Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.06.2020

Kolejna noc z burzami i silnym wiatrem. Ostrzeżenia trzeciego stopnia dla Śląska i Małopolski

IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami. Trzeci, najwyższy stopień alertu obowiązuje w części terytorium Śląska i Małopolski - dla powiatów pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego wraz z Bielsko-Białą, powiatu żywieckiego, wadowickiego, suskiego, nowotarskiego, limanowskiego i nowosądeckiego z Nowym Sączem. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 8 rano. RCB ostrzega przed wezbranymi rzekami i podtopieniami. Wcześniej IMGW wydało ostrzeżenia o burzach i wietrze w dużej części Polski.

Mieszkańcy przebywający w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim oraz w powiatach: ząbkowickim i kłodzkim na Dolnym Śląsku otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o możliwych intensywnych opadach deszczu, burzach z gradem i silnym wietrze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wezbranymi rzekami i podtopieniami.

IMGW wydało  też po południu nowe ostrzeżenia hydrologiczne.

Wcześniej wydało alerty m.in. dla dopływów Warty i Prosny, dla obszarów województw dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, opolskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też wcześniej rano ostrzeżenia pogodowe.

Były to ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem dla większości terytorium Polski.

Alert drugiego wyższego stopnia obowiązuje w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, w większości województwa łódzkiego, na północy Opolskiego oraz na południu Dolnośląskiego.


Posłuchaj
00:55 Relacja Joanny Stankiewicz (IAR) Po burzach i ulewach, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską strażacy interweniowali blisko 1700 razy. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o usunięcie z balkonów, parapetów i ogrodów wszelkich przedmiotów, które porwane wiatrem mogą ranić, a także o zabezpieczenie zwierząt domowych i gospodarskich. W czasie burzy najlepiej pozostać w domu. 

PAP susza drzewko 1200.jpg
Zagrożenie suszą. Hydrolog: z raportów wynika, że ilość niebezpiecznych zjawisk będzie wzrastać

Niestabilna sytuacja pogodowa

Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna – podał w niedzielę IMGW. Jak zaznaczył, dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w województwie małopolskim, konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego.

Czytaj więcej 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślił, że minionej nocy we wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu. - W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu ośmiu godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu – wskazał.

IMGW podkreślił jednocześnie, że monitorował sytuację i na bieżąco wydawał komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. - Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego – podkreślił Instytut.

Według danych IMGW najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacji Racibórz-Miedonia na Odrze (woj. śląskie), Jawiszowice na Wiśle (woj. małopolskie) oraz Krzyżanowice na Odrze (woj. śląskie). Także na rzekach górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły (w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim) notowano przekroczenia stanów alarmowych.

Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej oraz na stacji wodowskazowej Zgorzelec na Nysie Łużyckiej w województwie dolnośląskim. Instytut zaznacza, że obecnie stany alarmowe przekroczone są na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

- Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Wisły notowano na stacji wodowskazowej Stradomka na Stradomce oraz na stacji wodowskazowej Stróża na Rabie w województwie małopolskim - poinformował IMGW.

- Stany ostrzegawcze są obecnie przekroczone na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry - dodał.

Wysokie sumy opadów w sobotę zanotowano również punktowo w innych częściach kraju. - Silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu 1 godz. spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła około 80 mm – podał Instytut.

W związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, w sobotę i niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenia II stopnia wydano dla zlewni w woj., dolnośląskim, opolskim i częściowo w wielkopolskim. Dla centralnej i wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia.

Według prognoz IMGW, w niedzielę burze z silnymi opadami deszczu wystąpią we wschodniej połowie kraju oraz na południu – dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne o silnych burzach II stopnia.

Opady deszczu będą występować także na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewane są burze i silne deszcze, głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju.

IMGW zaznacza równocześnie, że w ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty stanów rzek będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kłodzkiej lokalnie do 100 cm ponad stan alarmowy. Występuje wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

PAP/IAR/in./agkm