Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 13.06.2020

Zaostrzają się stosunki Chin z Australią. Przemytnik skazany na karę śmierci

Na karę śmierci skazał dziś sąd w Kantonie obywatela Australii, który został zatrzymany na jednym z chińskich lotnisk z ponad 7,5 kilograma metamfetaminy. Australijskie władze wyraziły ubolewanie z powodu wyroku, zwracając uwagę na sprzeciw wobec stosowania przez Chiny najwyższego wymiaru kary.
Posłuchaj
  • Chiny: kara śmierci dla australijskiego przemytnika. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
1200_koronawirus_PAP.jpg
Okoliczności wybuchu pandemii. Australia chce niezależnego, międzynarodowego śledztwa

Według chińskich mediów wyrok dotyczy obywatela Australii zatrzymanego pod koniec 2013 roku na kantońskim lotnisku Baiyun. Mężczyzna miał w bagażu ponad 7 kilogramów metamfetaminy. Ze względu na rodzaj narkotyku, a także jego znaczną ilość - w Chinach tego typu przemyt zagrożony jest karą śmierci.

Sąd w Kantonie zdecydował o wymierzeniu australijskiemu przemytnikowi najwyższej kary przewidzianej przez chińskie prawo. Przeciwko decyzji sądu protestują władze Australii. Jak poinformowano, podczas całego procesu mężczyzna miał zapewnioną opiekę konsularną. Decyzja chińskiego sądu najprawdopodobniej doprowadzi do zaostrzenia i tak napiętych relacji między Pekinem i Canberrą.

Napięte stosunki

Australijskie władze żądały przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie pandemii, co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem Pekinu. Chińskie władze uznały, że australijski rząd kieruje się politycznymi uprzedzeniami wobec Chin.

W odpowiedzi na działania Canberry Pekin wprowadził ograniczenia w imporcie australijskich produktów do Chin. Wydano też ostrzeżenie dla obywateli Chin przed podróżami do Australii, gdzie zdaniem chińskim władz - dochodzi do rasistowskich ataków na Azjatów.

dn