Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Michalak 24.06.2020

Wspólna deklaracja o budowie sieci 5G. Donald Trump: Polska przeciera szlaki w Europie

- Polska i USA podpisały wspólną deklarację o 5G - poinformował w środę prezydent USA Donald Trump. - Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu - dodał.

Donald Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą podkreślił, że Polska i USA współpracują również w sprawach ochrony infrastruktury technicznej oraz technologii.

Koronawirus szczepionka EN 1200.jpg
Po spotkaniu Duda-Trump. Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na COVID-19

- Dlatego właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G i Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu, by Stany Zjednoczone i Polska współpracowały ramię w ramię - powiedział amerykański prezydent.

Czytaj także:

"Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G" - podkreślono we wspólnej deklaracji.


Posłuchaj
00:54 deklaracja.mp3 Wspólna deklaracja prezydentów Polski i USA. O szczegółach z Waszyngtonu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski (IAR)

 

Donald Trump i Andrzej Duda zadeklarowali także współpracę w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia "zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G".

google 1200 shutt.jpg
"Inwestycje i wysokie technologie są dla Polski kluczowe". Prof. Krysiak o wizycie Andrzeja Dudy w USA

***

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Komisja Europejska chce, by do końca 2020 r. sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.

W maju tego roku minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G powinna ruszyć w Polsce zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli do końca tego roku.

- W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci (5G - PAP) w taki sposób, żeby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, sieć 5G została komercyjnie uruchomiona w tym roku. (...) Należy się spodziewać, że będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów i stopniowo w kolejnych miastach i obszarach Polski - mówił wtedy Zagórski.

Plan zakłada, że do 2025 roku we wszystkich dużych miastach Unii Europejskiej i wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych sieć 5G będzie dostępna.

paw/