, jednak po strzale piłkarza Lecha piłka minęła bramkę. Chwilę później za faul po nieudanym przyjęciu piłki żółtą kartką został ukarany wyróżniający się w poprzedniej kolejce Marcin Listkowski.

Następnie znany z dobrego wykonywania stałych fragmentów gry Jakub Moder groźnie dośrodkował z rzutu wolnego, jednak piłki nie sięgnął Christian Gytkjaer. Młody pomocnik Lecha skuteczniejszy był w 22. minucie, gdy Tymoteusz Puchacz po rajdzie lewą stroną dograł w pole karne, a na piłkę czekał już Moder, który po uderzeniu lewą nogą otworzył wynik meczu.

Gospodarze nie spoczęli na laurach i po kilku minutach podwoili prowadzenie. Zaatakowany pressingiem Tomas Podstawski stracił piłkę przed własnym polem karnym, a chwilę po przechwycie Gytkjaer oddał precyzyjny strzał w dolny róg bramki Stipicy.

Podstawski był bliski zrehabilitowania się za popełniony błąd tuż przed przerwą, gdy zapędził się pod pole karne Lecha, a następnie przejął bezpańską piłkę i zmusił do instynktownej interwencji van der Harta.

Błysk Ramireza

Szkoleniowiec gości już w przerwie wyraźnie zasygnalizował, że gra jego zespołu zawiodła oczekiwania, wprowadzając strzelca bramki z Cracovią Kamila Drygasa i młodego napastnika Huberta Turskiego. Przebieg gry nie uległ jednak zmianie, piłkarze z Poznania kontrolowali mecz, cierpliwie rozgrywając piłkę, a Pogoń szukała nielicznych prób, jak w 55. minucie po niecelnym strzale z dystansu Listkowskiego.

Ekstraklasa: Skowronek z respektem o Rakowie. "Gra się z nimi nieprzyjemnie"

Chwilę później padła trzecia bramka - najpierw silny strzał z dystansu oddał Moder, po "wypluciu" piłki przez Stipicę dobił Butko, znów obronił bramkarz Portowców, ale przy trzeciej próbie Daniego Ramireza był już bezradny.

Lechowi wciąż było mało, pięć minut po zdobytej bramce, Ramirez zaliczył asystę, zagrywając na wolne pole do Jakuba Kamińskiego, który w sytuacji oko w oko ze Stipicą pewnie skierował piłkę do siatki. Runjaić dokonał trzeciej zmiany, wprowadził na boisko Cibickiego, jednak trudno uwierzyć, aby miał jeszcze nadzieję na odwrócenie losów meczu.

Powody do optymizmu

Asystenci trenera Lecha Karol Bartkowiak oraz Dariusz Skrzypczak, którzy prowadzili dziś zespół wobec kary dla Żurawia, przy czterobramkowym prowadzeniu zdjęli z boiska Ramireza i Gytkjaera, dając im więcej odpoczynku przed kolejnymi meczami. W 76. minucie duet zdecydował o trzeciej roszadzie, która ucieszyła wszystkich fanów "Kolejorza" - na plac gry po długiej kontuzji wrócił Robert Gumny.

Choć wynik nie uległ już zmianie, poznański zespół stworzył sobie jeszcze kilka okazji, nie wykorzystali jednak ich Kamiński, Jóźwiak czy Marchwiński. Szansę na honorowego gola miał też obrońca Pogoni Jakub Bartkowski, lecz po strzale głową trafił w słupek.

Kibice w Poznaniu mają powody do radości - ich ulubieńcy w świetnym stylu wygrali swój mecz i tracą tylko 4 punkty do drugiego w tabeli Piasta Gliwice. Choć patrząc na postawę Legii ciężko wierzyć w mistrzostwo, srebrny medal dla Lecha wciąż jest sprawą otwartą.

Lech Poznań - Pogoń Szczecin 4:0 (2:0).

Bramki: 1:0 Jakub Moder (22), 2:0 Christian Gytkjaer (31), 3:0 Dani Ramirez (57), 4:0 Jakub Kamiński (61).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Marcin Listkowski.

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Bohdan Butko (77. Robert Gumny), Lubomir Satka, Dorde Crnomarkovic, Tymoteusz Puchacz - Jakub Kamiński, Jakub Moder, Dani Ramirez (70. Filip Marchwiński), Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak - Christian Gytkjaer (71. Timur Żamaletdinow).

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Ricardo Nunes - Sebastian Kowalczyk (62. Paweł Cibicki), Marcin Listkowski, Tomas Podstawski, Maciej Żurawski, Santeri Hostikka (46. Kamil Drygas) - Michalis Manias (46. Hubert Turski).

2020-06-10:
Wisła Kraków - Raków Częstochowa (18.00)
Wisła Płock - Śląsk Wrocław (18.00)
Legia Warszawa - Arka Gdynia (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce
ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce

Gra Ekstraklasa, Studio S-13 wraca. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 28 5 6 17 26-46 21 -20
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze