Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 31.07.2020

Rzecznik rządu: będą ściślejsze kontrole dot. przestrzegania zasad bezpieczeństwa

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przyadków zachorowań na koronawirusa - oświadczył w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Müller relacjonował, że podczas spotkania podsumowano ostatnie informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz ognisk tych zakażeń. - Te informacje pozwoliły nam podjąć poszczególne decyzje jeśli chodzi o właściwe plany, jeśli chodzi o następne tygodnie - mówił.

EN_szczepionka_koronawirus1200.jpg
Kiedy pojawi się szczepionka na COVID-19? Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia


Zaznaczył, że podczas piątkowego spotkania "sam Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji w zakresie obostrzeń".

Regionalne podejście do obostrzeń?

- Natomiast zespół przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie pewnego regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju - mówił.

- Dzisiaj Zespół przedyskutował tę kwestię i ewentualne decyzje w przyszłości, jeśli chodzi o poszczególne obostrzenia, które mogłyby być wprowadzane na terenie Polski mogą obejmować poszczególne powiaty; te konkretne, które mają największe problemy jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. Tak, aby dostosować ewentualne decyzje rządowego zespołu do faktycznej sytuacja na terenie poszczególnych powiatów, czy gmin - zapowiedział Müller. 

shutterstock koronawirus free  covid-19 test pandemia 1200.jpg
Blisko 34 tys. osób wyzdrowiało, kolejny dobowy rekord zakażeń. Nowe dane resortu zdrowia

Minister w KPRM poinformował także o tym, że służby państwowe - między innymi Policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna, czy Inspekcja Pracy - będą podejmowały bardziej intensywne działania w celu egzekwowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Dodał, że nie dyskutowano dziś ewentualnego podwyższenia kar za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych.

Rzecznik rządu podkreślił, że ściślejsze kontrole będą dotyczyły potencjalnych ognisk zakażeń, szczególnie przestrzeni zamkniętych - sklepów, restauracji, czy kin.

Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy? 

Piotr Müller na konferencji prasowej poinformował też, że wśród tematów była kwestia powrotów Polaków z innych krajów europejskich. - W tej chwili rządowy zespół jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - powiedział.


- Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia. Natomiast w tej chwili jeszcze nie obowiązują żadne restrykcje pod kątem kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może pojawić się, jeżeli okaże się, że w tych krajach faktycznie sytuacja się pogorszyła - poinformował rzecznik rządu.

Będą wytyczne dla placówek oświatowych

Rzecznik rządu poinformował, że na obradującym tego dnia rządowy zespole zarządzania kryzysowego omówiono kwestie związane z przywróceniem normalnego funkcjonowania szkół po okresie zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa.

- Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek oświatowych, ale również pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji, na przykład co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń" - powiedział Müller.

Zaznaczył, że "czynnik regionalizacji jest bardzo mocno brany pod uwagę, jeżeli chodzi o postępowanie w przypadku zwiększenia się liczby zakażań w poszczególnych regionach kraju".

koz