Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Bitner 07.07.2020

Wypadek autobusu miejskiego w Warszawie. Będą kontrole u trzech kolejnych przewoźników

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że w środę zaczną się kontrole u trzech kolejnych przewoźników obsługujących warszawską komunikację miejską. W TVP Info mówił, że Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi planowe postępowania sprawdzające, bo docierały do niej sygnały, że Warszawa nie sprawuje odpowiedniego nadzoru nad przestrzeganiem norm dotyczących czasu pracy kierowców komunikacji miejskiej.

Alvin Gajadhur powiedział, że trwająca planowa kontrola w firmie Arriva zaczęła się przed pierwszym wypadkiem autobusu na obsługiwanej przez nią linii, do którego doszło 25 czerwca. Po nim została rozszerzona.

20707194-1200wyp.jpg
Warszawa: kierowca autobusu, który staranował auta, był pod wpływem metamfetaminy

Posłuchaj
00:21 10511451_1.mp3 Alvin Gajadhur: w środę zaczną się kontrole u 3 kolejnych przewoźników obsługujących warszawską komunikację (IAR)

 

- Zapowiedzieliśmy kontrole krzyżowe w firmach, które świadczą usługi komunikacji miejskiej na terenie Warszawy - poinformował Alvin Gajadhur, dodając, że firmy te otrzymały "stosowne informacje". Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu przez porównanie, czy kierowcy z tych firm nie pracują w kilku firmach naraz i czy w związku z tym nie są łamane normy czasu pracy.

"ZTM powinien sprawować właściwy nadzór"

Główny Inspektor Transportu Drogowego podkreślił, że problemy z respektowaniem norm czasu pracy w firmach przewozowych istnieją od lat. Wykazują to kontrole. Ich wyniki gość TVP Info określił jako złe. Jak mówił, gdyby nie ograniczenie wysokości nakładanych przez Inspekcję kar, szłyby one w miliony.

Czytaj także:

Zaznaczył, że Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi systematyczne kontrole i nakłada za nieprawidłowości kary, ale przede wszystkim powinno troszczyć się miasto.

wy1200pap.jpg
Premier do Trzaskowskiego: jakie zabezpieczenia i kontrole, co zrobiliście, by zapobiec wypadkom w Warszawie?

- Tak naprawdę to miasto stołeczne Warszawa, jako organizator transportu publicznego, powinno o to zadbać. Zarząd Transportu Miejskiego powinien sprawować właściwy nadzór nad przestrzeganiem norm czasu pracy i to on powinien dbać, by warszawiacy mogli czuć się bezpiecznie, podróżując komunikacją miejską - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Przestrzeganie norm czasu pracy

Alvin Gajadhur podkreślił, że przemęczony kierowca jest na drodze równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu, dlatego konieczne jest przestrzeganie norm czasu pracy przez zawodowych kierowców - w tym osób kierujących autobusami komunikacji miejskiej.

- Łamanie norm jest narażaniem życia i zdrowia pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego - zaznaczył gość TVP Info.

Zobacz także: "Warszawski ZTM powinien zapewnić bezpieczeństwo". Inspektor Transportu o wypadku

Źródło: TVP Info

bb