Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 01.07.2020

Pentagon: zapadła decyzja o wycofaniu 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec

Prezydent USA Donald Trump zaakceptował propozycję ministra obrony Marka Espera w tej sprawie - poinformował rzecznik Pentagonu.

Rzecznik poinformował także, że o planach wycofania żołnierzy USA z Niemiec prezydent Trump rozmawiał w poniedziałek z szefem Pentagonu i przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generałem Markiem Milleyem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
współpraca wojskowa Polska-USA 1200
Część wojsk z Niemiec może trafić do Polski. Ekspert PISM: Trump zapewne ujawnił część planu, który wkrótce poznamy

Wkrótce Pentagon poinformuje sojuszników

5 czerwca dziennik "Wall Street Journal" jako pierwszy napisał, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys.

W najbliższych tygodniach - jak zapowiedział rzecznik ministerstwa obrony USA - Pentagon poinformuje Kongres i sojuszników z NATO o decyzji prezydenta Trumpa.

Posłuchaj
00:50 D. Trump zatwierdził plan wycofania części wojsk z Niemiec. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).mp3 Donald Trump zatwierdził plan wycofania części wojsk z Niemiec. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Inicjatywa senatorów

Tymczasem w amerykańskim Kongresie grupa senatorów pod przywództwem Mitta Romneya złożyła projekt ustawy, według której przed rozpoczęciem jakiejkolwiek redukcji wojsk USA z Niemiec Pentagon będzie musiał formalnie poświadczyć, że tego rodzaju posunięcie służy bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. W oświadczeniu towarzyszącym złożeniu projektu Romney określił plan redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech mianem "prezentu dla Rosji".

W grupie senatorów popierających projekt są także Republikanie Marco Rubio i Lindsey Graham oraz Demokraci Chris Coons, Tim Kain i Jeanne Shaheen.

Krytyka decyzji

Już wcześniej zapowiedź redukcji wojsk USA stacjonujących w Niemczech spotkała się w Kongresie z ostrą krytyką nie tylko ze strony Partii Demokratycznej, ale także części republikańskich kongresmenów.

Amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zdecydował m.in. o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii.

Donald Trump wielokrotnie też krytykował Niemcy za to, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność. Według mediów część amerykańskich sił miałaby być przerzucona do Polski. 

ms