PolskieRadio 24
Paweł Majewski 18.07.2020

Ekstraklasa: Górnik - Zagłębie. Zasłużona wygrana lubinian na koniec sezonu

Piłkarze Górnika Zabrze przegrali u siebie z KGHM Zagłębiem Lubin 0:2 (0:1) w meczu ostatniej, 37. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Mimo porażki, zabrzanie okazali się najlepsi w grupie spadkowej najwyższej klasy rozgrywkowej.
  • Lubinianie w przekroju całego spotkania byli lepsi i zasłużenie sięgnęli po trzy punkty
  • Mimo porażki, kilka dobrych interwencji zanotował bramkarz Górnika Martin Chudy

Od początku spotkania padał rzęsisty deszcz, który nie pomagał piłkarzom. Ewentualna wygrana zapewniała Górnikowi "mistrzostwo" grupy spadkowej i zajęcie dziewiątego miejsca w końcowej tabeli Ekstraklasy.

Kontra przyniosła efekt

Zabrzanie rozpoczęli bardzo ofensywnie. Szczególnie aktywny był Jesus Jimenez. W drugiej minucie Hiszpan mocno uderzył na bramkę, ale golkiper gości Konrad Forenc, mimo sporych problemów, zdołał odbić piłkę. Dziewięć minut później Forenc znakomicie obronił strzał głową Szymona Matuszka z bliskiej odległości.

Ekstraklasa: Korona - ŁKS. Starcie spadkowiczów dla kielczan

Zagłębie skupiło się na kontratakach. Niespodziewanie w 12. minucie podopieczni Martina Seveli wyszli na prowadzenie. Kontrę lubinian rozpoczął Filip Starzyński, który dostrzegł Sasę Zivca na lewym boku pola karnego. Słoweniec dorzucił na głowę Bartosza Białka. Strzał głową napastnika odbił Martin Chudy, jednak Białek od razu ruszył do dobitki. Najpierw trafił w poprzeczkę, chwilę potem... w słupek, ale wreszcie udało mu się wepchnąć piłkę do siatki.

Z czasem mecz się wyrównał, a Zagłębie próbowało kolejnych akcji. W 22. minucie goście domagali się rzutu karnego, kiedy Chudy starł się z szarżującym Zivcem. Sędzia Paweł Gil kontaktował się w tej sprawie z wozem VAR, jednak nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki.

Mecze Ekstraklasy w legendarnym Studiu S-13. Na ostatnią audycję w tym sezonie zapraszamy 19 lipca od godziny 17.30. Gospodarzem audycji będzie Andrzej Janisz, a nasi sprawozdawcy będą na stadionach w Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Po zabrzańskiej stronie najwięcej zależało od Jimeneza. W 35. minucie Hiszpan uderzył mocno na bramkę, jednak trafił w poprzeczkę. W końcówce dwie dobre okazje miał natomiast Igor Angulo. Napastnik, dla którego był to ostatni mecz w barwach Górnika Zabrze, najpierw ekwilibrystycznie uderzył piłkę piętą, a minutę później znowu strzelał na bramkę. Dwukrotnie Forenc nie dał się jednak zaskoczyć.

Starzyński przypieczętował wygraną

Po przerwie zabrzanie nie przystąpili do huraganowych ataków. Wprost przeciwnie: w 52. minucie podopieczni Marcina Brosza mogli stracić drugiego gola. Po niefortunnej interwencji Pawła Bochniewicza, sytuację uratował jednak Chudy. Dwie minuty później słowacki bramkarz Górnika świetnie obronił nogami strzał Białka.

W 66. minucie lubinianie podwyższyli prowadzenie. Arbiter podyktował rzut karny po starciu Michała Koja z Białkiem. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Starzyński, który pewnym strzałem nie dał szans Chudemu.

Druga zdobyta bramka pozwoliła gościom uspokoić grę. Do ataków ruszyli natomiast zabrzanie. W 78. minucie Koj dobrze dośrodkował na głowę Georgiosa Giakoumasa. Grek dobrze uderzył z 12 metrów, jednak Forenc zdołał obronić jego strzał. Dwie minuty później strzału próbował Koj, jednak został zablokowany przez Bartosza Kopacza.

W końcówce wynik nie uległ zmianie, mimo okazji z obu stron. W 89. minucie Forenc złapał piłkę po strzale Giakoumasa, a już w doliczonym czasie gry Chudy poradził sobie z bombą z dystansu, jaką na jego bramkę posłał Zivec.

Utrzymali pozycję

Ekstraklasa: Raków - Wisła. Płocczanie skarceni w końcówce, beniaminek z kompletem punktów

Mimo porażki, wyniki innych spotkań ułożyły się korzystnie dla zabrzan. Ostatecznie zarówno Górnik, jak i KGHM Zagłębie ukończyły sezon z liczbą 53 punktów, jednak wyższa pozycja po sezonie zasadniczym pozwoliła Górnikowi zakończyć rozgrywki na dziewiątym miejscu.

Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Bartosz Białek (13), 0:2 Filip Starzyński (67-karny).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Szymon Matuszek. KGHM Zagłębie Lubin: Sasa Balić.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 4 217.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Dariusz Pawłowski, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza (54. Michał Koj) - Piotr Krawczyk (46. Erik Jirka), Szymon Matuszek (46. Georgios Giakoumakis), Roman Prochazka, Alasana Manneh, Jesus Jimenez - Igor Angulo.

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Dominik Jończy, Sasa Balić - Patryk Szysz, Łukasz Poręba (90+2. Kamil Kruk), Filip Starzyński (87. Dawid Pakulski), Jewgienij Baszkirow, Sasa Zivec - Bartosz Białek (90. Jakub Sypek).

00:20 Angulo.mp3 Tym spotkaniem z Górnikiem pożegnał się doświadczony hiszpański napastnik Igor Angulo, który w Zabrzu występował przez 4 lata i strzelił w tym czasie 87 goli. Po końcowym gwizdku, Angulo z murawy powiedział kilka słów do kibiców (IAR)