Aneta Hołówek 23.07.2020

Serie A: polski pojedynek w derbach Genui. Jagiełło królem meczu

Inter Mediolan tylko zremisował u siebie z Fiorentiną 0:0 w 35. kolejce ekstraklasy piłkarskiej Włoch, praktycznie tracąc szanse na tytuł mistrzowski. W derbach Genui, dzięki asyście Filipa Jagiełły, Genoa pokonała Sampdorię 2:1.

W Mediolanie gospodarzom nie dopisało szczęście. Dwukrotnie - po strzałach Romelu Lukaku i Alexisa Sancheza - piłka odbijała się od słupka, a na dodatek świetnie bronił bramkarz drużyny z Florencji Pietro Terracciano.

W Genui od pierwszej minuty grało trzech Polaków: w barwach Sampdorii - Bartosz Bereszyński i Karol Linetty, a w szeregach Genoi - Jagiełło. Bardziej zdeterminowani byli walczący o utrzymanie goście. W 72. minucie Jagiełło zabrał piłkę Bereszyńskiemu przy bocznej linii pola karnego, oddał ją do Duńczyka Lukasa Leragera, a ten strzelił zwycięskiego gola.

Ta bramka może mieć swoją wagę. Genoa, znajdująca się tuż nad strefą spadkową, utrzymała bowiem przewagę czterech punktów nad Lecce, które w rozgrywanym równolegle meczu pokonało Brescię 3:1.

"La Gazzetta dello Sport" uznałą, ze Filip Jagiełło był najlepszym piłkarzem derbowego spotkania. "Potwierdził, że jest luksusowym skrzydłowym. Ma odwagę i siłę fizyczną. Znów pokazał, że może dużo zaoferować z przodu" - uzasadnili dziennikarze dziennika.

W środę na stadionach Serie A wystąpiło jeszcze trzech innych polskich piłkarzy. W Ferrarze w barwach zdegradowanej już ekipy SPAL grał Arkadiusz Reca, a gospodarze wysoko przegrali z Romą 1:6. W 79. minucie meczu Torino - Verona (1:1) pojawił się na boisku w drużynie gości Mariusz Stępiński. Napoli, z Piotrem Zielińskim (od 77. minuty), ale bez pauzującego za żółte kartki Arkadiusza Milika, przegrało w Parmie 1:2.

Zmierzający po dziewiąty tytuł z rzędu Juventus Turyn Wojciecha Szczęsnego mecz 35. kolejki rozegra w czwartek na wyjeździe z Udinese Łukasza Teodorczyka.

W tabeli "Juve" wyprzedza o sześć punktów Atalantę, która we wtorek pokonała na własnym stadionie 1:0 Bolognę, z Łukaszem Skorupskim w bramce. Piłkarze z Bergamo strzelili w tym sezonie już 95 goli, najwięcej w Serie A od 1959 roku, gdy taki sam bilans zanotowała Fiorentina. Trzecie miejsce, z punktem straty do Atalanty, zajmuje Inter.