Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 31.07.2010

"Bez ofiary powstańców nie byłoby wolnej Polski"

W Muzeum Powstania Warszawskiego trwają obchody 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego fot. Wikipedia

Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz podziękowała powstańcom warszawskim za przekazanie pamięci o bohaterstwie Warszawy młodemu pokoleniu.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że Muzeum Powstania Warszawskiego to niezwykłe miejsce. Miejsce spotkań byłych powstańców, ale również kopalnia wiedzy o powstaniu i źródło patriotyzmu dla młodzieży - podkreśliła Hanna Gronkiewicz Waltz.

Prezydent wspomniała także osoby związne z Muzeum Powstania Warszawskiego, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Hanna Gronkiewicz Waltz wspomniała postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale również inne ofiary katastrofy prezesa światowego związku żołnierzy AK Czesława Cywińskiego, wiceministra kultury Tomasza Mertę, przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika oraz Zbigniewa Dębskiego, członka kapituły orderu wojennego Virtutti Militari.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że te 63 dni Powstania były dla Polaków szczególne. Podkreślił, że ofiara powstańców nie była daremna. - Bez niej nie byłoby dziś wolnej Polski - dodał Schetyna.

Zdaniem marszałka Sejmu, powstanie miało wpływ na historię Polski i świata. Czyn Armii Krajowej inspirował następne pokolenia do walki. Dążyły one do niezawisłej Polski, wzorując się na zrywie z lata 1944 roku. Dopiero niedawno ojczyzna odzyskała suwerenność i niepodległość - powiedział Grzegorz Schetyna.

Minuta ciszy

Prezes Związku Powstańców Warszawy gen. Zbigniew Ścibor-Rylski powiedział podczas uroczystości, że ówczesna "niespotykana w dziejach" solidarność przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1989 roku.

"Pamiętajmy, że wtedy solidarność społeczna w Powstaniu była niespotykana, niespotykana w dziejach naszej ojczyzny. I ta solidarność zaowocowała, że w 1989 roku uzyskaliśmy wolną, niepodległą naszą ukochaną ojczyznę" - mówił podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wyraził nadzieję, że w Muzeum będą się spotykać następne pokolenia - wnukowie, prawnukowie. "Jak długo będzie Polska istniała, tak długo będziemy świętować ten dzień wybuchu Powstania" - oświadczył.

"Pamiętajmy o tym, że tu w muzeum kształtuje się młode pokolenie. Uczą się patrząc na te wszystkie eksponaty, oglądając filmy. Jest to wielka rzecz. Marzyliśmy o tym przez tyle lat. W 60. rocznicę było otwarcie tego muzeum. Pamiętamy wszyscy ten wzruszający moment. Dziś po sześciu latach znów już skromniejsza garstka, ale przybyła jednak z zagranicy" - podkreślił.

Gen. Ścibor-Rylski uczcił pamięć powstańców minutą ciszy. "Trudno na tym miejscu nie doznać wzruszenia. Dlatego chciałbym, abyśmy te wspaniałe dziewczęta i chłopców uczcili minutą ciszy. Zasługują na to" - podkreślił.

Odznaczenia dla powstańców

Uczestnicy Powstania Warszawskiego zostali odznaczeni przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę Krzyżami Komandorskim z Gwiazdą, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej.

Odznaczeni za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich oraz za osiągnięcia w pracy społecznej zostali: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Władysław Matkowski; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Mieczysław Grudniak, Wacława Jurczakowska i Tadeusz Roszkowski; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Antoni Chojdyński, Lilianna Drzewiecka, Janusz Kozłowski, Janusz Kuzka, Zdzisław Spuś, Halina Szwykowska i pośmiertnie Robert Drzewiecki.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Henryka Chruścickiego i Tadeusza Kellera oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Jana Hernika, Wiktora Natansona, Ryszarda Piotrowskiego i pośmiertnie Bolesława Stańczyka.

to