Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Karol Kozłowicz 26.06.2020

Wybory w czasie pandemii. O tym należy pamiętać wybierając się do lokalu

Wybierając się do lokalu wyborczego, warto pamiętać o założeniu maseczki, dezynfekcji rąk i ewentualnym zabraniu swojego długopisu. Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane. 
  • Członkowie komisji wyborczych otrzymają maseczki medyczne, rękawiczki jednorazowe i przyłbice
  • W lokalu wyborczym w tym samym czasie będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni
  • Lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, a potem co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut
  • Wyborcy mają obowiązek zakrywania ust i nosa
  • Wyborcy mogą wziąć też ze sobą swoje długopisy, gdyż te w komisjach wyborczych nie będą jednorazowe
polskie radio 24 mikrofon studio 1200.jpg
Wstępne wyniki, relacje ze sztabów i komentarze. Wieczór wyborczy Polskiego Radia 24

Posłuchaj
00:51 wybory - zasady - spec .mp3 Dziś wybory. O tym, jak oddać ważny głos - Karol Darmoros (IAR)

 

Czytaj także:

Obowiązek zakrywania ust i nosa

W informacji przekazanej PAP w czwartek resort przypomina, że podczas wyborów prezydenckich należy pamiętać o środkach ostrożności: zachowaniu dwumetrowego dystansu i o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maseczki lub przyłbicy.


Posłuchaj
00:11 pietrzak - wybory - setka 1 .mp3 Sekretarz PKW, Magdalena Pietrzak, przypomina: wchodząc do lokalu należy pamiętać o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Tylko podczas identyfikacji na chwilę wyborca będzie poproszony o odsłonięcie twarzy (IAR)

Resort i sanepid przypominają jednocześnie, że obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Rekomenduje się za to zachowanie wówczas jak największej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, nie mniejszej niż dwa metry.


00:13 pietrzak - wybory - setka 2 .mp3 Sekretarz PKW Magdalena Pietrzak: przepisy regulują liczbę wyborców, którzy mogą w danej chwili przebywać w lokalu wyborczym (IAR)

wybory prezydenckie liczenie głosów 1200.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Dezynfekcja rąk

MZ i GIS wskazują, że przy wejściu do lokalu w widocznym miejscu zostaną umieszczone płyny do dezynfekcji rąk. Zalecane jest, aby wyborcy z nich korzystali. Jeśli wyborca nie zamierza z nich korzystać, rekomenduje się, aby zaopatrzył się w rękawiczki jednorazowe. Powinien założyć je przed wejściem do lokalu wyborczego, a po wyjściu zdjąć je i wyrzucić do postawionego przed lokalem wyborczym kosza na śmieci.

W wytycznych zapisano, że dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji.

Rekomendowane jest zapewnienie środka do dezynfekcji przeznaczonego szczególnie do dezynfekcji przedmiotów używanych podczas głosowania, takich jak np. długopisy czy ścianka urny z wpustem. Dopuszczalne jest korzystanie przez wyborcę z własnego długopisu.

Członkowie komisji a środki ostrożności

W ostatecznej wersji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zapisano, że członków obwodowej komisji wyborczej wyposaża się w jednorazowe rękawice ochronne (w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb) oraz płyn do dezynfekcji rąk (w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję).

1200_poczta_EN.jpg
Głosowanie korespondencyjne bez tajemnic. Wyjaśniamy, co zrobić, by oddać głos

Członkowie komisji wyborczych otrzymają także maseczki medyczne (w liczbie zapewniającej ich zmianę zgodnie z czasem używania tej maseczki określonym lub zalecanym przez producenta) oraz przyłbice.

"Lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy"

Jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie będzie obsługiwał wyborców, to w zakresie ochrony ust i nosa wyposażony zostanie wyłącznie w przyłbicę.

W lokalu wyborczym w tym samym czasie będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem m.in. członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, a potem co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut. Wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

Zalecana stała praca instalacji wentylacyjnej

Stanowiska pracy poszczególnych członków komisji mają być tak zorganizowane, by zachować między nimi co najmniej 1,5 m odstępu. Stoły mają nie być pokryte suknem ani żadnym innym "wchłanialnym materiałem".

Zalecana jest też stała praca instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony. Przy wejściu, w widocznym miejscu, ma być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk.

shutterstock wybory free urna wyborcza lokal wyborczy 1200.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź, w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, będą przemywane płynem do dezynfekcji.

Ma to być realizowane przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy oraz nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania. Nie będzie to przerywało głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Wielka Brytania: rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

IAR, PAP/TVN24.pl/kad/koz