Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 26.06.2020

"Następne ogniska zakażeń w Europie są nieuchronne". WHO ostrzega

Ogniska zachorowań wykryto w mieście Mondragone w Kampanii na południu w społeczności robotników sezonowych, pochodzących głównie z Bułgarii, a także w firmie kurierskiej w Bolonii. - Oba ogniska zostały natychmiast zidentyfikowane i otoczone, a zatem system działa - oświadczył przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra.
Koronawirus Pakistan 1200 PAP.jpg
"Ustępuje w Europie, ale rozwija się na świecie". Szef WHO o pandemii COVID-19

- Następne ogniska zakażeń koronawirusem we Włoszech i w Europie są nieuchronne - ocenił Guerra w wywiadzie dla telewizji RAI. Dodał, że ważne jest to, że dwa włoskie ogniska zidentyfikowano.

Czytaj także:

Odnosząc się do tej sytuacji Guerra powiedział w stacji RAI3, że nie ma powodu do zaniepokojenia, bo należało się tego spodziewać.

Koronawirus Brazylia 1200 PAP.jpg
Na świecie odnotowano już ponad 9 milionów zakażeń koronawirusem

Guerra wyjaśnił, że wirus przekazywany jest przez bliski kontakt i zależnie od czasu trwania takiego kontaktu. - Przechodząc koło osoby zakażonej nie można się zakazić, ale jest to możliwe, gdy rozmawia się z bliskiej odległości przez 20-30 sekund z osobą, która kaszle i kicha - dodał.

W ten sposób odpowiedział na pytanie o ryzyko, jakie wiąże się z odbiorem paczek, przywożonych przez kurierów w związku z ogniskiem zachorowań w jednej z takich firm.

Kordon bezpieczeństwa, wojsko

W Mondragone koło Caserty w Kampanii, gdzie wykryto około 50 zakażeń wśród mieszkańców opustoszałych domów, dochodzi do niepokojów.

Osiedle, gdzie mieszkają robotnicy sezonowi i imigranci, zostało otoczone kordonem bezpieczeństwa. Przebywające w środku osoby protestują przeciwko przymusowej izolacji. Terenu tego pilnują siły porządkowe. Zapowiedziano przysłanie wojska.

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

***

72 proc. badanych uważa, że o znoszeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa powinien decydować osobno każdy kraj Unii Europejskiej (opr. Maciej Zieliński/PAP) 72 proc. badanych uważa, że o znoszeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa powinien decydować osobno każdy kraj Unii Europejskiej (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb